6 furcsa, de briliáns főzőtipp, melyek még téged is meglephetnek

A következő 6 tipp közül nem biztos, hogy mindegyik új információval bír majd, azonban fogadjunk, hogy lesz köztük olyan, ami még téged is meglep majd!

Hogyan legyen jobb a tészta, finomabb a gomba, szebben karamellizált a hagyma, vagy kevésbé keserű a kávé? Néhány egyszerű megoldással (amelyben valljuk be, szerepet fog játszani a kémia és a fizika is) egy csomó szuper praktikát elleshetünk a profiktól. Próbáld ki őket Te is!

1. Tészta főzése

A tészta főzővizével csodákat lehet művelni, például tökéletes szószokat készíthetünk vele, és felfrissíthetjük az előző nap ételeit is. Amikor a tészta a forró, lobogó vízben fő, keményítőt ereszt ki magából, ha pedig a forrás után alacsonyabb hőfokon főzzük tovább az ételt, könnyen összeragadhatnak a különálló tésztadarabok. Kerüljük el ezt a problémát, és miután felforrt a víz, csak annyira vegyük lejjebb a hőfokot, hogy a forró víz még mozgassa a tésztadarabokat, így elkerülhetjük, hogy az egész étel összeragadjon.

2. Gombát mosni igenis szabad!

Sokan nem mossák meg a gombát főzés előtt azért, mert egy régi elképzelés szerint a gomba magába szívja a vizet, ez pedig árthat az étel ízének főzés közben. J. Kenji López-Alt gasztronómiai szakértő szerint azonban a víz alatt megtisztított gomba nem lesz rosszabb ízű, mert bár az étel valóban magába szívja a vizet, ez a mennyiség valójában nagyjából csak 2%-a a gomba teljes súlyának, ez pedig teljesen elhanyagolható a főzés/sütés szempontjából. Ne légy rest lemosni a piszkot a gombáról főzés előtt, plusz vízmennyiség ide vagy oda!

3. Karamellizálj hagymát egy kis szódabikarbónával

Még egy szuper tipp az előbb említett J. Kenji López-Alt tollából: a szódabikarbóna segít a hagymának gyorsabban karamellizálódni, ráadásul egészen kevés mennyiség is képes elősegíteni a kívánt textúra gyorsabb elérését. A szakértő szerint 40 dkg hagymához (ez mondjuk két nagyobb fej hagyma) mindössze egy negyed teáskanálnyi szódabikarbóna szükséges.

4. Keserű a kávé? Adj hozzá egy kis sót!

Alton Brown tévés gasztroszakember nevét itthon kevesen ismerik, Amerikában azonban hatalmas népszerűségnek örvendenek műsorai. A híresség még 2010-ben osztotta meg a nagyvilággal a "tökéletes kávé" titkát: a Thekitchn írása szerint a férfi hat evőkanálnyi kávéhoz egy negyed teáskanálnyi sót ad hozzá, így kevésbé lesz keserű a fekete kávé. Mivel itthon kevés ember méri ki kanalanként az őrölt kávét, mi azt mondanánk, hogy mondjuk egy kisebb csomag, 250 grammos kávéban egy teáskanálnyi sót keverjünk el alaposan, ezzel nem lőhetünk mellé, a kávénk pedig biztos, hogy kevésbé lesz keserű.

5. Pihentesd a frissen sült húst

A frissen sült húst érdemes felvágás előtt 15-20 percig pihenni hagyni, így ugyanis biztos, hogy az étel nem veszít nedvességtartalmából, és felvágás után is szaftos marad.

6. Tartsd szaftosan a főtt zöldségeket is!

Zöldséget főzni az egyik legegyszerűbb feladat, hiszen csak forrásban lévő vízre és egy jó szűrőre van szükségünk, amelyben lecsepegtethetjük a forró, vizes zöldségeket. Na de az a zöldség, amely gőzölög, valójában folyamatosan veszít nedvességtartalmából, egy egyszerű megoldással azonban megtarthatjuk az étel nedvességét, csupán egy kis olívaolajat vagy vajat kell locsolnunk a friss főtt zöldségekre.

7. A tavasz nagy fogása: Így marad sokáig friss az eper

Bár még sokat kell várni addig, amíg megjelenik az eper a piacon, Harold McGee író és gasztronómiai szakértő szerint az epret érdemes vásárlás után fél percig 51°C-os vízben áztatni, így az sokkal több ideig marad friss és roppanós.

Ezeket olvastad már?

via Thekitchn, címlap: Warner Bros.

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek