Hogy mire figyelj, ha málnát metszel?

Ki ne szeretné a málnát? Ilyen embert tényleg nem ismerünk. Sajnos évről évre nehezebb helyzetbe kerül a málnatermesztés, mint ágazat, a nyári bogyós gyümölcs ára pedig az egekben, szóval tényleg érdemes otthon termeszteni. Na de hogyan kell metszeni?

Tudtad, hogy a málnát boldogasszony csipkéjének is nevezik, és őshonos hazánkban?

Fehér virágait májustól augusztusig hozza laza fürtökben vagy bugákban. Magas vízigényű növény, legideálisabb számára a gyengén savas, tápanyagban gazdag talaj - írja a Sokszínűvidék. Lássuk, hogyan kell metszeni ezt az isteni bogyóst!

5 dolog, amire figyelj, ha málnát metszel

A jól ismert piros szemű málna lehet egyszer és kétszer termő fajta, attól függően, mikor hoz termést.

Így metszd az egyszer termő málnát

  • metszése a gyümölcsök leérése után aktuális
  • a már nem termő vesszőket visszavágjuk, egészen a talaj szintjéig
  • érdemes odafigyelni arra, hogy a nyáron kihajtott, fiatal, friss vesszőket ne metsszük vissza, mivel ezek hozzák majd a termést a következő évben
  • ha a málnákat egy sorban termesztjük, az új vesszőket ritkítsuk meg
  • a távolság az egyes vesszők közt 15-20 centiméter legyen, ez a következő évben ideális termést eredményez

Így metszd a kétszer termő málnát

  • a folyton termő málnabokrok az új vesszők felső harmadán vagy a csúcsán hoznak termést az első idényük őszén, majd a második idényük tavaszán oldalirányban
  • a málnavesszőknek a végét kell lemetszeni, addig a legalacsonyabban lévő pontig, ahol még volt rajta gyümölcs – ez általában 100-120 centiméterre található a talajtól

Miután ez a része is letermett a vesszőnek a második évben, metsszük vissza egészen a talajig. Ezzel egy időben a fiatal vesszőket, melyek már ősszel teremni fognak, futtassuk fel egy karóra vagy vízszintesen kifeszített dróthuzalra. A következő tavasszal vagy kora nyáron gyümölcsöt hozó, folyton termő málnafajták vesszőinek alsó kétharmadát karózzuk ki, vagy futassuk fel növénytámaszra.

Ha az őszi szüret után az összes vesszőt visszametsszük, csak egyszer fogunk tudni gyümölcsöt betakarítani a folyton termő málnabokorról.

+1. A folyton termő málnák metszése:

július közepén kezdenek el érni, és fagyig folyamatosan, nem csak kétszer érnek. Metszeni az első gyenge fagyoknál kell. Metszéskor tövig vissza kell vágni.

Forrásunk volt.


Még több növény itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Társasházi pályázat három egyszerű lépésben

Május 31-ig küldhetitek el ötleteiteket az OTP Bank Társasházi Pályázatára. A határidő közeleg, de megéri sietni, hiszen 15 társasházi közösség nyerhet összesen 30 millió forint vissza nem térítendő támogatást.

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

10 csodás köret újkrumpliból

Végre fogyaszthatunk friss és zsenge újburgonyát, melyből rengeteg fantasztikus ételt készíthetünk. De először egy jó krumpliköretet varázsoljunk belőle!