Megvan az a szituáció, amikor megbeszélésen vagy épp filmnézés közben valaki előtted folyamatosan mozgatja a lábát? Ez az oda-vissza lábmozgatás bosszantónak tűnhet, de a pszichológia és a tudomány szerint ez legtöbbször egy stresszel, szorongással vagy mentális egészséggel kapcsolatos akaratlan gesztus, azaz nem tudatos, és nem is könnyen irányítható.

Rossz szokás? Vagy valami mélyebb rejtőzik az ismétlődő lábmozgatás mögött?
Sokan észre sem veszik, hogy ülés közben folyamatosan mozgatják a lábukat. Ez a gyakori, sokszor tudattalan mozdulat többféle jelentéssel bírhat.
A pszichológia szerint az ülés közbeni ismétlődő lábmozgás egy önkéntelen motoros viselkedés, amelyet sztereotip viselkedésnek nevezünk. Hugo Marietan argentin pszichológus szerint ezek a gesztusok nem mindig tudatos gondolkodásra reagálnak, hanem menekülési útvonalak a stressz vagy a mentális túlterhelés elől, egyfajta önnyugtató mechanizmusként szolgálnak.
Az állandó lábmozgatás az általános szorongás jele is lehet, különösen, ha más viselkedési formák – például körömrágás, ujjdobolás vagy kényszeres játék tárgyakkal – is társulnak hozzá.
A Harvard Egyetemen a Dr. Jerome Kagan vezetésével közzétett kutatás megállapította, hogy a felnőttek állandó végtagmozgása gyakran magas szintű, nem irányított agyi stimulációval jár együtt.
Azaz a test igyekszik „szórakoztatni” magát, ha a környezet nem stimulálja eléggé.
Ha a lábmozgatás zavaróvá válik, vagy mások számára kellemetlenné, érdemes különféle relaxációs technikákat kipróbálni:
- a mély, tudatos légzés csökkentheti a belső feszültséget
- a meditáció rendszeres gyakorlása szintén nagy segítség lehet.
Olvass sportolás témában: