Így NE fogyj decemberben!

December - az evés hónapja, szinte nincs benne olyan pillanat, amikor ne kóstolnánk, kínálnánk, főznénk, menüt terveznénk. És nyilván meg is lesz ennek a böjtje.

Az év utolsó ünnepi alkalmakkal, étkezésekkel tömött hónapjának vannak sajátos, csak erre az időszakra jellemző étrendi hibái. Ha az újévi lencsefőzelék mellett nem szeretnél plusz 5 kilót cipelve egy hete tartó kajakómában kornyadozni, akkor ezeket tartsd szem előtt a következő hetekben:

1. NE kezdj rapid fogyókúrába!

Már csak két hét a karácsonyi buliig, muszáj megszabadulni pár kilótól, hogy hurkák nélkül beleférjünk a kiválasztott ruhába! Szerencsére találtunk egy tuti diétát a neten, amivel 2 hét alatt 10 kilót lehet fogyni. Vegyük azonban figyelembe, hogy a nagy kalóriamegszorítással járó diéták bár gyors és látványos eredményt ígérnek, ahogy befejeztük őket, és letudtuk a céges bulit (ahol egyébként jól bekajálunk), a kilók szépen visszakúsznak, meg még plusz egy-kettő is felugorhat. Ráadásul ezek a diéták gyakran tápanyag-, vitamin- és ásványianyag-hiányosak is, ami nem túl jó dolog a téli időszakban.

2. NE hagyd ki a reggelit és/vagy az ebédet ünnepi vacsora miatt!

Persze ne menjünk teli hassal vacsorázni, de a kihagyott étkezések általában túlevéshez vezetnek. Egy munkahelyi karácsonyi vacsora gyakran később kezdődik, mint ahogy a tervben szerepel, így már belépéskor a kínálófalatokra vetjük magunkat, és meg sem állunk az ötödik fogásként feltálalt desszertig.

Olvastad már?

Ünnepi mínusz kalóriák

3. NE csipegess egész nap!

Decemberben gyakran előfordul, hogy egész napunk az evésről szól. Reggel a kedvenc kávézónkban kipróbáljuk a karácsonyi muffint, majd az irodában a kolléganő kóstoltatja velünk az új csokis kekszét. Aztán már „úgyis mindegy” alapon jöhet az ebéd után is egy jó kis desszert. Ne engedjünk az összes csábításnak, próbáljuk ki a „3 falat”-szabályt, azaz ha mindenképpen meg szeretnénk valamit kóstolni, tényleg csak ennyi legyen. Ha viszont azok közé tartozol, aki nem bírják otthagyni a megkezdett ételt, akkor találd ki előre, hogy mit engedélyezel magadnak másnapra, és tartsd magad ahhoz.

4. NE egyél meg mindent, ami „light” vagy „mindenmentes”!

Könnyű beleesni a „-mentes” kaják csapdájába: „cukormentes”, „light”, „gluténmentes”, „tejmentes” - ez kell neked! Gondolod te, és el sem olvasod a címkén a kalóriatartalmat, vagy bele sem gondolsz, mi minden lehet abban süteményben, amitől édes, amitől krémes. Inkább együnk egy (!) szeletet a nagyi zserbójából, mint ötöt a „mindenmentes” cukrászdai süteményből.

5. NE egyél a marhahús helyett kétszer annyi csirkét!

Sokszor túlzásokba esünk, és kihagyjuk az étrendünkből a sertés- és marhahúst, mivel azok több zsírt tartalmaznak, mint például a csirke. De ne felejtsük el, hogy a csirke bőre szintén sok, ráadásul telített zsiradékot tartalmaz, és a bőrében lévő koleszterin sem kevés. A lazac többek között omega-3 zsírsavtartalma miatt kedvező hatású, de 100 grammban – fajtától függően – 12-20 gramm zsír is lehet. Ez nem jelenti azt, hogy nem ehetünk szárnyasokat vagy halat, de tartsunk mértéket belőlük, és bátran együnk sovány marha- és sertéshúsrészeket is – természetesen azokat is csak ésszel és mértékkel.

6. NE egyél többet a megszokottnál a stressz miatt!

Az gondoljuk, hogy a stressz majd elégeti a plusz kalóriákat. Néhányat lehet, de az esti fél doboz mézeskalácsot biztosan nem.

7. NE spórolj az alváson!

A munkahelyen év végi hajrá van, rohanunk az ajándékokért, és a társasági életünk is pörög, kinek van ideje eleget aludni? Sokan a kialvatlanság miatti fáradtságot evéssel kompenzálják, azonban így csak a kilóink gyarapodhatnak, de pihentebbek nem leszünk tőle.

+1. NE igyál több kávét, csak azért, hogy jobban bírd a hajrát!

A szívünk sem mond köszönetet, ha az eddigi két kávé helyett négy-öt csúszik le. Ráadásul gyakran elfelejtünk elég folyadékot inni, így hiába emeljük a koffein adagot, nem leszünk kevésbé fáradtak.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?