Ha ezt most megnézed, többet biztosan nem eszel gumicukrot

Nem csak a gyerekek, de sok felnőtt kedvenc édes, nyúlós-rágós öröme a gumicukorka. Ha te is közéjük tartozol, és akarsz még valaha enni belőle, most hagyd abba az olvasást.

A gumicukorkák legfőbb vonzereje a színük és formájuk. A polcokról összetéveszthetetlenül csábítják a fiatalabb és idősebb korosztályt egyaránt a vásárlásra.Ahogyan a neve is utal rá, a termék egyik fő összetevője a cukor. Közelebbről szemlélve, átlagosan majd felét alkotja.

De mi van egy zacskó gumicukorban?

A termékeket cukor, glükózszirup, keményítőszörp, illetve invertcukorszirup felhasználásával állítják elő, ezekből adódik a cukortartalom. Jellegzetes, gumis állagukat a zselatin adja, amit nagyrészt vágóhídi csonthulladékból készítenek.De ez nem minden.

"Sokan talán már értesültek arról, hogy a zselatin bizony állati fehérjéből származik: előállítására hús- és bőripari melléktermékeket használnak fel. A zselatin tudni illik a porcos részeken, a csontok felületén, a bőr alatt, az izmokban és legfőképpen kötőszövetben tenyésző kollagén nevű fehérje irreverzibilis (vissza nem csinálható) hidrolízisével keletkezik. A boltban azután már por vagy lapkák formájában szerezhető be (E-száma: 441): szaga nincs, színe sem sok, íze is csak alig – éppen annyi, hogy adjon egy kis bónuszbukét a vele felturbózott ételeknek.” - írja a mumussá változott gumicukrokban előforduló zselatinról ez a tanulmány.

Nem hiszed el? Nézd meg!

Az elmúlt hetekben szinte minden gasztronómiai és egészséggel foglalkozó szaklap lehozta a belga filmrendező, Alina Kneepkens horrorfilmjét, ami kendőzetlenül, a maga kegyetlen valóságában mutatja meg, hogyan készülnek a nyúlós cukorkák - a véres kezdetektől, a boltok polcairól a kosaradba, majd a szervezetedbe kerülő kész édességig. Mindezt megfordítva, a gyártás végétől az elejéig.

Kneepkens gyomorforgató rövidfilmje egyébként nem az első sokkolóan tényfeltáró dokumetum-videója volt, korábban már készített hasonlóan nyers anyagot a belgák kedvenc tradicionális ételéről, a szilvával sült nyúlhúsról, vagy a magyarok kedvencéről, a véres hurkáról és sült kolbászokról.

Ha fenti videó emlékképeivel többé nem tudsz együtt élni, annyi jó hírünk azért van a gumicukor-témában, hogy létezik egyébként zselatinmentes gumicukor is.

Vegetáriánus zselatin?

Igen, ilyen például az agar-agar. Az E406-t (ismertebb nevén: agaragar) elsősorban a japán konyhában kezdték hasznosítani, levesek sűrítéséhez és desszertek elkészítéséhez. Az agar-agar tengeri vörösmoszatokból nyerik ki, és növényi sűrítő- gélképző és stabilizáló anyagként ismert, de alkalmazzák kozmetikai célokra (pl. szemránckrémekben, szappanokban).Mivel a vegetáriánusok, vega étkezést követők számára a zselatin-amely mindenféle és fajta állati részekből készül- nem használható, így az agar-agar remek kiváltója lehet.

És ezt olvastad már?

Ezeket olvastad már?

[via HuffingtonPost]

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!

Rosanics Petra

5 kockás abroszos óbudai vendéglő, ahol a Krúdy-nosztalgia ma is...

A Krúdy-év emlékezetes volt. 2013-ban reflektorfénybe került Óbuda vendéglátása, az ihletadó pedig az író születésének 135. és halálának 80. évfordulója volt. Ekkor még több legendás hely működött a Krúdy-negyedben: egy évre rá zárt be a Lajos utcai Régi Sipos Halászkert, aztán a Mókus Söröző, majd a Fő téri Új Sipos is. A kultikus vendéglői negyed fénye mára kissé elhalványult, pedig most is van hová mennünk, ha egy kis vendéglői nosztalgiára vágyunk. 5 jó helyet ajánlunk Óbuda szívében!

Nosalty

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?