Valószínűleg neked is mérgező az ételhordó dobozod

Szinte mindenki konyhájában lapulhatnak olyan műanyag ételhordók, amelyek potenciálisan veszélyt jelenthetnek az egészégre nézve.

Ha eddig még nem hallottál arról, hogy az ételhordókban milyen egészségre káros vegyianyagok találhatók meg, illetve hogy a műanyag dobozokból kioldódó anyagok milyen kellemetlen tüneteket okozhatnak, akkor most jól figyelj.

Ez az oka, hogy súlyosan mérgező lehet a műanyag ételtárolód

Egészségre káros vegyi anyagokat tartalmaznak a dobozok

A BPA (biszfenol A) nevű vegyi anyag tartósabbá és törésállóbbá teszi a műanyagokat, így már évek óta használják bizonyos ételhordozók előállításához.

A szakértők szerint azonban a BPA potenciálisan egészségkárosító lehet.

Az említett vegyi anyag több súlyos betegség kialakulásának kockázatát is növeli, ilyen például a meddőség, a magzat megváltozott növekedése, a figyelemhiányos hiperaktivitási zavar, a policisztás petefészek szindróma és az endometriózis. Sőt a szívbetegségek kialakulásáért is okolják.

Miért? Mert a szervezetbe kerülő vegyi anyag pontosan úgy hat, mint az ösztrogén, ami egy erős hormon. Az ösztrogén többek között fontos a reprodukció, a termékenység, az izomfejlődés és a zsírfejlődés szempontjából, így egyáltalán nem tesz jót, ha a BPA megbolygatja ezt az összetett rendszert.

Kioldódhatnak a vegyületek az edényekből

A BPA egyébként törésálló ablakokban, vizespalackokban és szemüvegekben is megtalálható, ám ezeket természetesen nem használjuk evéshez. A konyhában található ételhordókból azonban például a mosogatógépben való mosogatás során veszélyes anyagok oldódhatnak ki. Sőt, a savas élelmiszerek (paradicsom vagy citrusfélék) is előidézhetik ezt a folyamatot.

Arról nem is beszélve, hogy a műanyag dobozokban lévő ételeket gyakran melegítjük mikróban. A melegítés során azonban a lágyítószerek és vegyianyagok egy része könnyedén az ételbe kerülhet. Ezért minden esetben érdemes áttenni az ételt egy tányérba. Szintén gyakran előfordul, hogy az edény kissé elszíneződik, amely azt jelezheti, hogy a műanyag elkezdett lebomlani.

Mi a megoldás?

Minden sérült műanyag élelmiszertároló edényt ki kell dobni!

Ezenfelül, ha legközelebb műanyag dobozt vásárolsz, akkor jó tudni, hogy a „PC" (polikarbonát) feliratú, vagy a hármas vagy hetes újrahasznosítási kóddal ellátott műanyagok valószínűleg BPA-t tartalmaznak. Ezért a szakértők szerint ajánlott inkább üveg, porcelán vagy rozsdamentes edényeket beszerezni.

Forrásunk volt.


Hírek, érdekességek, újdonságok:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Társasházi pályázat három egyszerű lépésben

Május 31-ig küldhetitek el ötleteiteket az OTP Bank Társasházi Pályázatára. A határidő közeleg, de megéri sietni, hiszen 15 társasházi közösség nyerhet összesen 30 millió forint vissza nem térítendő támogatást.

Címlapról ajánljuk

Ezt főzheted – A csodás május 31 receptje, ami csak...

Cikksorozatunkban minden hónap elején összegyűjtjük a kedvenceinket regisztrált felhasználóink fogásai közül. Most májusi, tavaszi és napfényes fogások következnek, méghozzá sok-sok friss alapanyagból. Csatlakozzatok ti is a Nosalty gasztroközösségéhez, töltsétek fel receptjeiteket, és inspiráljátok egymást az év minden napján.

Nosalty