Kiderült, melyek a legjobb mosogatógépek - így érdemes választani közülük

Hétköznapi emberek próbáltak kicsi és nagy, drágább és olcsóbb mosogatógépeket: érdekes tanulságokat vontak le a tapasztalataikból.

Egy évvel legutóbbi mosogatógép tesztje után az azóta megjelent új modelleket is próbára tette a Tudatos Vásárlók Egyesülete, így már összesen 212 terméket hasonlított össze. Nemcsak az volt a fontos szempont, hogy mennyire hatékony, milyen erősen tisztít vagy szárít, de az is, mennyire csöndes illetve energiatakarékos az adott szerkezet, vagy hogy mennyire praktikus használni.

Talán nem csak a nagycsaládosok adnak hálát - a mostani időszakban különösen - ennek a mesés szerkezetnek, ami legalább a mosogatást leveszi a vállunkról. Ha még nincs mosogatógépünk vagy újat szeretnénk, nagyon sok szempontot érdemes figyelembe venni.

Így válasszunk gépet

Először is érdemes néhány napig figyelni a fogyasztásunkat: azt, hogy körülbelül mennyi koszos edényt termelünk egy nap. Ezután mérjük le, mekkora helyünk van a gép számára, mert a méret nagyon nem mindegy: ha kisebbet választunk, és gyakrabban indítjuk be, nagyobb lesz a fogyasztásunk, mintha nagyobb gépet veszünk, de kevesebb alkalommal működtetjük.

A látvány drága szempont

Azt is gondoljuk meg, hogy beépíthető vagy különálló modellt szeretnénk választani. Ez utóbbi kérdés azért sem mindegy, mert a szabadon álló gépek ára idén jelentősen alacsonyabb a beépíthető modellekénél. A szabadok átlagára idén 70 és 425 ezer forint között mozgott, míg a beépíthetőké 83 és 970 ezer között. Lehet, hogy néha érdemes beáldozni a konyhabútor szépségét a spórolás érdekében.

via GIPHY

A fogyasztás nem csak a besoroláson múlik

Fontos figyelni, milyen energiaosztályba tartozik a választott gép, A, A++ vagy A+++, hiszen ez alapján fog változni a havi energiaszámlánk. Valódi különbséget a pluszok segítségével fogunk látni a kiadásainkon, de az is fontos, mennyire kemény a víz, és ehhez milyen regeneráló sót használunk, hiszen a víz minősége is visszavehet a gép energiatakarékosságából.

Ha kisebb gépet veszünk

Ha kisebb, 6-11 terítékes gépet veszünk, akkor az árkülönbséget a hatékonyság szabja meg, a drágább nem lesz sem energiatakarékosabb, sem halkabb a többinél. Csendesség szempontjából a teszten egy középkategóriás modell végzett jól a kicsik között, a Bosch SPS46IW01E verziója, illetve az Ikea Medelstorját.

A nagyobbaknál már az energia is számít

A nagy kapacitású gépeknél a drágább gépek azok, amelyek energiatakarékosabbak és csendesebbek, illetve praktikusabban működnek a többinél, ha kényelmesebb a felhasználásuk. Itt a hatékonyság már nem annyira fontos tényező. Hétköznapi tesztelők próbálták ki a gépeket, bepakolták, elindították majd kipakolták őket, az így végzett teszten pedig a felhasználhatóság szempontjából a legdrágább, majdnem egymillió forintos Miele G 7960 SCVi AutoDos került ki győztesen. Ugyanakkor a teszten számos Bosch és Siemens modell is jó eredményekkel ment át, olyan gépek, amelyek hasonlóan hatékonyak és kényelmesek, de megfizethetőbbek a győztesnél.

Használtan mosogatógépet?

A teszt érdekes módon ajánlja azt is, hogy mosogatógép vásárlásakor nézzünk körül a használt készülékek között is, mert vannak olyan gépek, amelyeket már nem forgalmaznak, pedig remekül teljesítenek mind felhasználás, mind energiatakarékosság szempontjából. A tesztek alapján ugyanakkor nagyot nem tévedhetünk akkor sem, ha olcsóbb gépet választunk, mert a lista aljára azok a modellek kerültek, amelyek több vizet és energiát fogyasztanak, hangosabbak vagy kevésbé kényelmesen használhatók voltak, a hatékonyságban nem jelentkeztek markáns különbségek.

A teljes tesztet ITT lehet megtalálni!

Ezeket olvastad már?

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: Getty Images

Címlapról ajánljuk

További cikkek