Ebben a festőien szép faluban még mindig őrizgetik a világ legfurább sajtjait

Képzeld el, hogy egy nagy kerek sajtot szolgálnak fel az esküvődön. Jó ötlet, nem igaz? Mi lenne, ha a halotti torodon is előkerülne egy egész életen át érlelt guriga?

Svájc dél-nyugati részén található egy 385 lelket számoló alpesi falvacska, Grimentz, amely nem sífelvonóiról és szállodáiról híresült el, hanem különleges sajtjairól. A település a Val d’Anniviers völgyben terül el, ahol a feljegyzések szerint a 400-as években néhány hun törzs talált magának menedéket a római seregek elől. A hunok temetkezési hagyományai érdekesek voltak, a halottak mellett sokat jajveszékeltek és nagy halotti torokat tartottak. A temetkezési rituálékra egy svájci antropológusYvonne Preiswerk is felfigyelt a kilencvenes években. Ő volt az, aki leleplezte a völgyben tartott halotti torokon felszolgált különleges sajtok titkát.

Amikor valaki meghalt Grimentzben, akkor a tehenei harangjait eltávolították, hogy az állat is gyászolni tudhasson, de ami még ennél is érdekesebb, hogy a családtagok a koporsó mellé bort, kenyeret és sajtot tettek. Ezeket szolgálták fel a halotti toron is, amire a vendégeket a következő szavakkal invitálták: „Gyere enni, mert a halott neked is hagyott eleget!”

Azért, hogy tényleg legyen elég étel a halotti torra, az emberek egész életükben érleltek egy guriga sajtot, amit a szeretteik bonthattak meg a megemlékezésen. A sajttal egybekötött rituálé egészen az 1900-as évek elejéig volt hagyomány, de a völgyben található néhány ház, ahol még a mai napig őrizgetik a halottak sajtjait.

Ilyen házJean-Jacques Zufferey-é is, melynek alagsorában több tucat guriga sajt található, amit elhunyt emberek érleltek életük során. Zufferey családja nagyanyja 1944-es haláláig nem tudott semmit a különleges temetkezési hagyományról. Apja akkor talált két guriga sajtot az alagsorban, és úgy döntött megőrzi azokat.

A pincét ammóniás szag járja be. A legtöbb sajt kemény, mint a szikla, egy fejsze kellene a felvágásához. A legrégebbi guriga 149 éves.

Zufferey aggódik, hogy mi lesz gyűjteményével, miután meghal. Szeretné egy múzeumnak ajándékozni, de a völgyben nehéz megfelelő helyet találni a sajtoknak, amik valószínűleg fogyasztásra már teljesen alkalmatlanok.

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: iStock

via AtlasObscura

Hirdetés

Támogatott tartalom

Társasházi pályázat három egyszerű lépésben

Május 31-ig küldhetitek el ötleteiteket az OTP Bank Társasházi Pályázatára. A határidő közeleg, de megéri sietni, hiszen 15 társasházi közösség nyerhet összesen 30 millió forint vissza nem térítendő támogatást.

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk