Így lesz tökéletes a csirkepaprikás – leomlik a hús a csontról

A csirkepaprikás az egyik legismertebb magyaros ételünk, melyet gyakran összekevernek a csirkepörkölttel, abba azonban nem kerül tejföl. De hogyan készül a tökéletes verzió? Erre keressük most a választ!

A csirkepaprikás az egyik legnépszerűbb magyar ételek egyike, megvan benne minden, ami a konyhánkat jellemzi: fűszerpaprika, bors, vöröshagyma, fokhagyma, zöldpaprika, paradicsom, tejföl és persze hús.

A fenséges csirkepaprikás receptjéért kattints a képre!

József nádor udvari szakácsának, Czifray Istvánnak az 1830-as, a magyar gazdaasszonyok számára íródott művében olvashatjuk először a csirkepaprikás receptjét, amely addigra a teljesen átformálódó magyar konyha egyik legnépszerűbb ételévé vált, és azóta is hatalmas népszerűségnek örvend.

Nézzük, hogyan készül (szerintünk) a legfinomabb csirkepaprikás

Barna csirkealaplé hozzávalói:

800 g csirkenyak, 2 db vöröshagyma, 2 db paprika, 2 db paradicsom, 1 fej fokhagyma, 1 ek kacsazsír, 1 tk fekete bors, 4 l víz, 5 szál rozmaring, 1 db sárgarépa, 2 db fehérrépa, 3 közepes szár halványító zeller, 1 ek só

A fenséges csirkepaprikás receptjéért kattints a képre!

Tegyük a csirkenyakat, a félbevágott vöröshagymát, paprikát, paradicsomot, fokhagymát és pár szál rozmaringot egy tepsire. Locsoljuk meg egy kevés kacsazsírral, forgassuk át az egészet, majd tegyük be a sütőbe 200°C-on nagyjából egy órára, hogy szépen megsülhessenek.
Időnként forgassuk át, hogy egyenletesen megpiruljon minden. Az elkészült sült alapot vegyük ki a sütőből, majd tegyük át egy fazékba.

Adjuk hozzá a friss sárgarépát, a petrezselyemgyökeret, a szárzellert. Szórjuk bele az egész borsot, a sót, végül öntsük fel vízzel. Tegyünk bele még friss rozmaringot vagy egyéb zöldfűszereket.

A fenséges csirkepaprikás receptjéért kattints a képre!

Forraljuk fel, majd takarékon főzzük 3-4 órát. Ha nagyon elfőne a leve, pótoljuk vízzel. Szűrjük le az alaplevet. Az alaplé nagy részét érdemes lefagyasztani, így később bármikor fel lehet használni.

Hozzávalók a csirkepaprikáshoz:

1 ek kacsazsír, 2 db vöröshagyma, 2 db paprika, 3 gerezd fokhagyma, 1.5 ek csípős fűszerpaprika, 4 db csirke alsócomb, 4 db csirke felsőcomb, 1500 ml csirke alaplé, 1 ízlés szerint só, 1 ízlés szerint bors

Hevítsünk fel egy serpenyőt, tegyük bele a kacsazsírt, majd a csirkecombokat bőrrel lefelé.
Pirítsuk aranybarnára a combokat, majd szedjük ki őket. Ezek a pörzsanyagok is hozzáadnak az igazán jó pörköltalaphoz. Szórjuk bele a finomra vágott vöröshagymát a serpenyőbe, és pirítsuk üvegesre.

A fenséges csirkepaprikás receptjéért kattints a képre!

Jöhet bele az apróra vágott paprika és a fokhagyma, amit pirítsunk tovább. Húzzuk félre, szórjuk meg a fűszerpaprikával, adjuk hozzá a paradicsom concassét, kavarjuk át, ezután húzzuk fel egy adag alaplével. Főzzük 20-30 percet, hogy szépen megpuhulhassanak az összetevők.

Tegyük vissza a csirkecombokat a paprikás alapba, és öntsük fel annyi alaplével, hogy ellepje. Szépen, lassan főzzük nagyjából egy órát, amíg megpuhulnak a combok.

Szedjük ki a húst, hogy könnyebben be tudjuk habarni.

Utolsó lépéként jöhet a habarás:

1 ek finomliszt, 3 ek víz, 4 ek tejföl

Keverjük a lisztet és a vizet simára, ezután adjuk hozzá a tejfölt is, majd kavarjuk ki. Folyamatos keverés közben öntsük a paprikásba. Ha túl sűrű lenne a paprikásunk szaftja, húzzuk fel alaplével vagy akár vízzel a kívánt sűrűséghez. Forraljuk ki a mártást pár perc alatt. Ha még simább (vagy világosabb) paprikást szeretnénk, botmixerrel turmixoljuk simára.

Tálaljuk a kedvenc köretünkkel, jó étvágyat hozzá!

A fenséges csirkepaprikás teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!

Forrásunk volt.


Még több fantasztikus receptet itt találsz:

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek