Ne ítélkezz mások teste felett!

Néztél már rossz szemmel valakire, csak azért mert túlsúlyos, vagy éppen túl vékony? Rád néztek már csúnyán az alakod miatt? Nem volt jó érzés, ugye?

Néztél már rossz szemmel valakire, csak azért mert túlsúlyos, vagy éppen túl vékony? Rád néztek már csúnyán az alakod miatt? Tettek ezért rád megjegyzéseket? Megkaptad már te is, hogy ha egy kicsit többet mozognál, vagy másképp ennél, akkor mennyivel jobban néznél ki? Vajon hol van a határ az építő kritika és a testszégyenítés ("bodyshaming") között?

Mostanában sajnos egyre többször lehet hallani arról, hogy valaki elkezdi kritizálni egy másik ember testét. Néha olyan érzésem van, hogy szinte már divatnak számít mások kioktatása. És teljesen mindegy, hogy az a másik ember vékony, molett vagy sportos, semmi sem elég jó, ha a másikról van szó. Aki egy kicsit túlsúlyosabb, az biztos egész nap zabál, aki izmosabb, az biztos szteroidokat szed és semmi mást nem csinál, csak a konditeremben gyúr, aki meg vékony, az tuti anorexiás, folyton koplal, vagy valami más extrém dolgot művel magával. Persze egész más a helyzet, ha te leszel az áldozata ennek a negatív hullámnak.

Mi a baj ezzel?

A legnagyobb probléma talán éppen az, hogy észre sem vesszük, mekkora kárt tehet valakinek az önértékelésében az, ha folyton megjegyezésekkel bombázzák az alakja miatt. Az egyik ember szerint túlsúlyos, a másik szerint csak a combja vastag, a harmadik meg túl szélesnek látja. Persze a szándék is fontos, és az sem mindegy, hogy egy közeli családtag vagy egy távoli ismerős szájából hallja valaki mindezt. Tudom, hogy sokszor ezeket a megjegyzéseket építő kritikának szánják, de az ilyen intelmek és beszólások csak ritkán nyújtanak valódi motivációt. Ugyanez előfordul persze a vékony lányokkal is. Bár nem gondolnánk, de ők is nagyon sok negatív kritikát kapnak az alakjuk miatt.

Olvasd el kapcsolódó cikkünket!

Formáld testedet alkatodnak megfelelően!

Van persze, aki könnyen felül tud emelkedni az ilyesmin, de nem egyszer láttam már, hogy teljesen egészséges, megfelelő testzsírszázalékkal rendelkező, izmos, csinos nők hogyan kezdik tönkretenni az egyébként egészségesen működő szervezetüket koplalással és irracionális mennyiségű és típusú sporttal. Nem tudom őket még csak hibáztatni sem ezért, mert fogalmuk sincs, mennyit ártanak saját maguknak, hiába gondolják az ellenkezőjét. A koplalás eredménye jó esetben csak rövid távú fogyás, lelassult anyagcsere és izomvesztés lesz. A súlyukat persze nem fogják tudni megtartani, hiszen amint visszatérnek a koplalás előtti táplálkozási szokásaikhoz, a szervezet mindent elraktároz majd. Így többet híznak vissza hosszú távon, mint amit fogytak volna, és a fogyás minden egyes kúrával egyre nehezebben megy majd.

Mi a cél?

Nem lehet cél, hogy bárki egészségtelen testben éljen túlsúllyal vagy anélkül. Nem lehet cél csak a fogyás sem, mert ha csak ezzel foglalkoznánk, rengeteg, a szervezetre káros fogyókúrát éltetnénk.

A cél mindig az kell legyen, hogy a szervezet egészségesen, jól, rendeltetésének megfelelően működjön, hiszen egy élő rendszerről beszélünk. Az edzések fő feladata is az egészség megőrzése, az általános állóképesség és a többi kondicionális képesség javítása, valamint az egészséges testkép kialakítása. A fogyás pedig egy nagyon kellemes és szükséges mellékhatás.

Őszintén azt gondolom, hogy senkit nem lenne szabad megítélni pusztán az alakja miatt. Edzőként tanácsot sem adhatok senkinek, amíg nem kapok teljes képet egy vendég egészségi állapotáról, a táplálkozási és a sportolási szokásairól. Pontosan erre szolgál az állapotfelmérés. Megnézzük az orvosi leleteket, megbeszéljük az előzményeket, megmérjük a vendég testösszetételét, és a fizikai állapotát is teszteljük. Ilyenkor már nagyon sok minden kiderül az emberekről. A gyógyszerek típusa, a különböző betegségek, a túlsúly mértéke, a gerinc állapota (hogy csak néhány példát említsek) alapjaiban határozzák meg az edzések típusát és azok intenzitását.

Láss a dolgok mögé!

Persze én is, mint minden edző, mindig nagyon örülök, ha valakiről már az első találkozás után kiderül, hogy tudatosan, egészségesen táplálkozik és rendszeresen sportol, de ez sajnos nem látszik mindenkin, és ennek nem mindig a rossz diéta az oka. Ha valaki életvitelszerűen, dietetikus segítségével igyekszik egészségesen táplálkozni, rendszeresen mozog és mégsem tud lefogyni, annak bizony számos oka lehet.

Egyrészt alkati kérdés is, hiszen különböző testalkattípusokba tartozunk. Az ektomorf, nagyon vékony testalkatú lányok bármennyit és bármit esznek, képtelenek hízni, sőt izmot is nagyon nehezen építenek, de persze attól, hogy nincs rajtuk súlyfelesleg, még nem biztos, hogy teljesen egészségesek. Magam is ismerek több olyan lányt, akik kifejezetten vékonyak, mégis PCOS-el küzdenek. Aki viszont mezomorf vagy endomorf testalkattal rendelkezik, hízásra is hajlamosabb, de persze alapvetően nem ez dönti el, hogy ki lesz túlsúlyos és ki nem. A megfelelő mozgásprogram megválasztásában viszont fontos szerepe van.

Olvasd el kapcsolódó cikkünket!

Formáld testedet alkatodnak megfelelően!

Az elhízás oka lehet a lelassult anyagcsere. Ha ezt nem sikerül megfelelő diétával és sporttal helyreállítani, akkor mindenképpen érdemes kivizsgáltatni magad, ugyanis számos betegség gátolhat a fogyásban.

Több olyan nőt is ismerek, akik valódi hősként küzdenek ezekkel a problémákkal. Munka, gyerek és minden más elfoglaltságuk mellett mindent megtesznek azért, hogy élhetőbb, egészséges életet élhessenek. Betartják a diétát, soha nem esznek meg még csak egy kocka tejcsokit sem, hetente négyszer edzenek úgy, hogy mindent beleadnak, pedig tudják, hogy nekik ez az út jóval rögösebb és nehezebb, de mégsem adják fel. Szépen fogynak (testzsírból!), de mivel már tudják, hogy ez egy hosszan tartó folyamat, nem türelmetlenek.

Mielőtt megítélsz valakit, vagy csak megjegyzéseket teszel az alakjára, gondolkodj el kérlek egy pillanatra, hogy fordított helyzetben belőled milyen reakciót váltana ki egy hasonló gondolat. Mindig vedd figyelembe, hogy amit látsz, az csak egy pillanatnyi állapot. Nem tudhatod, milyen egészségügyi és lelki küzdelmek húzódnak a háttérben. Lehet, hogy az illető már 20 kg-t fogyott, de még nem érte el a számára ideális súlyt. Lehet, hogy egészségügyi problémákkal küzd. Lehet, hogy nemrég szült egy kisbabát, és a negatív megjegyzések csak hátráltatnák. Ha segíteni szeretnél, inkább beszélgess, kérdezz, nyújts valódi támaszt, és kísérd el őt megfelelő szakemberhez.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

8 szemkápráztató szobanövény, ami hipp-hopp hatalmasra nő

Nem kell profinak lenned a kertészkedésben, és nem kell díjnyertes szobanövény-kollekcióval rendelkezned ahhoz, hogy életben tudd tartani a növényeidet. Szerencsére számos olyan fajta létezik, amely nem igényel szigorú gondozási tervet. Sőt, egy kis odafigyelés is elegendő nekik, hogy hipp-hopp megnőjenek!