Mit tehet a vendég, ha leromlott a kedvenc étterme?

Ha ismerős a felvázolt szituáció, akkor biztos kerestük már a miérteket. Van ebben felelősségünk vendégként?

Nagyon bosszantó és kiábrándító éttermi élmény tud lenni, amikor egy kedvenc, abszolút a radaron lévő vendéglátóhely, ételbár, büfé színvonala hirtelen nagymértékben csökken. Márpedig ez egy létező tendencia és sokszor keressük a miérteket. Tulajváltás volt? Csak nekünk tetszett a kezdeti formában? A spórolás teszi? Ez az éttermi élmény valószínűleg a legtöbbünkkel megesett már.

Óriási csalódás, amikor a kedvelt étterem minősége idővel nagyot zuhan

Így múlik el a világ dicsősége

Képzeljük el a szituációt: besétálunk egy vadiúj helyre, ahol mindegy, hogy éppen lángost, burgert árusítanak vagy egy klasszikus étteremről beszélünk. Az első alkalommal nagyon jót eszünk, a kiszolgálás szuper, az egész kellemes élmény berögzül. Olyannyira, hogy tovább is ajánljuk a helyet. Visszatérünk, akár többször is, kvázi törzshellyé válik, sosem csalódunk.

Majd egy szép napon már nincs akkora mosoly az akkor már ismeretlen dolgozók arcán, az addigi nagy porció apróra zsugorodik, a friss alapanyagok is fáradtabbak, az árazás pedig ezzel a hanyatlással együtt szökött feljebb.

Vendégek még vannak: magunkfajták, akik egykor megszerették a szóban forgó helyet, új betérők, akik jókat olvastak a vendéglátóhelyről, akár a médiában akár a közösségi oldalak véleményeinél és teljesen véletlenszerű arcok, akik csak most érkeztek, minden előzetes tapasztalat nélkül.

Magyarázatkeresés

A magunkfajta még mentegeti magában a helyzetet: lehet, csak rossz napjuk van, én választottam rosszul (nem, hiszen általában ugyanazt a kedvencet eszem), nem jók az emlékeim. Az értékelések és/vagy cikkek miatt érkezőknek azonnal leesik, hogy itt valami nem stimmel: nem értik a hype-ot, hogy mire föl az érdeklődés – ők csalódottan távoznak és biztos, hogy nem jönnek újból. A random vendégeknél kétesélyes a dolog: nem voltak elvárások és ezért nem is csalódtak, esetleg az éhség volt a legnagyobb úr és nem foglalkoztak a minőséggel, netán turisták, akik amúgy sem jönnének újra. A bevétel mind a három csoporttól megérkezik, és, ha frekventált helyen van a vendéglátóhely, a beesők egy ideig még biztosan életben tartják majd őket.

Nem lesz már olyan nagy az érdeklődés, de ez egy „lélegeztetőgép” a szolgáltatónak, aki már vagy megfáradt, vagy tényleg tulajváltás történt, esetleg nem bírja a kiszámíthatatlan vendéglátás okozta stresszt és csak vegetál, de nem szívből ad.

Aktuális problémák

A jelenlegi összgazdasági helyzetben várható lesz, hogy nagyon sokan bezárni kényszerülnek. És nemcsak az ilyen levitézlett, minőségben már a nyitást meg sem közelítő helyek lesznek közöttük, hanem több igazi értéket képviselő, fantáziadús, kellemes és szerethető is.

A rezsi és az alapanyagok árának elképesztő növekedése nem válogat, egyedül a vendég szavazhat. Most azzal, hogy ahogy akár a koronavírus-járvány lezárásainak idején, ha étterembe menne/rendelne, a tényleg stabil kedvenceit veszi előre.

Ha pedig változást, minőségromlást észlel, ahogy azt fentebb ecseteltük, akkor jelzi. Nem a kommentmezőben, hanem a dolgozónak, akivel esetleg arcról már ismerik egymást, netán egy őszinte, de támogató levéllel.

El kell mondani, ha csorba esett az élményen, még ezekben a nehéz időkben is. Ha pedig úgy látjuk, hogy veszett fejsze nyele, a néhai kedvenc teljes mélyrepülésben van, minden megváltozott és már árnyéka önmagának, akkor lépjünk a listánkon és szavazzunk arra, aki még nem okozott csalódást.

Az egész szektor nagy bajban van, belerúgni senkibe sem szabad, viszont, ha indokolt a továbbállás, akkor tényleg így voksoljunk.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!

Szerző: Pákozdi Nóra


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ajánlott videó

Legújabb receptek

Kovászos uborka hagyományosan

A kovászos uborka az a savanyúság, amelyet nyáron majdnem minden magyar család hűtőjében megtalálunk, méghozzá egy jó nagy befőttes üveggel. Jól behűtve akár magában is frissítő ...

Citromfagyi

Mindösszesen 5 alapanyag és pár óra pihentetés szükséges hozzá, hogy elkészítsétek a szezon legfinomabb citromfagylaltját. Nem kell se fagylaltgép, se extra alapanyagok: dobjuk össze 10 ...

Címlapról ajánljuk

Érkezik a Dupla Adag első része — Így készül vasban...

Legújabb videósorozatunk első részében egy igazi klasszikus kerül a fazékba: chili con carne – méghozzá kétféleképpen. Dupla Adag című sorozatunkban megmutatjuk, hogyan készül el a hagyományos, húsos verzió, és azt is, hogyan lesz a húsmentes változat ugyanolyan laktató, ízletes és tápláló. Mindeközben megosztjuk veletek a legjobb tippeket, hogyan teheted a vegetáriánus chilit vasban gazdaggá, és azt is eláruljuk, milyen egyszerű trükkökkel segítheted a vas felszívódását. Ha kíváncsi vagy, hogyan lehet egy receptből két szuper fogás, maradj velünk!

Hirdetés

Kisokos fagyizáshoz – Így különböztesd meg a kamut az igazitól

Mióta az eszemet tudom, hiszek benne, hogy a legjobb dolog a nyárban, hogy minden sétába belefér egy fagyizás. Az egyik kedvenc édességem, és bár szívesen kísérletezek új, és izgalmas ízekkel, egyszer például megkóstoltam a kaliforniai paprika sorbet-t, isteni volt, azért még mindig az alapízek a kedvenceim. Amik egyébként annak is fokmérői, hogy adott helyen tudnak-e fagyit készíteni vagy sem. Annak érdekében, hogy titeket se lehessen zavarba hozni a fagyipultnál, most sorra vesszük az igazán jó fagyi ismérveit. Kajatények sorozatunk legújabb állomása következik.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Kovászos uborka egyszerűen

Túlmisztifikált receptek helyett a 96 éves Dédimama receptje. Tanyán született, ott nőtt föl, sok hasznos  praktikát hozott magával. Sokszor készítettük már, de legfinomabb akkor ...

Egyszerű tökfőzelék

Van, aki tejjel, van, aki csontlével, megint mások kovászos uborka levével készítik - mi így szeretjük, egy kis fűszerpaprikával és sok sok kaporral.

Eredeti görög saláta

Régóta kerestem az igazi, valódi görög saláta receptjét, mert ahány helyen ettem eddig, pont annyiféle módon volt elkészítve. Most találtam egy receptet, ami gyanús volt, és görög ...