Kockás hasat szeretnél a nyárra? Edző szakértőnk segít neked ebben

Kockás hasat szeretnél? A jó hír, hogy mindenkinek kockás a hasa - csak épp a "fedőréteget" kell eltüntetni róla.

Egy átfogó hasizomedzést minimum három, de inkább négy részre érdemes osztani: edzeni kell a has felső-, illetve alsó részét, valamint a ferde hasizmokat is. Ezen túl a kardióedzéseknek és táplálkozásnak is fontos szerepe van abban, hogy az edzések valóban eredményesek legyenek.

Jó hír, hogy valójában mindenkinek kockás hasa van, hiszen ilyen a hasizmok anatómiai felépítése, csak a több-kevesebb zsírral fedett testeken ezek a kockák nem mindig láthatók. Ha elhatároztad magad, hogy nyárra te is szépen kidolgozott, feszes és persze lapos hasat szeretnél, jobb ha már most tudatosítod magadban, hogy mindez csak megfelelő étrend és edzésterv mellett, kitartó munkával érhető el.

Mivel mindenki más testalkattal és egészségi állapottal rendelkezik, ezért jobb, ha mindenekelőtt elmész egy átfogó laborvizsgálatra, hogy biztosan tudd, semmilyen rejtett betegség nem nehezíti meg számodra a kitűzött cél elérését. Ezután mindenképpen érdemes szakemberekhez fordulnod, akik segítenek az étrended és az edzésterved kidolgozásában, melynek fontos része lesz az izomfejlesztő edzések mellett a kardióedzés is.

Középen az egyenes, oldalt a ferde hasizom

A hasizmok szerepe

A hasizmoknak számos fontos szerepük van a szervezet egészséges működésében. A hátizmokkal együtt stabilizálják a törzset, tehermentesítik a gerincet, javítják a tartást, emellett az izmok tónusának nélkülözhetetlen szerepe van a hasűri nyomás fenntartásában, és fokozásában is, ami például szülés során nagyon fontos.

Hasizmainknak nélkülözhetetlen szerepe van a légzésben is. Hétköznapi mozgásaink során a hasizmok teszik lehetővé a törzs oldalra döntését, -fordítását és előre hajlítását is. Értelemszerűen ezek azok a mozgások is, amelyekkel munkára bírhatók és erősíthetők a hasizmok.

Az egyenes hasizom edzése

Erre a területre dolgozunk a leggyakrabban, ha hasizom-edzésről van szó. Lábemelés, felülés, felgördülés és hasprések végzésével gyakorlatilag az egyenes hasizmot erősítjük, ami fontos és szükséges is, ám korántsem jelenti a hasizom teljes átmozgatását.

A ferde hasizmok edzése

A külső ferde hasizom egy széles, lapos izom, mely a hasfal külső részén helyezkedik el, a belső ferde hasizom pedig a külső ferde hasizom alatt helyezkedik el. Ezen izmok erősítésére tökéletes példa a rögzített medence mellett végzett törzsfordítás. Mivel ún. agonista és antagonista izmokról van szó, így a törzs balra fordításánál a bal oldali külső ferde hasizom és a jobb oldali belső ferde hasizom húzódik össze, míg a jobb oldali külső ferde hasizom és a bal oldali belső ferde hasizom megnyúlik. Ezért (is) fontos, hogy mindkét oldal ugyanolyan terhelést kapjon az edzések során.

A haránt hasizom edzése

Ez az izom körbeveszik a derekad, akárcsak egy fűző, és amikor összehúzódik, a hasat a gerinc felé húzza. Nagyon egyszerű megfeszíteni, hiszen csak be kell húzni a hasat. Kicsit nehezebb már odafigyelni erre mozgás közben is, de mindenképpen fontos megtanulni, hiszen így javul a tartás, és a gerincedet is megkíméled a káros hatásoktól. Ezt az izmot szoktuk megfeszíteni a törzs stabilizálása céljából is, mielőtt elkezdjük a dinamikus gyakorlatokat a mozgatóizmok segítségével.

A "csodagyakorlat"

Van néhány olyan gyakorlat, mely a hasizmok mindegyikét képes alaposan átmozgatni. Ilyen például a statikus alkartámasz, azaz a plank is. Nagyon fontos azonban, hogy megtanuld megfelelően végezni a gyakorlatot, a haránt hasizmot, a farizmokat és a hát izmait végig, tudatosan feszíteni kell. Emellett figyelni kell a helyes testtartásra és a megfelelő légzésre is, ezért fontos, hogy legalább a kezdeti időszakban mindig edzővel végezd a gyakorlatokat.

Amennyiben megfelelő az étrended, eleget és megfelelő intenzitással edzel, biztos lehetsz benne, hogy a befektetett idő és munka segít elérni a célodat. Építs be minden edzésed végére egy hasizom blokkot, és az eredmény nem marad el!

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

címlapfotó: iStock

Címlapról ajánljuk

További cikkek