Kiderült az igazság a fogkefékről – Meglepő, melyiket éri meg a legjobban beszerezni

Hiába tisztítja hatékonyan a fogakat, az elektromos fogkefék előállítása enyhén szólva sem tesz jót környezetünknek. 

Bár az egészségügy az emberek javát hivatott szolgálni, a higiéniai termékek előállítása és használata csak nagyon kevés esetben készül a környezettudatosság jegyében. A hvg.hu cikke szerint a dublini Trinity College (TCD) és a londoni Eastman Fogászati intézet közös kutatása során többek között arra a kérdésre kereste a választ, mekkora ökológiai lábnyomot hagynak maguk után a különböző szájápolási termékek, kiváltképp az egész világ által napi szinten használt fogkefék.
Az elektromosak a legártalmasabbak - a környezetre
A kutatók a fogkefék öt évre vonatkozó környezeti hatásainak számszerű adatait használták, melyet az úgynevezett életciklus-értékelési módszertannal vizsgáltak. Ezen elemzés során a termék egész "életének" folyamatát szemügyre veszik a nyersanyag-előállítástól kezdve a gyártáson egészen a felhasználásig. A kutatók British Dental Journal fogorvosi szaklapban publikált eredményei szerint az elektromos fogkefék a legártalmasabb fogápolási eszközök nemcsak a bolygóra, de a gyártási folyamatban és a forgalmazásban résztvevő emberek számára is.
Ahogy azt a hvg.hu írja, a tanulmány szerint az elektromos fogkefe gyártása 10 órás hatást gyakorol az úgynevezett egészségkárosodással korrigált életévekre, ami ötszöröse egy szokásos műanyag fogkefének.
Mi a helyzet a bambusszal?
A szaklapban publikált eredmények szerint bár sokan hiszik, hogy a bambuszból készült fogkefe a leginkább fenntartható megoldás, valójában az ilyen fogkefék előállítása akadályozza a földek jobb felhasználását és a szén-dioxid-kibocsátás ellensúlyozását a növekvő erdőkkel – érvelnek a kutatók.
De akkor melyik a legkevésbé ártalmas a Földre?
A kutatók arra is rámutatnak, hogy a legjobb megoldásnak a mai napig a műanyagból készült fogkefék bizonyulnak, fontos azonban, hogy környezetkímélőnek csak akkor lehetne kinyilvánítani őket, ha újrahasznosítható műanyagból készülnének.
Az újrahasznosítható fogkefék előállításához nem kellene sok földterületet foglalni, valamint gyártásukhoz kevesebb vízre is lenne szükség. A szakemberek szerint az egyik legegyszerűbb és legjobb megoldás az lenne, ha az újrahasznosítható termékek elhasználódás során összegyűjthetőek lennének, majd új termékekké lehetne őket alakítani.
A környezettudatosság egyre több világhírű cég számára válik fontossá, így talán bízni lehet abban, hogy az egészségügyi termékeket szolgáltató vállalatok az ilyen kutatások eredményeit megfontolva új előállítási módszerre térnek át a jövőben.
Ez is érdekelhet:

Címlapról ajánljuk

További cikkek