Mind azt hisszük, hogy ünnepkor tényleg dekadens desszerteket szeretnénk enni, egészen addig, míg a dekadencia át nem fordul émelygős rosszullétbe. Ezt a jól ismert kellemetlen állapotot a túlevés is okozhatja (lásd: zsúrgyomor), azonban néha elég hozzá mindössze egy szelet is egy olyan süteményből, ami nem megfelelően lett összerakva. Vegyük például a karácsonyi fatörzs esetét: a gazdag, csokis krém igencsak hívogató, messziről mindig jó ötletnek tűnik, azonban egy villányi távolságból már gyakran kibújik a szög a zsákból. Idén kerüljük el a meglepetéseket, és készítsünk olyan karácsonyi fatörzset, ami külsőleg is pofás, és az első falatja sem kelt olyan érzést, mintha terheléses diabéteszvizsgálaton vennénk részt.
Mit tud a tradicionális karácsonyi fatörzs?
Ez a csokoládékrémmel töltött, kívülről is megkent piskótatekercs igazából nem olyan bonyolult, mint amilyennek tűnik. A piskótára nem is érdemes sok szót fecsérelnünk, jobb, ha a krémre fókuszálunk, mert azt lehet a legkönnyebben elbaltázni.
A klasszikus fatörzsreceptek nagy része egyszerű párizsi krémet használ (a francia főváros, nem a felvágott), ami tejszínből, csokoládéból, vajból, kakaóporból és cukorból készül.
Már az alapanyagok listáját elnézve is érezhetjük, hogy ez bizony nem egy könnyen emészthető, gyomorkímélő krém. Persze, nem arról van szó, hogy diétás, egészséges édességgé kéne tenni a fatörzset. Nem, a dekadencia abszolút megmaradhat, de jobb, ha ezt egy fokkal okosabb módszerekkel próbáljuk elérni.
Követelmények a fatörzs krémje felé
De nem mindegy ám, hogy mit variálunk a krémen, mert a fatörzs töltelékének meg kell felelnie egy-két követelménynek. Ahhoz, hogy a sütemény egyszerre legyen esztétikus, de stabil is, egy lágy, könnyen kenhető krémet kell létrehoznunk, ami némi hűtés után jobban megtartja az állagát, ellenben nem keményedik be.
Ezen kívül az is fontos, hogy a krémünk szép mélybarna színű legyen, gazdag, csokoládés ízzel.
Ízesít, lazít és könnyít egyszer: készítsünk narancskrémet
A fent leírtak eléréséhez feltétlenül szükségünk lesz egy olyan komponensre, amivel kiválthatjuk a párizsi krém nehézkes nagyágyúit úgy, hogy közben ne vegyünk el a töltelék gazdagságából.
Tökéletes megoldásként jelentkezik erre a főzött narancskrém, vagyis orange curd, amely tojásból, cukorból és friss narancsléből, valamint –héjból készül. Amellett, hogy zseniálisan simul az étcsokoládé kesernyés ízprofiljához, egészen ünnepivé is teszi a süteményt, valamint gondoskodik a megfelelően krémes, dekadens állagról (a tojássárgájáknak köszönhetően) anélkül, hogy fullasztóvá tenné a desszertet.
Fontos, hogy a narancskrémet gőz fölött főzzük készre, elkerülve így a tojások kicsapódását, illetve mindenképpen kezeletlen héjú gyümölcsöt vegyünk igénybe a feladathoz, hogy a levét és héját is biztonsággal felhasználhassuk.
Pár tipp a fatörzs összeállításához és díszítéséhez
- A piskótatekercset még melegen csavarjuk konyharuhába: így nem törik majd a végső felcsavarásnál.
- Hagyjuk teljesen kihűlni a ruhában, mert ha csak egy kicsit is langyos, amikor felcsavarjuk, megolvasztja a krémet és ettől szétcsúszik a tekercs.
- Díszítés előtt tegyük 20 percre a hűtőbe a fatörzset, hogy belül megszilárduljon, majd kenjük rá kívülről a krémet és ismét pihentessük.
- Tálalás előtt vegyük ki a hűtőből és hagyjuk kissé felengedni 10-20 perc alatt.
- Használjunk a díszítéshez piros bogyós gyümölcsöket, fenyőágat vagy rozmaringot, kakukkfüvet.
Nézd meg videón is a karácsonyi fatörzs elkészítését:
Itt a karácsonyi fatörzs teljes receptje, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!
Recept, fotók és videó: Lakos Benedek
Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!
További ünnepi és hangolódós konyhai ötletekért kattints ide: