Rendszeresen puffadsz, feszül a hasad? 5 tipp, hogy mi állhat a tüneteid hátterében

A puffadás az egyik leggyakoribb emésztőrendszeri tünet. Lássuk, mi állhat a hátterében! (X)

A puffadás, az enyhe hasi fájdalom, kellemetlenség-érzet az egyik leggyakoribb tünetegyüttes, amivel találkozhatunk. Van, akinél csak alkalmanként jelentkezik, van, akinek a mindennapjait keseríti meg. Nézzük, milyen okok állhatnak leggyakrabban a háttérben!

1. Puffasztó étel

A puffadás egyik leggyakoribb és legkézenfekvőbb oka a puffasztó hatású ételek fogyasztása. Legtipikusabbak ezek közül a káposztafélék, a szárazhüvelyesek (pl. bab, lencse, sárgaborsó), a zöldbab, a zöldborsó, vagy a gyümölcsök közül pl. a cseresznye. Ezek mellett egyénileg érzékenyek lehetünk még egyéb ételekre is - van, aki pl. a nyers vöröshagymára, de van, aki a húslevesre.

Felnőttként azért nagyjából már tisztában vagyunk azzal, hogy ránk milyen ételek vannak puffasztó hatással - ezeket érdemes elkerülni. Ha mégsem egyértelmű, írjunk bátran étkezési/tüneti naplót, azaz, ha puffadunk, jegyezzük fel, hogy aznap mit ettünk. Így idővel tisztázódhat, hogy milyen típusú étel okozhat esetünkben puffadást.

2. Rendszertelen étkezés

A másik leggyakoribb ok a puffadás, hasi fájdalom, diszkomfortérzet mögött a rendszertelen étkezés. Egész nap nem eszünk semmit, majd aztán jól bevacsorázunk - ezzel kissé sokkolva a gyomrunkat, bélrendszerünket, amelyek aztán nem tudják megfelelően végezni a feladatukat. Ez az egyenletlen terhelés is okozhat emésztőrendszeri panaszokat.

Hosszú távú megoldást jelenthet a puffadásos tünetek megszüntetésére, ha sikerül kiegyensúlyozottan étkeznünk. Ennek fő elemei a napi 4-5-szöri étkezés, a magas élelmirost-tartalmú, napi fél kg zöldséget, gyümölcsöt tartalmazó étrend, a megfelelő, napi 2-2,5 l (hozzáadott cukor nélküli) ital fogyasztása.

3. Fertőzés

Ha puffadásunk előzményeként ismert, hogy gyomrunkat, beleinket érintő vírusfertőzésen estünk át, akkor legyünk türelemmel. Ahogy szervezetünk visszaáll egyensúlyi állapotába, úgy szűnnek majd meg a puffadásos tünetek is.Emésztőrendszerünket támogathatjuk a tüneteket enyhítő vény nélkül kapható készítményekkel, emellett igyunk sok folyadékot, kerüljük a nehéz, zsíros ételeket, együnk gyakran, akár napi 5-6 alkalommal is kisebb mennyiségű, könnyű ételeket.

4. Háttérben megbúvó betegségek

Ha a puffadás, alhasi fájdalom, görcsölés hosszabb ideje fennálló tünetek, akkor mindenképpen szakorvoshoz kell fordulni, és alaposabb kivizsgálást indítani. Egyes táplálékallergiák, intoleranciák (pl. tejfehérje-allergia, laktózérzékenység, cöliákia, fruktózfelszívódási-zavar stb.) tünete is lehet a puffadás, de akár más emésztőrendszeri elváltozások is állhatnak a háttérben, amelyekre érdemes minél előbb fényt deríteni.

5. Mozgásszegény életmód

A fizikailag aktív életmód általánosságban is jót tesz szervezetünknek, többek között élénkíti a vérkeringésünket is. Ez nem csak a szívünknek jó, hanem általában minden szervünk, így a gyomrunk, a bélrendszerünk egészségének is. A megfelelő vérellátottságú bélrendszer is aktívabb, a béltartalmat továbbító perisztaltikus mozgása is egyenletesebb, annak áramlása folyamatos, kiegyensúlyozott.

A konkrét helyzetben - amikor éppen puffadt a hasunk - is sokat segíthet egy kis mozgás, torna. Sétáljunk, húzzuk fel hasunkra a térdünket, masszírozzuk át hasunkat, alhasunkat (mint ahogy a fájós hasú csecsemők panaszait szoktuk enyhíteni).

Támogatta az Iberogast®

Tudj meg még többet az Iberogastról itt!

Címlapról ajánljuk

8 szemkápráztató szobanövény, ami hipp-hopp hatalmasra nő

Nem kell profinak lenned a kertészkedésben, és nem kell díjnyertes szobanövény-kollekcióval rendelkezned ahhoz, hogy életben tudd tartani a növényeidet. Szerencsére számos olyan fajta létezik, amely nem igényel szigorú gondozási tervet. Sőt, egy kis odafigyelés is elegendő nekik, hogy hipp-hopp megnőjenek!

Nosalty

További cikkek