Egy hamisítatlan hamis mézes

Az igazi mézeskalács télen esik a legjobban – de attól még nyáron is megkívánhatjuk! Ezért e heti gasztrobloggerünk, a mívesmézes szerzője, Erna, egy isteni, szezonális hamis mézest készített nektek!

A hamis mézes nevű sütemény gyerekkorom óta nagy kedvencem, és a nagymamámtól lestem el. Ez egy végtelenül egyszerű, kevert tésztából készült finomság. Azért nevezik „hamisnak”, mert mézet nem, csak fahéjat tartalmaz, ebben hasonlít az mézeskalács ízére. Az idők során én újragondoltam az eredeti receptet. A tésztájába erdei gyümölcsöt kevertem, csokiganache-sal kentem le, tejszínhabbal díszítettem és végül erdei gyümölcsökkel, eperrel tálaltam.

Hamis mézes recept

Hozzávalók

  • 250 g cukor (barna cukor is lehet)
  • 1/4 liter víz
  • 10 dkg margarin
  • 1 egész tojás
  • 1 kávéskanál szódabikarbóna
  • liszt, amennyit felvesz
  • 200 g csokoládé
  • 250 g tejszínhab
  • gyümölcsök ízlés szerint

Elkészítés

  1. A cukrot felolvasztjuk, a karamellt felöntjük vízzel és feloldjuk benne.
  2. A margarint habosra kavarjuk, hozzáadjuk a tojást és a langyosra hűlt szirupot.
  3. Annyi lisztet adunk hozzá a szódabikarbónával együtt, hogy lágy, galuskatésztaszerű masszát kapjunk.
  4. Fűszerezzük fahéjjal, citromhéjjal, majd öntsük sütőpapírral bélelt tepsibe a tésztát. Kb. 170 fokon, 40 percig, tűpróbáig süssük.
  5. A csokit vízgőz felett feloldjuk egy kis vajjal, majd ráöntjük a már kissé kihűlt süteményre. Tejszínhabbal és gyümölcsökkel tálaljuk.

Mívesmézes-tipp: A gyümölcsöket elhagyhatjuk, a süteményt három részre osztva, sárgabarack-lekvárral kenhetjük be.

Tornyay Erna receptjei a NoSalty-n >>

Tornyay Erna blogja >>

Hirdetés
Hirdetés

Támogatott tartalom

Őszi feltöltődés a büki termálvíz erejével

Az ősz az év gyönyörű időszaka arra, hogy élvezd a természet változó színeit, a napsütést és a már hűvös szellő simogatását. Ezekben a hónapokban érdemes felkészíteni a szervezetedet a téli hónapokra, hogy ne döntsenek le a betegségek.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Négycsillagos disznóság – vigyázat, nagyon éhes leszel!

A disznóvágás sokak fejében – különösen a mai városi ember számára – egy távoli, elfeledett népszokásként él, amit elsősorban a zord téli hajnalokkal és a kemény fizikai munkával kötünk össze. Ez a felületes asszociáció azonban korántsem adja vissza sem a disznóvágás lényegét, sem azokat a hagyományokat melyek hozzá kapcsolódnak. A disznótor persze alapvetően az élelem feldolgozásáról szólt, de egyben a közösségről, az összetartásról is, hiszen igazi társadalmi esemény volt a korabeli vidéken. A faluban szinte minden háznál tartottak sertést, amelyet gyakorta télen vágtak le és így bespájzoltak a családnak következő időszakra. A disznóvágás bizony kemény munka, de a család minden tagja kivette belőle a részét, így igazi közösségi élmény is volt egyben.

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Mátra rejtett kincsei

Budapesttől egy órányira Nógrádban, a Mátra nyugati vonulatában, festői környezetben fedezhetjük fel az egyre izgalmasabb élményt nyújtó Szurdokpüspöki, Tar és Szuha falvakat, vagy ahogyan saját magukat említik, a Mátra Nyugati Kapuját.

Hirdetés

Támogatott tartalom

A mi Rögös túrónknak tényleg nincsen párja?

Ha röviden kellene válaszolni, a következőt mondanánk: bátran állíthatjuk, hogy valóban egyedülálló élelmiszer. Miért jelenthetjük ki ezt ennyire magabiztosan? Milyen érvekkel támasztható alá a Rögös túró egyedisége? Következzen egy gyors gasztronómiai kalandozás páratlan tejtermékünk világában!

Címlapról ajánljuk

További cikkek

31 étel, amit idén októberben semmiképp se hagyj ki

Az őszi alapanyagpaletta eléggé kitesz magáért, az átmenet nyárból őszbe, majd őszből télbe tartogat nekünk pár csodás szezonális finomságot: cékla, körte, sütőtök, alma, szilva, batáta, füge, birsalma vár rád, de a sornak nincs vége. Főzz és süss velünk októberben is!