Ilyen a tökéletes nokedli...a tiéd milyen?

Hogyan főzött a nagyi olyan finom galuskákat, más néven nokedlit? Így készül az egyik leghétköznapibb és mégis legfinomabb magyaros ételünk. Te hogyan csinálod?

Ne legyen kemény, de túl puha, szétázott sem, akkor összeragad az összes kis darab egy nagy tömbbé, vagy masszajelleget ölt, ami után maximum kanalazhatjuk a pörkölt mellé.

Íme egy elkészítési lehetőség:

A két legfontosabb tanács a nokedli tésztájához:

  • Közvetlenül szaggatás előtt állítsuk össze a tésztát, ne pihentessük, mint a palacsintáét, ez sokkal sűrűbb, és a teteje beszáradhat.
  • Ne dolgozzuk túl, csak gyors mozdulatokkal keverjük el fakanállal egy tálban a hozzávalókat.

Tészta

Liszt, tojás, só - ez a három alapanyag legyen a kamrában, az állagát egy kevés csapvízzel állítsuk be. 4 főre kb. 40 dkg liszt, mérettől függően 1-2 tojás, egy teáskanál só és annyi víz kell hozzá, amennyit felvesz, ez általában 2-3 dl. A még finomabb végeredmény érdekében egyes receptekben a víz egy részét tejjel helyettesítik, máshol némi tejfölt adnak hozzá, vagy még több tojással tökéletesítik.

Főzés

Mindig a már forrásban lévő, sós vízben főzzük a tésztát. Több kisebb adagban szaggassuk bele, ne legyen tumultus a lábasban, akkor összeragadhatnak a darabok. Miután feljöttek a galuskák a víz felszínére, késznek nyilváníthatóak. Egy szűrővel szedjük ki az aktuális adagot, és csepegtessük le róla a felesleges vizet. (Van, aki hideg vízzel átöblíti a kifőtt nokedlit, mások a világért sem tennének ilyet, mert elveszi az ízét, tehát ez a lépés opcionális.)

Tojásos nokedli, a legfinomabb változat

Fontos a helyes sorrend: először a nokedlit tegyük a serpenyőben hevített zsiradékra, mely lehet vaj, olaj vagy zsír. Miután átforrósítottuk, csak utána kerüljön rá a lazán felvert tojás. Fordítva más eredményt, egy rántottába kevert galuskát kapunk. A célunk legyen egy finom tojásbevonat a galuskákon, tehát vigyázzunk, ne süssük kiszáradásig az ételt!

+1 okos tanács:

A nokedli főzése közben és után azonnal áztassunk be minden egyes edényt, tálat, szaggatót, kanalat. Ide tökéletesen illik a “reggel örömmel, este körömmel” mondásunk. A mosogatáshoz először használjunk kefét, ebből könnyen kijön a tészta, míg a mosogatószivacsot használat után rögtön kukába dobhatnánk.

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

Mézédes eprespite-receptek

Végre dübörög az eperszezon, s bár nem éppen a legolcsóbb alapanyag, kizárt, hogy lemondjunk róla egy teljes évre, szóval hajrá, készüljön legalább egy epres pite!

Nosalty

További cikkek