Tavaszi ízorgia franciásan: így készül a spárgamimóza, mely új szintre emeli az előétel fogalmát

A spárgaszezon olyan rövid, hogy az ember minden adandó alkalmat szeretne kihasználni a zöldség elfogyasztására. Hogy mennyire tökéletes előételt lehet belőle készíteni néhány egyszerű, klasszikus és minőségi alapanyag hozzáadásával, arra a spárgamimóza a legjobb bizonyíték.

A francia konyha mindig tud meglepetéseket okozni, kiváltképp ha a kevésbé ismert, szezonális előételekről van szó. A rövid ideig tartó spárgaszezon alatt az ember szeretne minél több új receptet kipróbálni a zöldségek egyik királynőjével, az idő viszont szűkös, így nem elég csak a levesekre és a főételekre koncentrálni, az előételek közé is érdemes becsempészni a friss, roppanós alapanyagot.

A spárga egy valóságos csodazöldség (fotó: Hering András)

A spárgamimóza (Asparagus Mimosa) tökéletes entrée-ja lehet egy ráérősebb ebédnek vagy ünnepi vacsorának, ez az egyszerű fogás már az étkezés elején felteszi az i-re azt a bizonyos pontot. A mimóza ebben az esetben a főtt tojás elnevezésére, valamint az elkészült étel gyönyörű, sárgában, fehérben és zöldben pompázó, mimózavirágra emlékeztető színkavalkádjára utal, a mutatós ételtől azonban senkinek sem kell megijednie. Hogy mennyire egyszerű, mégis látványos és nagyon ízletes előételről van szó, azt rögtön két recepttel is bizonyítjuk!

Néhány hozzávaló, és egy előkelő fogást készíthetünk spárgával. A fehérborecetet helyettesíthetjük citrommal is. (fotó: Hering András)

A spárgamimóza elkészítéséhez szükséged lesz: 1 csomag zöldspárgára, 4 db főtt tojásra, 1 evőkanál fehérborecetre, 2 teáskanál dijoni mustárra, 0.5 teáskanál sóra, 0.3 teáskanál borsra, 1 teáskanál citromlére (elhagyható, ha nem szeretnénk savasabbra), 3 evőkanál olívaolajra valamint ízlés szerint friss petrezselyemre.

A spárgánkat tisztítsuk meg: a fás részeket roppantsuk le, a szárak alsó részét egy zöldséghámozóval meg is pucolhatjuk.

Készítsünk elő egy tál jeget és hideg vizet. Keressünk egy akkora edényt, amiben a spárgák kényelmesen elférnek, majd töltsük fel hideg vízzel, adjunk hozzá két teáskanál sót. Ha forr a víz, csökkentsük a hőt, és kezdjük el párolni benne a spárgánkat, amíg puha nem lesz, ez nagyjából 6-8 perc lehet.

Ezután egy fogó segítségével emeljük ki a spárgát a párolásból, és tegyük át őket a hideg vízzel és jéggel teli tálunkba. Mártóztassunk meg benne őket 2-3 percig, majd a lehűlt spárgáinkat tegyünk ki egy tetszőleges tálra pihenni. (Párolás helyett vagy mellett grillen vagy serpenyőben kevés olajon át is süthetjük a spárgát.)

Párolás után érdemes a spárgát jeges vízbe meríteni, így marad ropogós. (fotó: Hering András)

A vinaigrette elkészítéséhez fogjunk egy kis keverőtálat, majd mérjük/öntsük bele a fehérborecetet, a dijoni mustárt (egy csepp citrom is mehet bele, ha még savanyúbban szeretjük), sót, borsot. Egy habverő segítségével dolgozzuk össze őket, majd lassan, apránként adjuk hozzá az olívaolajat is. A habverővel addig keverjük, amíg emulgeálódnak az összetevők.

A tojásokat főzzük keményre 9 perc alatt. Ha még tökéletesebb tojásélményt szeretnénk, akkor egy percig hagyjuk őket a gyöngyöző forrásvízben főni, majd vegyük le a tűzről (vagy vegyük vissza a legkisebb egységre a hőt alattuk), és 10 percig lefedve hagyjuk keményre főni. Ezzel a módszerrel - ellentétben a folyamatos főzéssel - nem változik gumiállagúvá a tojássárgája, nedvesebb és lágyabb marad.

A tojásfőzés után hideg vízben hűtsük le őket, majd megpucoljuk, és egy közepes lyukú szitán vagy reszelőn átpréseljük/lereszeljük a tojásokat. Ez a tojásmimóza.

Tálaláshoz a spárgáinkat meglocsoljuk (egy evőkanállal rákanalazzuk) a vinaigrette-et, ráhalmozzuk a tojást, majd friss petrezselyemzölddel, sópehellyel megszórjuk.

A spárgamimóza (Asparagus Mimosa) teljes receptjét itt találod! (fotó: Hering András)

Lehet még fokozni

Ha még különlegesebbé és elegánsabbá szeretnénk a spárgamimózát, vegyünk elő egy evőkanálnyi kapribogyót és egy kevés kaviárt is. A kapribogyókat nyomkodjuk ki, a kisebb szemeket hagyjuk meg egészben, a nagyobb szemeket vágjuk durvára. Miután ráhalmoztuk egy csíkban a tojást a spárgákra, szórjuk a kapribogyókat és egy kevés chilipelyhet a sávra, utolsó lépésként pedig egy vékony vonalon díszítsük az ételt kaviárral. A végeredmény: egyszerűen fenséges!

A spárgamimóza (Asparagus Mimosa) kapribogyóval és kaviárral receptjét itt találod (fotó: Hering András)

A spárgamimóza alap- és kaviáros receptjét itt, valamint itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.

(receptek és fotók: Hering András)

Elindult a Nagy Tavaszi Receptversenyünk, melyen minden receptbeküldő nyer!

Lássa és tesztelje a te főztödet az egész ország! 2021. április 26. és május 23. között töltsd fel a kedvenc tavaszi fogásod receptjét az egyszerűsített receptfeltöltés segítségével, és Nosaltys vászontáskával jutalmazunk – további nyeremények is várnak!

Nézd meg a részleteket, hogy te is részese lehess a kikeleti megújulásnak!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Ezeket a tavaszi recepteket is próbáld ki!

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek