Ha még nem láttad, feltétlenül nézd meg, ahogy Andy Warhol elmajszol egy hamburgert

Warhol a hatvanas évek pop art mozgalmának kulcsfigurája volt, aki nem csak a Campbell- féle leveskonzerv-dobozról készült híres sorozatával kapcsolódott az ételekhez.

Andy Warhol az amerikai popkultúra egyik legnagyobb alakja 1928. augusztus 6-án Andrew Warhola néven született Pittsburghben, és 1987. február 22-én hunyt el New Yorkban.

Neve egybeforrt a festett Campbell’s leveskonzervvel és a szitanyomatokban megsokszorozott sztárokkal, de munkássága ennél jóval szerteágazóbb.A popkultúrát beemelte a magas művészetbe, a hétköznapi tárgyak és a konzumtermékek is alkotásokká váltak. A Coca Cola üvegein keresztül eljutott a konzervdobozok csodálatos művészi világába. Kamerával tapasztalta meg a világot, és közben felvette az emberek minden rezdülését.

Filmjei is ugyanolyan szokatlanok, mint egész művészete.

Alkotásaiban az ismétlődés, az állandóság és az unalom szentháromsága uralkodik; egyik filmjében például az Empire State Buildinget vette a kamera órákig, egy másikban - az Evésben - pedig a főszereplő egyetlen gombát eszik egy órán keresztül.

Bár sosem volt nagy evő, utóbbihoz hasonló filmes projektje volt azAndy Warhol Eating A Hamburger (Andy Warhol hamburgert eszik), amit 1981-ben a dán filmes, Jørgen Lethforgatott vele a 66 Scenes from Americacímű művészfilmjéhez. Leth elképzelése szerint a pop art-művésznek szánt jelentben egy igazi amerikai gyorséttermi kaját kell elfogyasztania a maga tempójában, így a forgatás reggelén elküldte asszisztensét a legközelebbi gyorsétterembe, hogy hozzon egy menüt a jelenet nélkülözhetetlen kellékeként. Leth segédje egy Burger Kinget talált a stúdióhoz legközelebb, ám amikor megérkezett Warhol (akiről egyébként végig azt gondolta a dán filmes, hogy el sem fog jönni a megbeszélt időpontra a forgatásra) megpillantva a Whopper-menüt, kiakadva kérte számon a stábot, hogy miért nem McDonald's-os hamburgert szántak neki a jelenetéhez. A filmes csapat ebben a pillanatban azt gondolta, hogy kész, vége, meg fog hiúsulni - az amúgy is hisztérikus emberként ismert - Warhol hamburgerevős jelente, de Leth azért még gyorsan bedobta a kiakadt művésznek, hogy a segédje máris elrohan a legközelebbi Mekibe egy újabb menüért, ha azt szeretné enni a felvételen. Végül Warhol kiszámíthatatlan természetéből kifolyólag elutasította ezt, és azt mondta, "Nem gond, felvesszük akkor a Burger Kinggel".

Így került a videóba egy Whopper, a Heinz-ketchup - amik fontos szimbólumokként jelennek meg a cseppet sem bizalomgerjesztően falatozó Warhol-jelenetbe.

Hogy miért éppen hamburger?

Jól lehet, a nagy amerikai gyorsétteremláncok a hamburgert világszerte ismertté tették, az uniformizált összetétel, az alapanyagok, illetve az előállítás minősége miatt hosszú ideje az egészségtelen ételek emblematikus példájaként hivatkozunk rá. Amerika kulturális sokszínűségében azonban a hamburger és a kóla minden náció számára szembetűnően közös pont, így a videó üzenete egyfajta tisztelgés a hamburger előtt, ami összetartja az Egyesült Államokba vándorolt nemzetek mindennapi életét.

És ezt olvastad már az ízHUSZÁR magazinon?

És akkor most jöjjön Katy Perry melle vacsorára

Címlapról ajánljuk

Édes és sós gofrireceptek

Egy gyümölccsel, édes krémmel vagy csak fagyival tálalt édes gofrinak senki sem tud nemet mondani, sőt, sós gofritársai sem maradnak szégyenben, ha a kedvencekről van szó.

Nosalty

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?