Így teríts meg helyesen – ide rakd az evőeszközöket!

Te tudod, hogyan illik teríteni, hova kell rakosgatni az evőeszközöket, ha adunk az étkezési etikettre? Hoztunk pár hasznos információt, úgyis vendégség- és vacsoraszezon van!(x)

Az étkezéshez kötődő etikettszabályok örökzöldnek tűnnek, és annak ellenére, hogy mára kihalófélben vannak legtöbbünk életében, ha picit is adunk magunkra, egyszer és mindenkorra megtanuljuk, hogyan kell terítenünk, melyik villához, kanálhoz, késhez kell nyúlnunk egy elegáns vagy akár egy valamirevaló hétköznapi ebéd/vacsora közben.

Annak idején az, hogy valaki hogyan és mivel evett, és hogyan viselkedett, elárulta azt is, melyik társadalmi csoporthoz tartozik – rutinos csalók tudtak lebukni azon, hogy rosszul fogtak meg egy kanalat, vagy nem megfelelően ültek az asztalnál. A jómódú családok gyerekei pedig nevelőktől, etikettórákon tanulták meg az asztalnál való helyes viselkedést és étkezést.

Lássuk az alapokat

Egy egyszerű hétköznapon vagy kisebb baráti vacsorán felesleges flancolni. Elég egy vizes- és egy borospohár, lehetőleg olyan méret, amelyben mindkét borfajta felszolgálható, de dönthetünk egyféle bor mellett is. Saláta vagy előétel híján a klasszikus lapos majd mélytányér felállás jön, az evőeszközök kapcsán pedig ennyit érdemes bevésni:

Jobbra kanál, jobbra kés, te meg villa balra mész!"

Több fogásos vacsora esetén

Ha kicsit elegánsabb, több fogásos vacsorát adunk - főleg, hogy itt a december, és sorra jönnek az ünnepi, karácsonyi események - vagy minket hívnak vendégségbe, kicsit macerásabb az etikett:

az evőeszközök elhelyezése a fogások sorrendjét követi, a sorrend mindig kintről befelé halad.

A villák oldalán ez kicsivel egyszerűbb - előételes, vagy salátás villa, halvilla, meg egy extra a főételhez. Erre az oldalra csak akkor teszünk/kapunk plusz villát, ha különleges tengeri herkentyű van a menüben.

A másik oldalon, mivel legegyszerűbb esetben is két evőeszköz, a kanál és a kés foglal helyet, kicsit nagyobb lehet a tumultus. Mivel a kanalat használjuk először, ők indulnak kívülről. Utána jönnek a kések, élükkel befelé. Mivel a halas fogás minden esetben megelőzi a húsos főételt (ha egyáltalán kínálunk húst), a halkés is megelőzi a húshoz használandó párját.

Hogy mi kerül a tányér fölé? A desszerthez használatos evőeszközök: a süteményes villa és a desszertes kanál.

Hogyan jelezhetsz az evőeszközökkel?

  • Ha még nem végeztél az adott fogással, formálj az evőeszközökkel a tányéron egy piramist – az evőeszközök feje a tányér teteje felé mutasson, és semmiképp se keresztezzék egymást!
  • Ha úgy érzed, jöhet a következő fogás, tedd a kést és a villát keresztbe a tányéron. Az evőeszközök a tányér közepénél találkozzanak, a villa feje felfelé mutasson!
  • Ha végeztél, és ízlett is, a kést és a villát merőlegesen tedd a tányér közepére úgy, hogy az evőeszközök feje jobb oldalra mutasson.
  • Ha nem ízlett, ennek is „hangot" adhatsz: a villa ágaival keresztezett késél ezt jelzi a felszolgáló felé.

Keress még több konyhai praktikát a Konyha - Vágod? rovatunkban!

Címlapról ajánljuk

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!

Rosanics Petra

5 kockás abroszos óbudai vendéglő, ahol a Krúdy-nosztalgia ma is...

A Krúdy-év emlékezetes volt. 2013-ban reflektorfénybe került Óbuda vendéglátása, az ihletadó pedig az író születésének 135. és halálának 80. évfordulója volt. Ekkor még több legendás hely működött a Krúdy-negyedben: egy évre rá zárt be a Lajos utcai Régi Sipos Halászkert, aztán a Mókus Söröző, majd a Fő téri Új Sipos is. A kultikus vendéglői negyed fénye mára kissé elhalványult, pedig most is van hová mennünk, ha egy kis vendéglői nosztalgiára vágyunk. 5 jó helyet ajánlunk Óbuda szívében!

Nosalty

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?