Így készíthetsz csodálatos flódnit idén karácsonykor

Ha van sütemény, ami még egy süteménykészítésben jártas embert is próbára tud tenni, az nem más, mint a flódni. Elkészíteni természetesen ezt a finomságot sem lehetetlen, segítünk, ahogy tudunk!

Ha a diós bejglit szeretjük, a mákos bejgliért odavagyunk, és az almás pite is az egyik legnagyobb kedvencünk, akkor hogyan viszonyulunk a flódnihoz, ami a három süti kombinációja?

Katharosz szakácsunk hagyományőrző flódnijának receptjéért kattints a képre!

Igazi téli finomság, minden földi jóval megpakolva: egy emelet diós krém, egy emelet mákos krém, végül alma és még szilvalekvár is – ez a flódni, a tradicionális zsidó konyha egyik legédesebb fogása. Eredetéről nagyon keveset tudunk, több legenda is kering a születéséről. Az egyik legismertebb eredetmonda talán, hogy egy idős pesti zsidó asszonyság gondolt egyet, és összehozta egy süteménybe az összes kedvencét, így indítva hódító útjára a flódnit. Szép, és akár igaz is lehet, de valójában senki nem tudja, honnan ered. A tésztája, a tölteléke és az íze meglehetősen emlékeztet a bejglijére, amelynek az eredete szintén vitatott, de bizonyos szakácskönyvek szerint a neve a jiddis beygl szóból ered. Valószínűleg Pesten árulták először, de az első flódnival kapcsolatban csak annyi a bizonyos, hogy a kelet-európai zsidó konyha remeke.

A termékenység, gazdagság szimbóluma

A mák és a dió a termékenységet, gazdagságot szimbolizálja, a zsidó konyhában is ezért játszik fontos szerepet, különösen ünnepkor. Mivel a kelet-európai népi életben ugyanezeknek az élelmiszereknek tulajdonítottak termékenységvarázsló erőt, a flódni a magyar konyhában is kedvelt édesség lett, különösen karácsonykor. Ha eddig nem készítettük el, az idei december a legjobb alkalom rá. Karácsonyra, vagy csak úgy, a dió, a mák, az alma és a szilvalekvár tökéletes kombinációjának élvezetéért.

De mi is kell hozzá? Rengeteg sok dolog, haladjunk rétegenként!

Először jöjjön a tészta: 25 dkg finomliszt, 25 dkg rétesliszt, 25 dkg vaj, 10 dkg porcukor, 3 db tojássárgája, 1 dl fehérbor, 1 késhegynyi sütőpor, 1 csipet só

Az almás réteghez: 80 dkg alma (savanykás), 2 evőkanál méz, 1 citromból nyert citromlé, 1 késhegynyi fahéj (őrölt), 1 késhegynyi szegfűszeg (őrölt)

A mákos réteghez: 20 dkg darált mák, 10 dkg cukor, 5 dkg mazsola, 1.5 dl fehérbor

A diós réteghez: 20 dkg darált dió, 10 dkg cukor, 5 dkg mazsola, 1.5 dl fehérbor

Az összeállításhoz pedig 25 dkg sűrű szilvalekvár, 1 db tojás (a kenéshez)
4 evőkanál porcukor (a szóráshoz)

Először elkészítjük a tésztát:

A kétféle lisztet egy nagy tálba szitáljuk, hozzáadjuk a sót, a sütőport, a porcukrot. A hideg vajat rákockázzuk, a sárgákat melléütjük. Összemorzsoljuk, majd a hideg bort hozzáöntve szépen összedolgozzuk, és fóliába csomagolva hűtőbe tesszük pihenni.

Amíg pihen, elkészítjük a töltelékeket:

Meghámozzuk, majd lereszeljük az almát, kinyomkodjuk, hogy a fölösleges lé ne áztassa el a tésztát.

Ráfacsarjukk a citrom levét, hozzátesszük a mézet és a fűszereket, jól összedolgozzuk.
Ledaráljuk a diót.

1,5 dl fehérbort egy kis lábosba teszünk, hozzárakjuk a mazsolát és a cukrot, kicsit összeforraljuk (csak amíg a cukor megolvad). Leöntjük vele a diót, összekeverjük, és félrerakjuk.
Ugyanígy járunk el a mákkal is: darálás, szirup készítése, leöntés, keverés. Ezt is félretesszük.
Kivesszük a tésztát a hűtőből, téglalap alakúra csapkodjuk a munkafelületen, és négy egyenlő részre vágjuk.

Egy 25x35 cm-es tepsit kibélelünk sütőpapírral. Az egyik tésztát kinyújtjuk, belesimítjuk.
Megkenjük szilvalekvárral, majd rátesszük a kihűlt diós krémet.

Kinyújtjuk a második lapot, rátesszük.

Ezt is megkenjük szilvalekvárral, majd rásimítjuk a kihűlt mákot. Újabb tésztát nyújtunk, befedjük a mákos emeletet, és rásimítjuk az almát. Az utolsó kinyújtott tésztával befedjük.
Jól megszurkáljuk villával, majd megkenjük tojással.

Előmelegített sütőben 180 fokon kb. 45-60 percig sütjük (sütőfüggő, de akkor van kész, ha a teteje szép piros, és a tűpróbánál semmi nem ragad a tűre).
Kivesszük a sütőből, és megvárjuk, míg teljesen kihűl. Jó pár óra, de ha áll egy napot, attól csak jobb lesz neki - meg persze nekünk is. Tálaláskor kockázzuk, és a tetejét porcukorral megszórjuk.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Ezeket olvastad már?

Címlapról ajánljuk

További cikkek