5 tipp a hatékony fogmosáshoz

Felnőttként, évtizedes fogmosási gyakorlat után biztosak vagyunk abban, hogy megfelelően tisztítjuk fogainkat. Lássuk, így van-e...

A fogmosásról általában azt gondoljuk, már mindent tudunk, hiszen gyermekkorunk óta a mindennapjaink része. A helyes technika alkalmazása, a megfelelő eszközök kiválasztása azonban nem teljesen magától értetődő. Legyen szó gyermekről vagy felnőttről, néha jól jön az iránymutatás a fogorvostól.

A Rózsakert Medical Center fogorvosa, dr. Fekete Edit segítségével összegyűjtöttünk minden fontos információt, ami tudnunk kell a helyes fogmosásról.

dr. Fekete Edit, a Rózsakert Medical Center fogorvosa

1. Hányszor mossunk egy nap fogat?

Javasolt naponta legalább két alkalommal (reggel és este) fogat mosni, az azonban tévhit, hogy minden étkezés után meg kell mosnunk fogunkat: ez árthat a fogzománcnak, a fognyaknak, illetve a fogínynek is. A nassolást, csipegetést érdemes a nagyobb étkezések utánra időzíteni, hiszen így a száj pH-értéke nem hullámokban, hirtelen változik meg, hanem folyamatosan és fokozatosan. Nagyon fontos, hogy az esti fogmosást sose hagyjuk ki!

2. Hogyan, milyen mozdulatokkal?

Az ínytől a fog koronája felé, apró, söprő és enyhe előre-hátra irányuló mozdulatokkal javasolt mozgatni a fogkefét, a felső fogaknál fentről lefelé, az alsó fogaknál pedig lentről fölfelé haladva. Ezzel a mozgással az alapos tisztítás biztosítása mellett az ínysérülés, ínysorvadás kialakulását, és a fogzománc „elsúrolását” is meg tudjuk akadályozni. A mosás során az ínyt is masszírozzuk meg a kefe fejével, ezzel serkenthetjük a vérkeringést. A fogkefénk fejével a nyelvet is megtisztíthatjuk (hiszen számos baktérium található rajta, amely a kellemetlen lehelet kialakulásáért is felelős lehet), de használhatunk akár nyelvtisztító eszközt is.

Olvasd el kapcsolódó cikkünket!:

10 hétköznapi tipp az egészséges fogakért

3. Mivel mossuk?

Kézi fogkefe esetén a közepes, vagy puha, sűrűbb sörtéjű fogkefe használata ajánlott. Érzékeny fogak, ínyvérzés esetén speciálisan ilyen célra kifejlesztett fogkrém és fogkefe használata nyújthat segítséget. Fogszabályozó viselése esetén is speciális fogkefe, és fogköztisztító kefe használata javasolt.

4. Szájvíz, fogselyem, fogköztisztító kefe?

A kiegészítő eszközök közül a fogköztisztító kefét és/vagy fogselymet érdemes fogmosás előtt használni, hogy a nehezebben megtisztítható helyekre is bejuthassanak a fokrémben található hatékony anyagok. Ezek helyes használatát is tanulni kell, a fogorvos természetesen ebben is segítséget nyújt. A szájvizet fogmosás után érdemes alkalmazni, szükség szerint, általában naponta egyszer elegendő. Persze napközben, ha úgy érezzük, fel szeretnék frissíteni leheletünket, de nincs időnk fogat mosni, nagy segítség lehet a szájvízzel történő gyors öblítés is.

5. Elektromos vs. kézi fogkefe

Az elektromos fogkefe hatékonyabb, mint a kézi fogkefe: több irányú mozgást végez, ellenőrizni lehet a fogakra gyakorolt nyomás mértékét – ennek a fognyak állapotának megőrzésében van komoly szerepe – , és méri a fogmosás hosszát is. A fogmosásnak legalább három percig kell tartania.

És a gyerekek?

Az előbújó fogak egészségesek, és azok is maradhatnak, ha rendszeresen ápoljuk őket. A gyermekek szájának, fogainak tisztítása a szülők feladata, míg a gyermeknél ki nem fejlődik a folyékony kézírás. A kisgyermekeknek érzékeny a fogínyük, így óvatosan bánjunk a csöppségekkel.

Mindig kornak megfelelő fogkefét és fogkrémet válasszunk. Más fogkrémet kell használni például 6 éves korig, mint 6 éves kor felett. A fogszuvasodás elleni küzdelemben a fluor rendkívül fontos hatóanyag, ám az előbújó fogacskák esetén érdemes fluoridoktól és tartósítószerektől mentes, kizárólag növényi alapanyagú fogkrémeket használni. A gyermekek 3 éves korától már bátrabban lehet alkalmazni a fluoridtartalmú fogkrémeket is, hiszen innentől kezdve egyre fontosabbá válik a fogzománc védelme.

Nagyon fontos, hogy a fogorvossal történő első találkozásra tudatosan készítsük fel gyermekünket, mondjuk el neki, hova megyünk és mi fog történni. Ne akkor találkozzon a csöppség először a fogorvossal, ha már kezelés is szükséges.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így lesz olyan finom a francia hagymaleves, mint az étteremben

A legtöbben azért szeretnek étterembe járni, mert valljuk be, akadnak olyan klasszikus ételek, amelyek egyszerűen finomabbak, ha egy vendéglátóhely konyháján készítik el őket. Ha valaha is ettél már hagyományos francia hagymalevest étteremben, akkor biztosan téged is megbabonázott a forró, karamellizált hagymákkal teli és olvasztott sajttal csábító leves. Szerencsére otthon is elkészítheted ezt a fantasztikus fogást. Mai Napi Tippünkből kiderül, miként!