Itt az idő - glutént a babának!

Kisbabás anyukák körében örök téma a hozzátáplálás, mikor, mit és mennyit adjunk a babának és mivel keverjük. Íme tippjeink a glutén bevezetésére!

A csecsemők számára a kizárólagos szoptatás a legmegfelelőbb táplálkozás 6 hónapos korig, ez ma már nem újdonság az anyáknak. Kizárólag szoptatott babáknál 6, vegyes vagy tápszerrel táplált babáknál már 4 hónapos kortól megkezdhetjük a hozzátáplálást - persze az anyatej és/vagy a tápszer mellett.

Az, hogy mivel kezdjük a hozzátáplálást, több minden függvénye függvénye (itthon általában alma, őszibarack leve, majd püré), de a jelenlegi ajánlások szerint a glutén-tartalmú ételeknek is az elsők között kell lenniük - hiszen a glutén bevezetését 4-7 hónapos kor között javasolják a szakemberek. Mi ennek az oka?

A kutatások során a glutén esetében megállapítottak egy ún. tolerancia ablakot 4-6 hónapos kor között, mivel az kutatási eredmények azt igazolták, hogy a 3. hónapnál korábban bevezetett glutén ötszörösére, míg a 7. hónap után 1,8-szorosára növelte a cöliákia kockázatát.

Azoknál a csecsemőknél, akik a 6. hónapban még kizárólag szopnak, a cöliákia megelőzéseként adunk glutént, a szoptatás folytatása (!) mellett. Glutént tartalmaz a búza, az árpa, a rozs, itthon a zab is, más gabonáktól való szennyezettsége miatt, és az ezekből készült termékek.

Hogyan vágjunk bele?

Már azt a - számomra kissé bizarr - javaslatot is hallottam a glutén bevezetésére, hogy az édesanyja szórjon lisztet a mellére, a baba pedig szoptatás közben lenyalogatja onnan. Én ezt speciel nem tartom annyira jó ötletnek, személy szerint inkább az alábbi megoldásokat javaslom:

  • 6 hónapos korig kizárólag anyatejjel táplált csecsemők estén a hozzátáplálás során kínált főzelékeket sűríthetjük kevés búzaliszttel (ebben az esetben fontos, hogy a használt liszt glutént tartalmazzon – azaz ne rizsliszt legyen például). Fontos tudni, hogy nem a mennyiségre törekszünk, 1 csapott mokkáskanál liszt (benne a glutén) a célnak megfelelő adag.
  • A tápszerrel vagy tápszerrel és anyatejjel vegyesen táplált csecsemők esetén a szilárd ételek bevezetése korábbi időszakra eshet: ők már 4-6 hónapos koruk között megismerkednek az új ételekkel. Az ő esetükben is sűríthetjük a főzelékeket liszttel.
  • Jó megoldás lehet a búzadara: háromszoros mennyiségű vízzel főzzünk kását belőle , ezt keverhetjük hozzá gyümölcspüréhez, főzelékhez. Vásárolhatunk az üzletekben natúr gabonapelyheket, -pépeket is (ne az ízesített, édesített verziókat válasszuk), ezt egyszerűen csak hozzá kell adni a baba ételéhez.
  • Rágcsálnivalónak készítsünk saját magunk babakekszet például almával.

Amikor a gyermekünk már tud ülni az etetőszékben, kaphat vizes zsemléből is egy darabot, ügyesen el fogja tudni majszolni. A többi péksüteménnyel még várjunk, mert ezek a termékek a liszten kívül tojást, tejet, vajat, és más olyan összetevőket is tartalmazhatnak, aminek a bevezetése még túl korai a baba étrendjébe.

Címlapról ajánljuk

3 őszi kávérecept a nyugodt reggelekhez

Habár a nyár már véget ért, továbbra sem kell lemondanunk a teraszon kávézós, lassan készülődős, kényelmes reggelekről. Az ébredés utáni pillanatokat még szebbé varázsolhatja egy fűszeres cappuccino vagy egy őszi ízvilágú latte. Ehhez mutatunk most három receptet az ősz legtrendibb ízeiből, a Nespresso limitált kiadású Pumpkin Spice Cake és Maple Pecan kávékapszuláiból.

Hirdetés

Így készíts 1 olcsó töltelékből 3 házias, káposztás süteményt

A káposztát sokan lenézik, „szegények zöldségének” titulálják – mindezt teljesen jogtalanul. Mint oly’ sok más alapanyag esetében, a lila és fehér fejeknél is igaz, hogy meg kell tanulnunk őket helyesen elkészíteni ahhoz, hogy igazán megszerethessük őket. Ezt pedig érdemes olyan területen kezdeni, ami alapvetően szimpatikusabb: például a káposztás süteményeknél!

Lakos Benedek

További cikkek

11 omlós keksz az esti kuckózáshoz

A hideg idő beköszöntővel megszaporodhat az otthon töltött esték száma. Ilyenkor szívesen olvasunk vagy mozizunk, mely mellé tökéletes lesz egy finom keksz rágcsának.