Így szabadulj meg tárgyaktól, amiknek eszmei értéke van

Rendrakás közben gyakran belefutunk olyan dolgokba, amiknek semmi hasznuk nincs azon kívül, hogy eszmei értékük van – sokszor még el is feledkezünk ezekről, mert nem tartjuk őket szem előtt. Ezekhez általában érzelmek fűződnek, és olyan erősen kötődünk hozzájuk, hogy sosem tudunk megválni tőlük.

Bármilyen nehéz is lemondanunk a tárgyi emlékekről, nem szabad megengednünk, hogy ők uralkodjanak az otthonunk felett, és stresszeljen minket a rendetlenség. Tippekkel segítünk megszabadulni tőlük.

Gondoljuk át, mit érdemes megtartani

Tegyük fel magunknak a kérdést: pontosan miért ragaszkodunk hozzá? Valószínűleg nem magához a tárgyhoz, hanem egy személyhez, helyhez vagy eseményhez kötődünk. Ezt az emléket kézzelfogható dolgok nélkül is megőrizhetjük.

Ha azonban magát a tárgyat is igazán szeretjük, akkor valószínűleg érdemes megtartanunk.

Így szabadulj meg azoktól a tárgyaktól, amiknek eszmei értéke van

Ne hagyjuk, hogy az ajándékok teherré váljanak

Sokan azért ragaszkodnak az ajándékba kapott tárgyakhoz, mert azt gondolják, hogy az ajándékozó elvárja, hogy jól látható helyen legyen, vagy rendszeresen használjuk. A valóságban ez sokszor az eszükbe sem jut, ha pedig mégis, akkor nem igazán jogos elvárás a részükről. Ha meg akarunk szabadulni az adott dologtól, szívünk joga megtenni, csak ne reklámozzuk.

Szabaduljunk meg a bűntudattól

Az emberek gyakran nem nosztalgiából, hanem bűntudatból tartanak meg tárgyakat. A bűntudat azonban teljesen haszontalan érzelem, amikor a rendetlenségről van szó. Ne engedjünk a lelkiismeret-furdalásnak, ehelyett objektíven gondoljuk át, megéri-e valamit megtartanunk.

Csak porosodnak

Tartsuk meg digitálisan

Különböző dokumentumok és fényképek esetében fontoljuk meg, hogy digitális másolatot készítünk róluk, mert így nem kell annyi papírt tartogatnunk a fiókokban. Ezt akár olyan emlékekkel is megtehetjük, mint a kedvenc gyermekkori játékunk. A fényképekből készíthetünk például egy albumot, a fotók mellé pedig odaírhatjuk, miért volt fontos nekünk az adott dolog.

Egyszerűbb lesz majd ezt továbbadni a soron következő örökösnek, mint több tucat tárgyat, ami csak számunkra bír jelentőséggel.

Kössünk kompromisszumot

Ami nekünk kacat, az másnak fontos. Ha együtt élünk valakivel, aki sok apró emléket őriz, akkor ne kényszerítsük, hogy szabaduljon meg tőlük. Inkább próbáljunk kompromisszumot kötni: jelöljünk ki egy helyet, ahol szabadon tárolhatja ezeket, esetleg beszéljük meg, mi az ami tényleg fontos, és a többi sorsáról közösen döntsünk. Sokszor az is elég, ha magunk körül rendet tartunk, mert így másokat is elengedésre inspirálhatunk.

Kacatokra semmi szükségünk

Adjuk tovább

Ha családi örökség van a birtokunkban, amit nem szeretünk, ne érezzünk kötelességünknek, hogy megtartsuk. Velünk ellentétben azonban másnak kincset jelenthet, ezért mielőtt  megszabadulnánk tőle, kérdezzünk körbe a családban, hátha van valaki, aki meg szeretné tartani. Ha nem, akkor még mindig értékes lehet egy archívum vagy múzeum számára.

Hasznosítsuk újra

Nem csak az eredeti formájában őrizhetünk meg egy értékes tárgyat. Egy gyűrűt például átalakíthatunk, hogy jobban megfeleljen a stílusunknak, a benne lévő követ más ékszerbe is belefoglaltathatjuk.

Válasszuk ki a kedvencünket

Ha több hasonló emléktárgyunk is van, mint például a gyerekkori plüssállat-gyűjteményünk, akkor egyetlen egyet tartsunk meg közülük.


Még több lakberendezés:

Címlapról ajánljuk

Mézédes eprespite-receptek

Végre dübörög az eperszezon, s bár nem éppen a legolcsóbb alapanyag, kizárt, hogy lemondjunk róla egy teljes évre, szóval hajrá, készüljön legalább egy epres pite!

Nosalty

További cikkek