Tejcukor-érzékenység - nem allergia!

Nem szabad összekevernünk a laktóz-intoleranciát a tejfehérje-allergiával, ugyanis mindkét betegséghez másfajta étrend szükséges. Segítünk eligazodni a témában!

A tejcukor-érzékenység (laktóz-intolerancia) sokak fejében egyet jelent a (tehén)tejfehérje-allergiával. Fontos azonban, hogy ezt a két betegséget elkülönítsük egymástól: míg a tejcukor-érzékenység egy enzim-defektus (a laktáz enzim hiánya vagy nem megfelelő működése), addig a tejfehérje-allergia a szervezet a tej egyes fehérjéivel szembeni allergiás reakciója.

A laktóz-érzékenység tünetei lehetnek a huzamosabb ideig fennálló puffadás, alhasi fájdalom, hasmenés, szélgörcsök. A diagnózis felállításához egy egyszerű, fájdalommentes kilégzéses tesztet kell elvégezni – gyanú esetén konzultáljunk a háziorvossal.

Korianderes burgonyafőzelék szójafasírttal recept

A laktózérzékenyeknek jellemzően kevesebb korlátozással kell élniük, mint a tejfehérje-allergiásoknak. Ennek oka, hogy az előbbiekre jellemző egy bizonyos szintű egyéni tűrőképesség – azaz meghatározható a napi laktózmennyiség, amit a betegek egy része panaszmentesen elfogyaszthat. Ennek megfelelően egyes tejcukor-érzékenységben szenvedő betegek képesek lehetnek megemészteni a savanyított termékeket, mint pl. a joghurtot vagy a kefirt, illetve a túrót.

Mire kell figyelni? Nyilvánvalóan korlátozandó (alacsony toleranciaszint esetén kizárandó) a tejtermékek fogyasztása: a tej, a tejföl, a tejszín, a sajtok stb. Az egyértelműen laktóz tartalmú élelmiszerek mellett azonban figyelemmel kell lennünk arra, hogy számtalan tej-alapú adalékanyagot használ az élelmiszeripar akár a félkész termékekben, leves-, mártásporokban, felvágottakban. Így a laktóz-érzékenyeknek meg kell tanulniuk az élelmiszer-címkék összetevőlistájának értelmezését, a nyilvánvaló tejtermék-elnevezések mellett alábbi szavakra figyelve: tejpor, vajíró, savó, savópor, tejcukor/laktóz. Az élelmiszeriparban ma már széles skálán állítják elő a laktózmentes termékeket, pl. tejet, joghurtot, sajtot stb. Ezeket a tejcukor-érzékeny betegek nagy része bátran fogyaszthatja.A laktóz-érzékenyek étrendjében elsősorban a kalcium-pótlásra kell figyelni. A laktózmentes termékek kalcium-tartalma megfelelő, de érdemes kipróbálni a kalciummal dúsított növényi alapú italokat (pl. szója-, zab-, rizs-, mandulatej) is. A kalcium felszívódását, hasznosulását elősegíti a megfelelő D-vitamin-bevitel és a rendszeres fizikai aktivitás. A kalcium hasznosulását hátráltathatja a túlzott fehérje-, zsír- és foszforbevitel, a nem elegendő D-vitamin és a mozgásszegény életmód, valamint a dohányzás.

A laktóz-érzékenyek életét könnyítik az laktázenzim-pótló tabletták is, amelyeket közvetlenül a laktóztartalmú ételek elfogyasztását megelőzően kell bevenni, így jó szolgálatot tehetnek pl. éttermi étkezéseknél vagy vendégségben.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?