Mi fán terem a maceszgombóc? – Minden, amit erről a mennyei levesbetétről tudni kell

A pászka, vagy más néven macesz az egész világon népszerű étel. Bár csak két alapanyag kell hozzá, szigorú sütési időt kell betartania annak, aki maga készíti. Tudtad, hogy több ezer évre visszamenő története van? Lássuk, mit érdemes tudni a legismertebb zsidó kenyérről!

Liszt és víz. Ez a két egyszerű, mondhatni elemi alapanyag kell csupán a maceszhoz vagy másik nevén pászkához, a zsidóság legismertebb kenyeréhez. Pászkát ma már számtalan helyen lehet vásárolni, de otthon akár mi magunk is elkészíthetjük, csak nagyon kell ügyelnünk a sütési időre. De mielőtt rákanyarodnánk arra, mi mindennek lehet alapanyaga a macesz, menjünk vissza néhány ezer évet az időben.

Macesz vagy pászka

Mózes története senkinek sem ismeretlen. A Tóra szerint, amikor az egyiptomi fáraó (a 10 csapás okozta pusztítás által) végül beleegyezett a rabszolgasorban lévő zsidók felszabadításába, Mózes népének gyorsan el kellett hagynia Egyiptom földjét. Mivel nem sok idő állt rendelkezésre az útra való felkészülésre, a zsidók nem engedhették meg maguknak, hogy megvárják, amíg a tészta megkel, ezért kovásztalanul sütötték meg a kenyeret.

Ma a zsidók úgy emlékeznek meg őseik szabadságba menekülésére, hogy ugyanezt a kovásztalan, ropogós és lapos kenyeret eszik. Ezért tilos a zsidóknak peszáchkor (a kovásztalan kenyér ünnepén) chametzet (kovászos gabonából készült ételeket) enni vagy tartani az otthonukban.

A macesz szó a maca többes számából jön, amely bár eredetileg macot lenne, az askenázi szokások szerint a t-betűt sz-nek ejtik ki, innen a ma is ismeretes és elterjedt macesz elnevezés.

A macesz lényege, hogy a kenyér tésztája keletlen, lapos és lyukacsos, a sütés során pedig nem púposodik fel. Hagyományosan az otthon készülő pászkának 18 perc alatt kell elkészülnie, ez az időkorlát szükséges ahhoz, hogy még ne induljanak el a kelési folyamatok, és a tészta síkban maradjon.

A macesz készítése

A hozzávalókat (liszt és szobahőmérsékletű víz) összegyúrjuk, majd a tésztát kinyújtjuk. Minél keményebb a tészta, annál könnyebb vele bánni. Körülbelül 3 mm vastagságúra nyújtjuk. Villával megkarcoljuk a felszínét, és lyukakat szúrunk bele, hogy ne emelkedjen meg. Tepsibe tesszük, és 20-30 perc alatt ropogósra sütjük.

A maceszból sok mindent lehet készíteni, remek édességeket, például macesztortát, de kiváló hústöltelékek is válhatnak belőle, például egy jó libasülthöz. A maceszgombóc rendkívül egyszerű alapanyagokból tevődik össze, és ez az egyik legjobb levesbetét, nem kell hozzá más, csak:

25 dkg pászka, 5 darab tojás, 10 dkg libazsír, só és őrölt bors.

A pászkából készült maceszgombóc levesbetét receptjét itt találod (recept és fotó: Hering András)

A pászkát mozsárban vagy egy konyharuhában apróra összetörjük, ledaráljuk. Hozzáadjuk a többi alapanyagot, elkeverjük éppen csak annyira, hogy összeálljon a tészta, és legalább egy órát hagyjuk pihenni, a legjobb azonban az, ha egy egész éjszakán át a hűtőben tároljuk. Diónyi gombócokat készítünk belőle, érdemes vizes kézzel formázni, de két kanál segítségével is készíthetjük, ha így könnyebb.

A gombócokat nem szabad a levesben kifőzni, külön forró vízben kell (nagyon sok folyadékot vesznek fel, éppen ezért is jó, ha kisebb gombócokat készítünk, mert azok a főzés során úgyis megnőnek). Más főtt gombócokkal ellentétben még nem vagyunk készen akkor, ha feljön a víz felszínére a maceszgombóc. Itt mérettől függően akár 25-30 percet kell várnunk ahhoz, hogy elkészüljön a levesbetét, készen pedig akkor vagyunk, ha a gombóc közepe és a külseje is ugyanolyan állagú és színű.

Extra tipp: házi tojásoktól és egy késhegyni sáfránytól aranyszínű maceszgombócokat főzhetünk a gyógyírként is működő levesünkbe.

A pászkából készült maceszgombóc levesbetét receptjét itt találod (recept és fotó: Hering András)

Forrásaink voltak.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Ezeket a recepteket is készítsd el!

Címlapról ajánljuk

További cikkek