Kiderült, valóban ajánlott-e kólát inni, ha megy a hasunk

Egy szakorvos most pontot tett a kérdés végére.

A hányást, hasmenést általában valamilyen vírusfertőzés vagy romlott étel fogyasztása okozza, amely főleg a gyerekekre és idősekre nézve lehet veszélyes. A legtöbb háztartásban ilyenkor pirítóst, főtt krumplit vagy háztartási kekszet esznek, és kólát isznak a betegek. De vajon tényleg hatásos gyógymód lehet az említett üdítőital a hasmenés ellen?

Kiderült, valóban ajánlott-e a kóla fogyasztása hasmenés esetén

A legeslegfontosabb a kiszáradás elkerülése

Ha valaki hányás-hasmenésben szenved, akkor a legfontosabb, hogy elkerülje a kiszáradást.

Ez pedig csakis megfelelő folyadékpótlással érhető el. A hányás után általában 20 perccel kell megkezdeni az itatást, gyerekek esetében pedig ajánlott apró kortyokban adni a hideg vizet.

Manapság már olyan kiváló rehidratációs folyadékokat lehet kapni a gyógyszertárakban, amelyek segítségével gyorsan helyre lehet állítani a hányás-hasmenés miatt felborult ionegyensúlyt. Ám a gyerekek esetében problémás lehet, hogy az említett folyadékok általában túlságosan sósak vagy édesek, így a gyerkőcök nem isszák meg őket szívesen.

Ebben a helyzetben jelenthet megoldást a hideg kóla, melyből kikevertük a buborékokat.

Az a folyadékpótlás hatásos, ami a gyerekben marad

Az orvosok mindenképpen a rehidratáló folyadékok alkalmazását javasolják a folyadékhiány rendezésére, hiszen ezek meghatározott mennyiségben tartalmazzák a különböző ionokat. Az említett italok lehűtve, szívószállal kortyonként fogyasztva, almás ízesítésben egész jó ízűek, de lehetséges, hogy egyes gyermekek nem isszák meg őket.

Ilyenkor az is megfelel, ha hígított almalevet vagy nagyobb gyermek számára megfelelő „színes” izotóniás italt alkalmazunk, melyben ugyanúgy megtalálhatóak a szükséges összetevők: cukor, só és elektrolitok (+Mg, Ca).

„A hideg, buborékmentes kóla itatása nagyon elterjedt, és sokak szerint enyhülést hoz a gyomornak, de magas cukortartalma és egyéb összetevői miatt szakmailag nem elfogadott megoldás" – összegezte dr. Tajti Zsanett, a Tündéri doktornéni gyermekgyógyászat gyermek-intenzívterápiás szakorvosa.

Forrásunk volt.


Még több friss hír:

Címlapról ajánljuk

További cikkek