Így főztünk mohácsi virtussal bajai halászlevet, a helyiek szigorú szabályai szerint

"...a passzírozást el kell felejteni, ezt hagyjuk meg a pancsereknek, ugyanis a bajai halászlé sűrűségét nem a passzírozás, hanem az alap hozzávalók és a darált paprika művészi kombinációja adja" – erősen indul az alábbi receptleírás, de egy mohácsi főszerkesztő és az ő családja nem tévedhet sokat, ha (bajai) halászléről van szó, nem igaz? Amúgy is, el kell fogadni: nincs olyan, hogy "eredeti". Mint mindent, a halászlevet is másképp csinálja minden egyes család.

Bajai vagy szegedi? Tésztával, kenyérrel vagy magában? Vegyesen vagy csak egyféle hallal? Passzírozva vagy szentségtörő sűrítménnyel, kockával? Esetleg "sima" fűszeres paprikás-halas alappal? A lényeg, hogy a halászlé többféle lehet, de mint minden tradicionális ételnek, ennek is megvannak a maga keményvonalas, szigorú szakértői, akik sosem térnének el saját, megmásíthatatlan receptúrájuktól: mi most egy olyan bajai változatot mutatunk, ami mohácsi főszerkesztőnk, Andris édesapja nyomán került az asztalra, és házi gyufatészta gazdagítja.

Az eredeti bajai halászlé, házi gyufatésztával - recept a képre kattintva elérhető! / Recept és fotók: Hering András

Amit leszögezhetünk, hogy a mohácsiak a bajaikkal egyetemben vallják, hogy a halászlé receptje egyszerű, csupán pár alapanyagot igényel, igazán jót készíteni viszont kvázi művészet, és csakis sok gyakorlással megvalósítható.

A bajai halászlé főzésekor két hibát TILOS elkövetni a helyiek szerint:

  • halászlékockát használni, mert semmi köze az autentikussághoz, és tele van ipari, feldolgozott hozzávalókkal
  • a passzírozás a "pancsereké", ahogy ők fogalmaznak, mert a jó minőségű alap hozzávalók és a darált paprika művészi kombinációja adják a sűrűséget

+1 tipp:

Mindig legyen friss a ponty, és/vagy busa, kárász, compó, hiszen a mondás szerint annál finomabb lesz a halászlé, minél több (és többféle!) hal van benne. Az ajánlott mennyiség 2,5-3 kg hal, amit bográcsban, fatűzön főznek tökéletesre.

Az eredeti bajai halászlé, házi gyufatésztával - recept a képre kattintva elérhető! / Recept és fotók: Hering András

Fontos tanács továbbá, hogy a tradicionális halászlé mindössze körülbelül 30 percig fő, intenzív tűzön vagy nagy lángon. A pontyot és a többi halat - ha van – , ajánlott előre besózni, legalább 1-2 órával a főzés megkezdése előtt, de inkább 4-5 órával, vagy akár előző este.

A házi gyufatészta pedig opcionális, de az autentikus élmény végett érdemes rászánni azt a plusz kis időt, hogy a pár hozzávalós levesbetét tényleg finom legyen, jó étvágyat nektek!

Az eredeti bajai halászlé, házi gyufatésztával - recept a képre kattintva elérhető! / Recept és fotók: Hering András

Recept és fotók: Hering András

'Az eredeti bajai halászlé, házi gyufatésztával' receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szívesen elkészítené!

Az eredeti bajai halászlé, házi gyufatésztával - recept a képre kattintva elérhető! / Recept és fotók: Hering András

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több recept Hering Andrástól:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Ciniminis keksz

Hatalmas rajongói vagyunk a hagyományos csokidarabkás keksznek, de ez a fahéjas-fehércsokis talán még nagyobb kedvencünk lett. A kívül ropogós, belül szaftos fahéjas sütik önmagukban ...

Könnyű kráterszelet

Egy igazi magyar klasszikus, ami biztosan rengeteg születés- és névnapot, lagzit és egyéb ünnepet megédesített már: bizony, itt a kráterszelet. Puha kakaós piskótával, lágy ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...