Az ok, ami miatt nem szabadna meginni az autóban hagyott vizet

Nyáron (jobb esetben) úton-útfélen a kezünk ügyében van egy üveg víz, amit gyakran bent is felejtünk a kocsiban, ott persze felforrósodik, majd később újra megisszuk. Na, ez egyáltalán nem jó ötlet.

A nyári hőségben elengedhetetlen a megfelelő folyadékbevitel, így fontos, hogy a hosszabb és a rövidebb utakra is vigyünk magunkkal vizet. Figyeljünk rá azonban, hogy soha ne hagyjuk bent a vizet a kocsiban, vagy ha bent is maradt, semmiképpen ne igyuk meg, akkor sem, ha már visszahűlt.

Az ok, ami miatt nem szabadna meginni az autóban hagyott vizet

A víznek is van lejárati ideje, amelyet túllépve ugyan nem romlik meg, de a műanyag idővel kioldódik benne. A melegben a palack újra és újra felmelegszik, ami ront a minőségén. Minél többször történik meg ez a folyamat, annál gyorsabb lesz a műanyag lebomlása, ami beszivárog a vízbe, mely miatt lényegében műanyagot iszunk.

A nem PET-palackos vizek esetében is adódnak problémák.

A toxikus anyagok, amelyeket a tartály gyártásához használnak, szintén gyorsabban oldódnak olyan magas hőmérsékleten, mint ami az autó belterében uralkodik egy forró nyári napon.

Forrásunk volt.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Címlapról ajánljuk

„Leszámolhatnánk-e azzal, hogy a hortobágyi húsos palacsinta ciki?” – Interjú...

Nagyon sok irányból lehetne hozzá közelíteni, és mindegyik megérne akár egy önálló cikket is. Legyen szó a pályaívéről, a Bocuse d’Or-ról, a Michelin-csillagokról, Szulló Szabina a séfszakma minden fontos állomását megjárta. Mégsem ambicionálja, hogy állandóan szerepeljen, mint mondja, az ő terepe a konyha, ami pedig máig lázban tartja, az a főzés és maguk az ételek. A Nosaltynak adott nagyinterjújában beszélt többek között arról is, hogy mit csinálna a saját pályáján másképp, hogy mi az, amit már neki kell másképp csinálnia az új generáció tagjaival, és hogy min múlt az, hogy máig a nordic cuisine-től hangos a csúcsgasztronómia világa ahelyett, hogy a magyar csodáról beszélnénk.

Kormos Lili