Ha hezitálsz még, elmondjuk, hogy miért érdemes kávéról matchára váltani

Az utóbbi években nálunk is meghódította a kávézókat a matcha. De mi is ez pontosan? Tea, de mennyi koffein van benne? Napi Tippünkben utánajártunk, érdemes-e matchára váltanod, ha csökkentenéd a koffeinbeviteled.

A tea a világ legszélesebb körben fogyasztott italai közé tartozik, és az utóbbi években különösen nagy népszerűségre tett szert a matcha, nemcsak élénkzöld színének, de a hozzá társított egészségügyi előnyöknek köszönhetően is. A matcha gazdag katechinekben, egy antioxidánsban, valamint nyugtató hatású L-theanint kínál a szervezetnek, de még koffein is van benne, ha egy kis lendületre van szükség. Ebből fakadóan a matcha nem ajánlott azok számára, akik érzékenyek a koffeinre, de jó megoldás lehet azoknak, akiknek az életét a kávé túlságosan megbolygatja, de azért nem szeretnék teljesen elhagyni a koffeines italokat a mindennapjaikból. Mennyi koffein van a matchában, és hogyan viszonyul a kávéhoz és a zöld teához? Eláruljuk!

Felpörget, de nem szorongsz tőle – Érdemes-e kávéról matchára váltani?

Mennyi koffeint tartalmaz a matcha?

Általánosságban elmondható, hogy egy gramm matchapor – ami általában körülbelül fél teáskanálnyi mennyiségnek felel meg – nagyjából 30 milligramm koffeint tartalmaz, azonban egyes márkák esetében a koffeintartalom elérheti a 40-45 milligrammot adagonként. A legtöbb márka a piacon körülbelül 1 teáskanálnyi matchaport ajánl egy csésze folyadékhoz, ami végső soron körülbelül 60-70 (de maximum 90) milligramm koffeint jelent. Viszonyítási alapként: a felnőttek naponta legfeljebb 400 milligramm koffeint fogyaszthatnak biztonságosan.

Ezzel együtt azonban számos tényező befolyásolja, hogy mennyire lesz koffeintartalmú a matcha, például a főzési eljárás, a felhasznált por típusa és az adag mérete.

A matcha koffeintartalmát a betakarítás időpontja, a növekedés során uralkodó időjárási körülmények és a levelek kora is befolyásolja (a koffeintartalom csökken, ahogy a levelek öregednek), olvasható a Molecules című folyóirat 2021-ben megjelent anyagában.

Mindezek alapján csészéről csészére változhat a matcha koffeintartalma, így ha pontosan szeretnéd nyomon követni a koffeinbeviteled, akkor érdemes elolvasni a címkéket és/vagy megkérdezni a baristát, hogy mi a helyzet.

Ha nem akarod száműzni a koffeint az életedből, egy csésze matcha délben akár a javadra is válhat. A Nutrients című folyóiratban 2021-ben megjelent tanulmány szerint a matcha fogyasztása jobban javította a figyelmet és a munkateljesítményt stresszhelyzetben, mint önmagában a koffein.

Koffein a matchában vs. zöld teában

Ha a különböző italok között szeretnél dönteni, azt is érdemes tudnod, hogy a sima zöld teánál több koffeint tartalmaz a matcha. A zöld tea csészénként csak nagyjából 29 milligramm koffeint tartalmaz, míg egy csésze matchával, ahogy azt fentebb is írtuk, körülbelül 60-70 milligramm koffeinnel dobod meg a napodat.

Ez meglepő lehet, hiszen a zöld tea és a matcha ugyanabból készül: zöld tealevelekből. A két ital közötti eltérés a főzési eljárásból adódik. A matcha esetében a port – amely nagyon finomra őrölt tealevelekből készül – vízben keverik, ezáltal koncentráltabb formában kerül elfogyasztásra. Eközben a zöld teánál a tealeveleket egyszerűen felöntik forró vízzel, majd leszűrik. Más szóval, a matcha a teljes levelet (ami koffein és antioxidáns szempontjából a legnagyobb potenciállal rendelkezik) kínálja porított formában.

A matcha koffeintartalma magasabb, mint a kávéé?

Nem, a matcha még mindig kevesebb koffeint tartalmaz, mint a kávé. Egy normál csésze csöpögtetett kávé általában 100 milligramm koffeint tartalmaz. (Ahogy a matcha esetében is, a csészédbe kerülő kávé koffeintartalma az elkészítési módtól, az időtartamtól, az adag méretétől, a márkától és hasonló tényezőktől függően változhat.)

A koffeinmentes kávé, fajtától függően, körülbelül nulla és hat milligramm koffeint tartalmaz csészénként, tehát a matcha valahol a kettő között helyezkedik el.

A matcha jobb, mint a kávé a szorongás ellen?

A matcha jó középutat jelenthet azok számára, akiknek a koffeinmentes kávénál vagy a zöld teánál valami erősebbre van szükségük, de a kávé már túl sok nekik. Sokan úgy írják le, hogy a matcha inkább lassabb, elnyújtottabb koffeinfelszabadulást biztosít, ezáltal stabilabban tartja az energiaszintjüket, mint amit a koffein fogyasztása esetén általában éreznek. Ez különösen előnyös azok számára, akik kávé magasabb koffeintartalma miatt idegességet vagy fokozott szorongást tapasztalnak.

A matcha jó középutat jelenthet

Ez nagyrészt annak köszönhető, hogy a teák (beleértve a matchát is) L-theanint tartalmaznak, egy antioxidáns tulajdonságokkal rendelkező aminosavat, amely elősegítheti a szervezet nyugalmi állapotát. Az L-theanin pufferként működik az emésztési folyamat során, ami segít megelőzni az idegességet és a kávéhoz gyakran társuló későbbi összeomlást.

Érdekes módon egy 2018-as, a Nutrients című folyóiratban közzétett kis tanulmány szerint azoknál az embereknél, akik matchát ittak, alacsonyabb volt a stressz- és szorongásszint, mint azoknál, akik placebót ittak.

Amit érdemes megjegyezned

A matcha nem csupán egy gyönyörűen pigmentált ital, amelynek elkészítése lelassít és az évszázados rituálé révén visszarepít az időben. Koffeinforrás, amely azon túl, hogy segít elviselhetőbbé tenni a lassan vánszorgó órákat a munkában és remekül mutat a hétvégi brunchról készült fotókon, még szuperegészséges is.

A lényeg, hogy hallgass a testedre, ha a kávé túlságosan megterhelő, próbálkozhatsz matchával, de ha nem tudsz túllépni a fűre emlékeztető ízen, akkor ne erőltesd, és ízlelgess más koffeines italokat, amíg meg nem találod a kedvenced.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Már egy kanálnyi is csodát tesz a testeddel ebből a...

Az almaecet igazi fogyókúrás csodaszer hírében áll, persze megvannak a kockázatai, ha túlzásba visszük. Már az ókorban is előszeretettel használták, ami nem véletlen, hiszen számos jótékony hatása van az egészségre. Mutatjuk is, melyek ezek!