Az ok, ami miatt a kor előrehaladtával egyre kevésbé bírjuk a tejet

A különböző tejtermékek megemésztése egyre nagyobb nehézséged jelent, ahogyan öregszünk. De vajon miért van fokozott esélyünk a laktózintoleranciára a kor előrehaladtával?

Adatok szerint az emberek 75 százaléka kor előrehaladtával elveszíti azt a képességét, hogy a szervezete meg tudja emészteni a laktózt. A laktóz a tejtermékekben természetesen megtalálható cukor. Az emberi szervezetben megtalálható laktázenzim feladata, hogy lebontsa egyszerű cukorrá a laktózt. Ha ezt nem tudja megtenni, akkor a bélbe kerül, ahol fermentálódik, és emiatt kellemetlen hasfájás, hasmenés alakulhat ki.

Az ok, ami miatt egyre kevésbé bírjuk a tejet a kor előrehaladtával

Csecsemőkorban az ember szervezete nagy mennyiségű laktázenzimet állít elő, hogy az anyatejben lévő laktózt képes legyen lebontani. Amikor az anyatejes táplálás véget ér, és áttérünk a szilárd táplálékra, csökken ezen enzim előállítása. Régen viszont az anyatejes táplálás után az emberek életük nagy részében nem fogyasztottak többé olyan ételt, amiben laktóz volt

– magyarázta Dr. Linna Goelz, a Sonoran Egyetem orvosprofesszora.

Mivel az emberek nem jutottak magas laktóztartalmú ételekhez, a szervezetük kevesebb laktázenzimet termelt, így nem tudták a tejtermékeket rendesen megemészteni. Ez a folyamat a 21. században is lezajlik az emberek nagy részénél.

Vannak, akiknél ez a folyamat már gyermekkorban megtörténik, és érzékelhetik a laktózintolerancia kellemetlen tüneteit, de akadnak olyanok, akiknél ezek csak felnőttkorban, vagy éppen öregként zajlanak le. Nagyjából az emberek 25 százaléka tartozik azon szerencsések közé, akik nem tapasztalnak a kor előrehaladtával semmilyen változást a tejtermékek fogyasztásával kapcsolatban.

Forrásunk volt.


Még több a laktózérzékenységről:

Címlapról ajánljuk

További cikkek