B12-vitamin hiányos vérszegénység

Vérszegénység esetén legtöbbször a vashiány jut az eszünkbe, pedig nem csak ez okozhatja, hanem egyes vitaminok, pl. a kevésbé ismert B12-vitamin hiánya is.

Krónikus fáradtság, sápadt bőr, étvágytalanság, levertség. Ha ezeket tapasztaljuk magunkon, gyakran vashiányra gyanakszunk. Pedig ezek a tünetek nem csak a vashiányos vérszegénység (anémia) tünetei lehetnek, mivel többek között a kevésbé közismert B12-vitamin hiánya is okozhat anémiát.

Miért alakul ki ez a fajta vérszegénység?

A vörösvérsejtek megfelelő képzéséhez szükség van elegendő mennyiségű B12 vitaminra, különben a normálisnál nagyobb méretű vérsejtek jönnek létre, amelyek nem képesek megfelelően ellátni a feladatukat.

A B12 vitamin hiány tünetei: fáradtság, kimerültség, sápadtság, fejfájás, étvágytalanság, súlyvesztés, vörös, fájdalmas nyelv, látási problémák, hangulatváltozás, depresszió, bőr besárgulhat.

Mi okozhatja a B12-vitamin hiányt?

Idősebbeknél nagyobb az előfordulás esélye, 75 év felett 10 emberből egynél jelentkezhet a betegség. A B12-vitamin hiány leggyakoribb oka egy autoimmun betegség, az anaemia perniciosa (vészes vérszegénység), ilyenkor egy ún. intrinsic faktor hiányzik a szervezetből, amely a B12-vitamin felszívódásához szükséges.

A B12-vitamin hiány kialakulhat a vegánoknál is, mivel az ő esetükben a vitamin kizárólagos forrásaiként szolgáló állati eredetű élelmiszerek (pl. hús, tojás, tej, tejtermékek) hiányoznak az étrendből. A hiány okai között lehet még a krónikus gastritis (a gyomor gyulladása), a gyomorfekély, a gyomor vagy a belek egy részének eltávolítása, Crohn-betegség vagy cöliákia is, és vegetáriánus anyák csecsemőinél is gyakrabban jelentkezik ez a fajta anémia.

Olvasd el!

Crohn-betegség - te hallottál már róla?

A diagnózis felállításához szükséges vérvétel, a vörösvérsejtek vizsgálata, a vérben található B12 szintjének mérése. A hiány okának megállapítására további vizsgálatok lehetnek szükségesek hematológus, gasztroenterológus szakorvos közreműködésével.

Hogyan kezelhető?

A B12-vitamin hiány kezelése a betegség okától függ. Amennyiben az étrend B12 hiányos, akkor javasolt a húsok, tojás, tej, tejtermékek, lazac, esetleg B12-vitaminnal dúsított élelmiszerek (pl. reggelizőpelyhek) rendszeres fogyasztása. Ezen kívül sor kerülhet B12-vitamin tabletta felírására, vagy rendszeres B12 injekció adására.

Jellemzően a B12-vitamin hiány megelőzhető, ha az étrend változatos, és tartalmaz vörös és fehér húsokat, halakat, tejet, sajtot és tojást is.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?