Masala Chait főztünk, mely krémes, fűszeres ízével és hangulatával a tejeskávéd kihívója lesz

A masala chai népszerűségi diadalmenete cseppet sem meglepő: a fűszeres, forró tea egyfelől megadja a napindításhoz szükséges koffeinlöketet, másfelől léleksimogatóan fűszeres, karamellás ízű, ami kortyolgatás közben egész egyszerűen feltölti az energiaraktárainkat.

Utazni számtalan okból kifolyólag imádunk, és aki egyszer rákap az ízére, folyamatosan új és új helyek felkeresésén agyal. Emellett remek módja a helyi gasztronómia elsőkézből való megismerésének és a legújabb gasztrotrendek felfedezésének.

A legutóbbi meglepő gasztrotrenddel való szembesülésem Londonban történt, ahol egyre-másra masala chai-ba botlottam. Ezt a fűszeres, indiai teát persze korábban is ismertem, itt a Nosaltyn is van fent receptem régebbről, de így is meglepetésként ért, hogy milyen hirtelen és mekkora népszerűségre tett szert.

Két csodás masala chai London utcáin

A tea győzelmi útja Európába

Az talán senkinek nem újdonság, hogy a tea Kelet-Ázsiából származik, azonban amíg Kína területén már a kora középkorban is fogyasztották szomjoltás céljából, addig az indiai szubkontinensen inkább csak gyógyászati célokra alkalmazták. Európába portugál közvetítéssel érkezett az 1500-as években, a következő évszázadokban pedig az egész kontinensen elterjedt a teázás szokása.

Angliában a 18. században egyre nagyobb lett a kereslet a teafű iránt (ezzel kéz a kézben járva megnőtt a csempészet is), ami hosszabb távon arra sarkallta a döntéshozókat és a kereskedőket, hogy teaültetvényeket hozzanak létre a kormányzásuk alatt álló Indiában. Ezzel megnyílt az út a jó minőségű és megfizethető árú teafű előtt, amit más nagyhatalmak közvetítése nélkül importálhattak a szigetországba. Ennek köszönhetően az 1900-as évekre mindennapos komfortcikké vált a tea, ami ekkor már túlnyomórészt India és Ceylon (Sri Lanka) ültetvényein termett.

A masala chai titka a minőségi teafűben, a fűszerekben és a tejben rejlik

Vissza a gyökerekhez, azaz a teafogyasztás Indiában

Míg Angliában már évszázadok óta kortyolgatták a tejjel lágyított ötórai teát, a növényt termesztő India szinte egyáltalán nem fogyasztotta azt. Ebben változást gyakorlatilag egy ügyes marketingtrükk hozott: az 1900-as évek elején a brit teaérdekeket képviselő Indiai Teaszövetség (Indian Tea Association) elkezdte promotálni a teafogyasztást a nagy textilgyáraknak és bányászcégeknek. Az ötlet az volt, hogy a teaszünetek bevezetése növeli a munkamorált a gyárakban, miközben a tea beszerzése a szövetség pénztárcáját gyarapítja.

A teát azonban „indiai módon" készítették a dolgozóknak, tej, cukor és fűszerek hozzáadásával, ezzel pedig megszületett a fűszeres indiai tea, a masala chai.

Fűszerezzük a saját ízlésünk szerint: a fahéj, szegfűszeg és kardamom biztos jól áll neki

Mára a fűszeres tea India teljes területén mindennapos ital, sőt, a szomszédos Pakisztánban, illetve az Arab-félszigeten is elterjedt a fogyasztása (utóbbi területen Karak Chai-nak nevezik). Az indiai nagyvárosok szerves részét képezik a chaiwallák, a kis bódéjukban teát, dohányt és harapnivalót kínáló árusok.

Na de hogyan is készül a híres masala chai?

A fűszeres teához nincs szükség sok mindenre, csak teafűre, fűszerekre, tejre és vízre, illetve opcionálisan nádcukorra. Az elkészítés a hagyományos teától annyiban tér el, hogy a fűszerekkel elkevert teafüvet nem vízzel forrázzuk, hanem tej és víz 1:1 arányú keverékében forraljuk fel. A forralás után pár percig még hagyjuk alacsony lángon kioldódni az ízeket, majd leszűrve tálaljuk.

Az ízélményt ezen túl is tudjuk fokozni pár aprósággal:

  • Ha igazán intenzív ízű teát készítenénk, még szárazon daráljuk finomra a teafüvet és a fűszereket, így jobban át tudják adni az ízüket a folyadéknak.
  • Ehhez a legjobb, ha kávé/mákdarálót használunk, de ennek hiányában úgy is fokozhatjuk az ízeket, ha a folyadékkal már elkevert fűszeres teafüvet turmixoljuk át botmixerrel, majd így forraljuk fel.
  • Még ha alapból nem is fogyasztunk cukrot a teához-kávéhoz, a masala chai-ba érdemes belekeverni egy kanálka nádcukrot, mert felerősíti az ízeket, és ad egy karamellás felhangot az italnak.
  • Akik nem fogyasztanak tehéntejet, nyugodtan elkészíthetik az italt növényi tejjel - zabtejjel különösen jól működik a recept.
Kevéske cukorral még ízesebb lesz a masala chai

Forrásunk volt: 1, 2

Masala Chai – próbáljátok ki ti is ezt a fűszeres teakülönlegességet!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több érdekesség és recept teával:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Társasházi pályázat három egyszerű lépésben

Május 31-ig küldhetitek el ötleteiteket az OTP Bank Társasházi Pályázatára. A határidő közeleg, de megéri sietni, hiszen 15 társasházi közösség nyerhet összesen 30 millió forint vissza nem térítendő támogatást.

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek