Megúszós ünnepi fasírt egy klasszikus amerikai filmből, egyben sütve

Nálunk sajnos kevésbé ismert, de Amerikában nagyon népszerű ünnepi film a Karácsonyi történet, aki egyszer is látta, biztosan emlékszik egyik-másik jelenetére. 1940-es években játszódó klasszikus a nyolcvanas évekből...hát kell ennél több?!

A karácsonyi klasszikus a tíz év körüli Ralphie kalandjait meséli el, aki 1940 havas decemberében csak arra tud gondolni, hogy megkapja az áhított légpuskát karácsonyra. Természetesen a felnőttek közül mindenki ellenzi a veszélyes játékszert, mondván, kilőné vele a szemét. A film tehát részben Ralphie gyermeteg próbálkozásairól szól, melyekkel megszerezné a puskát, ezzel párhuzamosan azonban roppant szórakoztató és bizony nosztalgikus látlelet a gyerekkorról, amit az tesz igazán szórakoztatóvá, hogy mindezt a felnőtt Ralphie narrálja.

Ralphie a télapónál is bepróbálkozik légpuskaügyben

Fotó: Archive Photos / Stringer, Getty Images

Hiába játszódik a történet a mából, de még a nyolcvanas évekből nézve is régen, a gyerekek viselkedése bizony örök. A irreális vágyakozás, a hatalmas kalandok, a dac, a verekedés, a sértődöttség, a hiszti és a lélek mélyéről jövő zokogás mind olyan dolog, ami mindenki gyerekkorának része volt, így könnyű nosztalgikus megértéssel tekinteni Ralphie-ra. Bizonyára mindannyiunk fiatalságának megvolt a maga légpuskája, az az első, nagybetűs ajándék, amit annyira akartunk, hogy szinte belebetegedtünk.

Hogy mennyire örökérvényű a történet, arra mi sem jobb bizonyíték, minthogy közel negyven év után, idén elkészült a folytatása, az immár felnőtt Ralphie-val a főszerepben. De a szintén kedves, tavaly bemutatott 8 bites karácsony is gyakorlatilag a Karácsonyi történet koppintása nagyon sok mindenben hasonlít rá.

Az egyben sült fasírt bár egyszerű étel, akár a karácsonyi asztalon is megállja a helyét. Receptért katt a képre!

A filmben számos emlékezetes jelenet van a karácsonyi, rózsaszín nyuszijelmeztől kezdve, az oszlophoz fagyott nyelven keresztül, az apuka rejtvényújságból nyert, női láb formájú állólámpájával bezáróan. A karácsonyi vacsora is ilyen, ami véletlenül sem a tervek szerint sül el, így a család végül egy üres kis kínai vendéglőben köt ki, ahol döbbenetükre fejestül szolgálják fel a kacsasültet - ezt a jelenetet a kedvenc karácsonyi gasztrojeleneteink közé is beválogattuk ebben a cikkben.

Számomra még emlékezetesebb azonban az a momentum, amikor Ralphie öccse, Randy semmi áron nem akarja megenni az egyben sült fasírtból, krumplipüréből és párolt káposztából álló vacsorát. A fiúk anyukája – aki épp leülne, hogy maga is egyen, miután mindenkit kétszer is kiszolgált és minden elhűlt – , azonban türelmetlenség vagy indulat helyett játékosan közelít fia ellenálláshoz, míg végül meggyőzi, hogy igazi kismalac módjára (szó szerint) egye meg a vacsorát. Ebben a jelenetben a maga szórakoztató módján minden benne van, amit egy anya-gyerek kapcsolatról tudni érdemes.

A jelenetben főszerephez jutó meatloaf olyan az amerikaiaknak, mint nekünk a fasírt. Magyarul szokás még vagdaltnak vagy húskenyérnek is nevezni, ha pedig kipróbáljátok ezt a receptet, már azt is érteni fogjátok, miért imádják annyira az USA-ban. Ráadásul egyáltalán nem nehéz elkészíteni sem, csak az arányokra kell nagyon figyelni, hogy szeletelhető legyen a végeredmény.

A filmben ugyan egy átlagos vacsora gyanánt fogyasztják, de szépen tálalva akár az ünnepi asztalra is felkerülhet, hiszen minden eleme laktató és ünnepiesen fűszerezhető.

Szaftos, fűszeres és laktató - ez a meatloaf, amit ti is könnyen elkészíthettek. A recept a képre kattintva megnyílik!

Szóval ha kevés munkával készítenek valami kiadósat, ami még a pénztárcát is kíméli, akkor ez lehet a ti receptetek! De az ünnepi asztalnál azért kicsit méltóságteljesebben fogyasszátok, mint Randy a filmben.


További Kultúrfelvágott-cikkek itt:

Címlapról ajánljuk

További cikkek