Hiúság vagy megszállottság? Ezt kell tudni a testdiszformiáról

Hallottál már a testdiszmorfiáról? Ha még nem, akkor mi most eláruljuk, mivel is jár ez a furcsa jelenség. Nem hiszti, nem képzelgés, hanem egy mentális betegség, amit sokan nem vesznek komolyan.

Anyajegy az arcon, szétálló fülek, vastag comb, és még sorolhatnánk, mik azok a külső tulajdonságok, amiket egy testdiszmorfiával élő nem tud elviselni magán. A testdiszmorfia az étkezési zavarokhoz hasonlóan tönkre teheti az ember életét, és nem tulajdonítunk nekik túl nagy jelentőséget, pedig szélsőséges esetben öngyilkosságig fajulhat. Olvass tovább, ha érdekel, hogyan lehet felismerni, és mivel jár ez a betegség.

Hiúság vagy megszállottság? Ezt kell tudni a testdiszformiáról

Ritka az olyan ember, aki száz százalékosan elégedett lenne a testével, ha van egyáltalán ilyen. Egy testdiszmorfiával élő viszont olyan mértékben megrögzött a kinézetével kapcsolatban, hogy az kezelés nélkül krónikussá válhat. Nem szabad összetéveszteni az anorexiával vagy egyéb táplálkozással kapcsolatos betegséggel, ugyanis ez esetben az étel semmilyen szerepet nem játszik.

A testdiszmorfiában szenvedőket olyan képzetek őrjítik meg, hogy deformitás van a testükön, (ami teljes mértékben csak képzelt), vagy éppen valamiféle szépséghiba miatt érzik azt, hogy mások megbámulják őket.

Ilyen gondolatok töltik ki ébren töltött idejük jelentős részét, ami, ha belegondolunk felőrli az embert.

Tünetek, amiről fel lehet ismerni a testdiszmorfiát

A test tükörben vagy bármilyen visszatükröződő felületen való folyamatos nézegetése, vagy épp ellenkezőleg: a tükrök kerülése. A paróka viselése, ha az nem indokolt, egyes testrészek ruhával való takargatása, vagy erős sminkkel az arc bizonyos részének elfedése. „Testi hibájuk” miatt orvosról orvosra járás, ami a plasztikai sebészeket és bőrgyógyászokat jelenti.

A testdiszmorfia a társas és szociális kapcsolatok teljes leépülésével járhat, az egyén teljes izolációba kerülhet, ami az öngyilkossági kísérletig is fajulhat.

Ha ilyet tapasztalunk magunkon vagy ismerősünkön, kérjük szakember, leginkább pszichológus segítségét!

Forrásunk volt.


Cikkek a mentális egészségről:

Címlapról ajánljuk

További cikkek