97 éves, bomba formában van, nagyon pimasz, és mindent tud a mexikói kajáról ez a hölgy

Mi vesz rá egy középkorú angol nőt arra, hogy kaszát, kapát hátrahagyva egy eldugott mexikói farmra költözzön? Hát mi, ha nem a gasztronómia?! 

Diana Kennedy jelenleg 97 éves, angol származása ellenére viszont elismerten ő amexikói gasztronómia egyik legnagyobb szakértője. Kennedy számos könyvet írt a témában, csaknem ötven éve kutatja és készíti a mexikói konyha különlegességeit, és sokan csak a mexikói főzés dámájaként emlegetik.
Az idős, de nagyon jó kondiban lévő hölgyről nemrégiben egy igen csak sokszínű és részletes dokumentumfilm készült, amely már most nagyon jó kritikákat kapott a legnevesebb szakértőktől. A filmet jegyző Elizabeth Carroll hatalmas rajongója Kennedy-nek, a vele való forgatás azonban nem bizonyult egyszerűnek, tekintve, hogy a mexikói konyha dámája csaknem 45 éve egy olyan michoacáni farmon él, ahova csak egy négykerékmeghajtásos dzsippel lehet eljutni.

Nézzétek meg az előzetest, itt:

Az amerikai rendezőnő hiába volt régóta Diana Kennedy nagy rajongója, az elszigetelten élő idős nőhöz semmilyen elérhetőséget nem talált. Egy nap a texasi Austin városában indult el bevásárolni, a parkolóban pedig meglátta a valaha volt legsorsszerűbb plakátfeliratot: Diana Kennedy éppen másnap tartott könyvdedikálást.
Diana Kennedy 1972-ben robbant be a köztudatba A Mexikói konyha című könyvvel. Az első írást még 8 sikerlistás könyv követte, később pedig már saját televíziós sorozata is volt a TLC csatornán. Kennedy Mexikó minden államát bejárva a legkülönlegesebb ízeket és ételeket kereste meg és mutatta be a nagyközönségnek.
Az angliai születésű szerző a Brit Birodalom Rendjének és a mexikói azték Sas rendjének kitüntetettje - ez a Mexikóban kapható legnagyobb elismerés, amit külföldi kaphat - , valamint rendelkezik a világ legnagyobb szakácskönyvírójának járó elismeréssel is. Röviden tehát Diana Kennedy mindent elért, amit gasztronómiai íróként elérhetett életében.
A Diana Kennedy: Nothing Fancy az első egész estés dokumentumfilm Kennedy-ről. Számos archív felvétel és fotó segítségével megtudhatjuk, mi vesz rá egy középkorú angol nőt, hogy komfortzónájának hátat fordítva teljesen egyedül a világ másik felére költözzön, és egy tőle távoli kultúra gasztronómiáját kezdje el kutatni. A filmben olyan barátok és munkatársak is mesélnek Kennedy-ről, mint Alice Waters és José Andrés, Rick Bayless, és Gabriela Cámara séfek. A dokumentumfilmet május közepén mutatják be, remélhetőleg pedig mi is tanulhatunk majd néhány örök érvényű bölcsességet ettől a különleges és inspiráló nőtől.

Ez is érdekelhet:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?