Lasagne alla napoletana, Nápoly húsban gazdag gyöngyszeme

A következő Azta'Pasta részünkben Nápoly kiváló ízvilágát hoztuk el egy kevésbé közismert, de annál különlegesebb lasagnefajtával.

Korábban elkészítettük a világon legjobban elterjedt lasagne-fajtát, Észak-Olaszország Emilia-Romagna tartományának büszkeségét, a bolognai lasagnét. Ha azonban délre haladunk a térképen, megismerhetünk egy kevésbé híres, de annál ízletesebb és töményebb változatot, Campania régiójának sajátos, húsban gazdag gyöngyszemét: a nápolyi lasagnét.

A nápolyi változat sem éppen egy gyorsan és egyszerűen összedobható étel, így, északi testvéréhez hasonlóan, ehhez is türelem kell – csak akkor lesz tökéletes állagú és ízvilágú. Érdemes már előző nap előkészíteni a hozzávalókat, hogy másnap már csak a sütőbe kelljen behelyezni. Tipikusan vasárnapi fogás, amikor leülhet a család, hogy együtt falatozzanak.

Feltehetjük a kérdést: vajon miben különbözik a két rakott étel?

Kezdjük a tésztával: amíg északon a frissen gyúrt, addig délen inkább a szárított, durumbúzából készült lasagnalapok használata jellemző. A szárított tésztát elő szokták főzni, azonban szárazon rétegezve is tökéletesen elkészíthető.

Az étel lelke is megér egy külön misét – ez nem más, mint a csodálatos nápolyi ragu, amit hosszú órákon át kell gyöngyözve főzni, hogy egy rendkívül tartalmas és sűrű szószt kapjunk. A bolognaival ellentétben ez egy sokkal paradicsomosabb mártás, ami tele van sertés- és/vagy marhahússal. Készíthetjük többféle húsból, de egy biztos, hogy a kissé zsírosabb és csontos részek adják meg a kívánt ízeket.

Mi sertésoldalast és pancettát főztünk bele egy nagy adag hagymaágyon, amit végül vörösborral locsoltunk meg, majd pároltunk vissza.

Ezt a pörköltalapot egy jó adag passzírozott paradicsommal húztuk fel, és friss kakukkfűvel bolondítottuk meg. Egyéb friss zöldfűszerrel is bátran megszórhatjuk, mint pl. bazsalikommal. A megfőtt húsokat végül felszolgálhatjuk külön friss saláta társaságában, de vissza is tehetjük a rétegek közé.

Maga a töltelék is különleges, variálhatjuk kedvünk, ízlésünk szerint!

A legjellemzőbb része a sült húsgolyók, ami általában darált marhából áll, és Pecorino Romanoval van fűszerezve, de szokás még különféle kolbászokkal, szalámikkal is társítani ezt a húskölteményt.
Sajtokból sincs hiány benne, hiszen a pecorinon kívül parmezán, mozzarella, scarmozza, ricotta és még számos más fajta gazdagíthatja, de általában az előbb említett fajták a főbb hozzávalói.

+ 1 tipp:

Végül egy hozzávaló teszi még egészen sajátossá, aminek a felhasználása szintén ízlés kérdése: ez nem más, mint a főtt tojás. Egy biztos, elrontani nem fogja, és még tartalmasabb lesz tőle az étel.

Igazán különleges és pazar fogás a nápolyi lasagne, érdemes legalább egyszer kipróbálni!
A receptért kattints IDE!

Keress még több Fiskars terméket a főzéshez itt!

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

Így lesz olyan finom a francia hagymaleves, mint az étteremben

A legtöbben azért szeretnek étterembe járni, mert valljuk be, akadnak olyan klasszikus ételek, amelyek egyszerűen finomabbak, ha egy vendéglátóhely konyháján készítik el őket. Ha valaha is ettél már hagyományos francia hagymalevest étteremben, akkor biztosan téged is megbabonázott a forró, karamellizált hagymákkal teli és olvasztott sajttal csábító leves. Szerencsére otthon is elkészítheted ezt a fantasztikus fogást. Mai Napi Tippünkből kiderül, miként!

Nosalty

További cikkek