Kívánjuk a jégkockákat? Súlyos problémát jelezhet

A nyári hőségben szinte biztos, hogy mindannyian próbáltunk már elrágni egy-két jégkockát. Ez természetesen még nem jelez semmilyen komoly problémát, ám ha ez szokatlanul gyakorivá válik, már érdemes odafigyelni a dologra.

Amikor az ember valami olyan dolog kényszeres elfogyasztására vágyik, ami igazából nem étel, azt pagofágiának nevezzük. Vannak, akik ezzel a problémával élve földet vagy éppen krétát kívánnak, de akadnak olyanok is, akiknek ez a jégevésben nyilvánul meg. De miért problémás ez? És milyen alapbetegségeket jelezhet?

Kívánjuk a jégkockákat? Súlyos problémát jelezhet

Milyen problémák állhatnak a háttérben?

Több bizonyíték is utal arra, hogy a vashiány és a jégkockák iránti vágy között szoros kapcsolat áll fenn.

Amikor a vérünkben nincs elég vörösvérsejt, nem jut elég oxigén a test szöveteibe. A vörösvérsejteket pedig a vas építi fel. De mégis hogyan függ ez össze a jégfogyasztással? Egy régebbi kutatás szerint a válasz a búvárreflexben keresendő, ami bizonyos szinten az emberekben is jelen van. A lényege, hogy amikor az embert hideg víz éri, ez a reflex bekapcsol, így több oxigén jut az agyba – erre pedig nagyobb szükség van, amikor a vashiány miatt alacsony a szintje. Ha erre az állapotra gyanakszunk, mindenképp forduljunk orvoshoz, mert kezeletlenül hagyva komoly problémákat okozhat! (Bár azt is megjegyezzük, hogy nem minden vérszegénységben szenvedő tapasztal ilyen tüneteket.)

De szokatlan jégevést válthat ki a pica is, egy különös étkezési rendellenesség. Ez arra készteti az embert, hogy olyan dolgokat egyen, amelyeknek nincs tápértéke – így a jég is ebbe a kategóriába tartozik. Ez néha ártalmatlan dolgokban, például jégevésben, nyilvánul meg, de egyes esetekben veszélyesebb dolgokat, például festék, haj vagy fém, fogyasztásában is kívánhat az érintett. Így különböző emésztési gondok, mérgezés vagy akár fulladás is felmerülhet.

Miért lehet még problémás?

A jég csak fagyott víz, tehát ha gyakran esszük, akkor biztosan jól hidratáltak maradunk – de nagyjából ennyi az előnye. A jégben ugyanis nincs kalória, nincs fehérje, de még zsír, illetve vitaminok és ásványi anyagok sem. Emiatt tehát nem alkalmas arra, hogy helyettesítse a főétkezéseket, de még a tízórait vagy az uzsonnát sem. Így tehát, ha túl gyakran fogyasztjuk étkezések helyett, akkor tápanyaghiány alakulhat ki nálunk, de még a fogaink is károsodhatnak.

Kinél alakulhat ki?

A gyerekek és a terhes nők a leginkább veszélyeztetettek, amennyiben vashiányról van szó. A pica pedig gyakrabban fordul elő autistáknál, alultápláltaknál vagy azoknál, akik huzamosabb időn át nagy stressz alatt állnak. Az orvosok és más szakemberek egyelőre nem tudják pontosan, mi okozza ezt az étkezési rendellenességet.

Derítsük ki az okokat!

Fontos, hogy ha azt tapasztaljuk, hogy extrém módon kívánjuk a jégkockákat, mihamarabb járjunk utána az okának! Ha vashiányos vérszegénységünk van, akkor az orvosunk és/vagy dietetikusunk segíthet optimalizálni az étrendünket. Amennyiben a másik kiváltó ok áll fenn nálunk, akkor a kezelés sokkal összetettebb lehet, hiszen a megoldás a kiváltó októl függ. Megoldást jelenthet egyebek mellett a terápia és más pszichológiai beavatkozások, valamint a dietetikai segítség is.

Forrásunk volt.


Még több életmód:

Címlapról ajánljuk

További cikkek