Gyermekkori asztmát okoznak a gáztűzhelyek?

Súlyos veszélyeket hordozhat magában az az egyszerű tény, hogy gáztűzhellyel rendelkező lakásban nő fel egy gyermek.

Asztmát okozhat a gáztűzhelyek által okozott légszennyezés - állítja a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvosa.

A gáztűzhely használata során keletkező nitrogén-dioxid jelentős mértékben hozzájárulhat a gyermekkori asztma kialakulásához

- magyarázza Dr. Somogyi Éva.

Futótűzként terjedt tavaly a nemzetközi médiában egy nyilvánosságra került kutatás híre, mely szerint a gáztűzhelyek otthoni használata akár minden nyolcadik gyerek esetében asztmát válthat ki.

Gyermekkori asztmát okoznak a gáztűzhelyek?

Amerikában már előrehaladottabb az ügy, olyannyira, hogy a gáztűzhelyek hamarosan betiltásra kerülnek: becslések szerint 2019-ben világszerte 1,85 millió új gyermekkori asztmás eset volt az nitrogén-dioxidnak tulajdonítható, ennek kétharmada városi környezetben.

A Purdue Egyetem kutatói kísérleteket is végeztek a témában, és azt tapasztalták, hogy a gáztűzhelyek által kibocsájtott apró részecskék simán eljutottak a konyhán túlra is, sőt, a légutakban és a tüdő egy régiójában nagy mennyiségben le is tudtak rakódni, növelve az asztma kialakulásának kockázatát.

A mérésekből az derült ki, hogy a gáztűzhelyen való beltéri főzés során akár 10-100-szor több káros aeroszol juthat a szervezetünkbe, mint az autó-kipufogógáz belélegzésekor.

A nitrogén-dioxid keletkezése és hatása 

A gáztűzhelyek problematikája főleg a karanténidőszak alatt került középpontba, hiszen az emberek otthon maradtak, főztek és sütőttek: igaz, több tanulmány már régebben is megpendítette, hogy az asztma és a gáztűzhelyek használata összefügghet, és főleg a kisgyermekek, az idősek és a(szív- és légzőszervi) betegek érintettek.

Sütés nélküli sütik - ajánló:

A gáz égése során keletkező szennyező gáz, a nitrogén-dioxid gyakorlatilag minden élőlényt veszélyeztetheti: a nyálkahártyára jutva irritáló, gyulladáskeltő hatású, súlyos köhögést és zihálást okoz, és a tüdőt is roncsolhatja.

Hogy mi a megoldás?

  • a hatékonyabb szellőzés megoldása, főleg kis lakásokban
  • rendszeres szellőztetés (!)
  • a szabadba szellőztető páraelszívók telepítése
  • asztmás betegek esetében az indukciós, illetve minden elektromos árammal működtetett tűzhely használata

Forrásunk volt.


Még több egészség itt:

Legújabb receptek

Égetett cukkinikrémleves

Az önmagában szerény ízű cukkinit fantasztikus és különleges krémlevessé alakíthatjuk, ha turmixolás előtt jó alaposan megkapatjuk a sütőben. Nem kell félni a kozmálástól: épp ez ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Kovászos uborka egyszerűen

Túlmisztifikált receptek helyett a 96 éves Dédimama receptje. Tanyán született, ott nőtt föl, sok hasznos  praktikát hozott magával. Sokszor készítettük már, de legfinomabb akkor ...

Egyszerű tökfőzelék

Van, aki tejjel, van, aki csontlével, megint mások kovászos uborka levével készítik - mi így szeretjük, egy kis fűszerpaprikával és sok sok kaporral.