Mediterrán bucik

E heti gasztrobloggerünk, Croque Monsieur, egy isteni bucit hozott nektek, aminek ízesítésével kedvetek szerint játszhattok. Az ünnep előtti rohanásban pár perc pihenés mindenkinek jár!

Tésztát gyúrni, sütni, az egyik legjobb dolog a világon – szerintem. Noha meglehetősen igénybe veszi a kezet, a csuklót és úgy általában az izmokat, itt valóban a szemünk láttára lesz egynemű anyag a különféle komponensekből. Nekünk köszönhetően. És ettől még inkább a magunkénak fogjuk érezni az ételt – és persze a sikert is.

Kenyeret, péksüteményt készíteni pedig azért jó, mert nem olyan bonyolult, tulajdonképpen nem is tart olyan sokáig, viszont mennyivel másabb érzés reggel a saját sütésű bucira kenni a vajat vagy vinni belőle a kollégáknak, ismerősöknek, hogy na, ezt kóstoljátok meg! Ha mediterrán fűszerekkel, ízvilággal dobjuk föl az alaptésztát, akkor ráadásul kicsit abból az életérzésből, örömből és napsütésből is odacsempészünk a konyhába, az asztalra, amitől biztosan kicsit lazábban indul (vagy éppen végződik) a nap.

Kell ennél több ilyenkor, amikor odakint cidri, zimankó, szürkeség és általános kedvtelenség van? Legyen buci, legyen mellé vaj, egy kis bor és társaság. Egyszerű és nagyon értékelhető örömök, amiket bárki megteremthet magának. És persze másnak. Mert a sütés-főzés mégiscsak közösségi játék.

{ GALÉRIA = title:Mediterr%C3%A1n%20bucik%20l%C3%A9p%C3%A9sr%C5%91l%20l%C3%A9p%C3%A9sre, 1,2,3,4,5,6,7 }

Hozzávalók

  • 5 dkg élesztő
  • 0,5 kg finomliszt
  • 0,5 kg rétesliszt
  • 2,5 dl langyos víz
  • 1,5 kávéskanál cukor
  • 1 teáskanál só
  • kb. 1,5 dl olívaolaj
  • Ebbe még tehetünk ízlés szerint: apróra vágott olajbogyót, szárított paradicsomot, aprított diót, zúzott fokhagymát, bazsalikomot, oregánót, reszelt sajtot.

Elkészítés:

  1. Az élesztőt a vízzel és a cukorral futtassuk fel – minél melegebb van a helyiségben, annál gyorsabban fog menni, de ez kb. fél óra. A tészta alapanyagait tegyük egy nagy tálba (a lisztet lehetőség szerint szitáljuk át, ettől még jobb lesz).
  2. Ha az élesztő megkelt, keverjük a liszthez és gyúrjuk a lehető legkeményebbre a tésztát. (Géppel kicsit könnyebb, de kézzel az igazi.) Ha ez megvan, szórjunk némi lisztet a tetejére, takarjuk le egy konyharuhával és tegyük félre kelni – ha jó meleg van a konyhában, kb. fél óra alatt a duplájára dagad, ha nem, kicsit tovább tart.
  3. Ha megkelt, porciózzuk szét a tésztát úgy, hogy minden adag kb. zsömlenagyságú legyen. Formázzuk kedvünk szerint, majd tegyük a zsömléket sütőpapírral kibélelt tepsire és előmelegített, 180-200 fokon süssük meg. (Úgy az igazi, ha előtte megkenjük házi készítésű paradicsomszósszal, amit némi oregánóval, bazsalikommal és balzsamecettel főzünk össze).

A rovat korábbi cikkeit itt találjátok >>

Croque Monsieur blogja >>

Croque Monsieur a Facebookon >>

Hirdetés

Támogatott tartalom

Ha egyedi ízű, krémesen sós mártogatósra vágysz, ne keress tovább...

Kevés olyan sokoldalú sós mártogatós létezik a világon, mint az extrán krémes állagú, tökéletesen fűszerezett hummusz. A ropogós sárgarépától kezdve a puha pitatöredéken át egészen a szaftos grillkolbászig mindenféle földi jóval kombinálhatod a Fanan hummuszt, aminek most mind a 6-féle ízváltozatát leteszteltük!

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Hiány lehet a téli slágergyümölcsből

Tudjuk, hogy elkeserítőek az élelmiszer-drágulásról szóló hírek, pedig sajnos, úgy tűnik, a sornak továbbra sincs vége. Most egyik téli slágergyümölcsünk van bajban, és nemcsak nálunk, világszerte.

10 nosztalgiasütemény, egyenesen a nagyi kredencéből

Távolodjunk el kicsit a modernitás zajától, térjünk vissza a nagymama konyhájába, ahol állandóan készült valami finomság, az asztalon vagy a kredencben elrejtve mindig akadt egy kis nyalánkság. Talán az alább olvasható nosztalgiasütemény-lista egyike?