Rossz hír az odakozmált pirítósok rajongóinak: tényleg rákot okoz!

Úgy tűnik, tényleg nem érdemes engedni a csábításnak, ha a picit (nagyon) égett, odakapott pirítósért/kenyérért/sült krumpliért/ ropiért/csipszért rajongunk.  

Az Index mélyebbre ásott az ügyben - cikkükből kiderül, hogy amit hibáztatni kell: az akrilamid, ami szénhidrátok (például a fent sorolt élelmiszerek) magas hőfokon - 120-150 °C felett - való kezelésekor, sütésekor, pirításakor keletkezik - egyébként egy vízben oldódó szerves vegyület.

Sütés hatására a cukrok és az aminosavak akrilamidot képeznek, az étel pedig egyre sötétebb színt kap, végül fekete lesz.

A dolog rosszabbik fele, hogy állatkísérletekkel bizonyították, hogy az akrilamid génmutációkat és tumorokat okoz, ahogy a gyomor-és bélrendszer át felszívódik és átalakul - erről az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság alig két éve adott ki hivatalos véleményt.

A hatóságok azóta is folyamatosan ellenőrzik a kenyerekben, kekszekben, ropikban és egyéb hasonló termékekben az akrilamid szintjét.

A mi feladatunk pedig fogyasztóként, mivel a sült szénhidrátok teljes elkerülése szinte lehetetlen (kenyerféléket szinte mindenki eszik), hogy az égett részeket szigorúan kerüljük, illetve a sütés helyett válasszunk más elkészítési módot ételeinkhez.

...ezeket láttad?

Ezeket olvastad már?

forrás indexfotó, flickr

Címlapról ajánljuk

Bárányhúsos receptek húsvétra

Karakteres, nem mindenki által kedvelt ízük és enyhén borsos áruk miatt az utóbbi időben sokat veszítettek népszerűségükből a bárányhúsos ételek. Azonban, ha mégis adnánk nekik egy esélyt, tegyük az alábbi receptekkel.

Nosalty

További cikkek