Így főztünk mohácsi virtussal bajai halászlevet, a helyiek szigorú szabályai szerint

"...a passzírozást el kell felejteni, ezt hagyjuk meg a pancsereknek, ugyanis a bajai halászlé sűrűségét nem a passzírozás, hanem az alap hozzávalók és a darált paprika művészi kombinációja adja" – erősen indul az alábbi receptleírás, de egy mohácsi főszerkesztő és az ő családja nem tévedhet sokat, ha (bajai) halászléről van szó, nem igaz? Amúgy is, el kell fogadni: nincs olyan, hogy "eredeti". Mint mindent, a halászlevet is másképp csinálja minden egyes család.

Bajai vagy szegedi? Tésztával, kenyérrel vagy magában? Vegyesen vagy csak egyféle hallal? Passzírozva vagy szentségtörő sűrítménnyel, kockával? Esetleg "sima" fűszeres paprikás-halas alappal? A lényeg, hogy a halászlé többféle lehet, de mint minden tradicionális ételnek, ennek is megvannak a maga keményvonalas, szigorú szakértői, akik sosem térnének el saját, megmásíthatatlan receptúrájuktól: mi most egy olyan bajai változatot mutatunk, ami mohácsi főszerkesztőnk, Andris édesapja nyomán került az asztalra, és házi gyufatészta gazdagítja.

Az eredeti bajai halászlé, házi gyufatésztával - recept a képre kattintva elérhető! / Recept és fotók: Hering András

Amit leszögezhetünk, hogy a mohácsiak a bajaikkal egyetemben vallják, hogy a halászlé receptje egyszerű, csupán pár alapanyagot igényel, igazán jót készíteni viszont kvázi művészet, és csakis sok gyakorlással megvalósítható.

A bajai halászlé főzésekor két hibát TILOS elkövetni a helyiek szerint:

  • halászlékockát használni, mert semmi köze az autentikussághoz, és tele van ipari, feldolgozott hozzávalókkal
  • a passzírozás a "pancsereké", ahogy ők fogalmaznak, mert a jó minőségű alap hozzávalók és a darált paprika művészi kombinációja adják a sűrűséget

+1 tipp:

Mindig legyen friss a ponty, és/vagy busa, kárász, compó, hiszen a mondás szerint annál finomabb lesz a halászlé, minél több (és többféle!) hal van benne. Az ajánlott mennyiség 2,5-3 kg hal, amit bográcsban, fatűzön főznek tökéletesre.

Az eredeti bajai halászlé, házi gyufatésztával - recept a képre kattintva elérhető! / Recept és fotók: Hering András

Fontos tanács továbbá, hogy a tradicionális halászlé mindössze körülbelül 30 percig fő, intenzív tűzön vagy nagy lángon. A pontyot és a többi halat - ha van – , ajánlott előre besózni, legalább 1-2 órával a főzés megkezdése előtt, de inkább 4-5 órával, vagy akár előző este.

A házi gyufatészta pedig opcionális, de az autentikus élmény végett érdemes rászánni azt a plusz kis időt, hogy a pár hozzávalós levesbetét tényleg finom legyen, jó étvágyat nektek!

Az eredeti bajai halászlé, házi gyufatésztával - recept a képre kattintva elérhető! / Recept és fotók: Hering András

Recept és fotók: Hering András

'Az eredeti bajai halászlé, házi gyufatésztával' receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szívesen elkészítené!

Az eredeti bajai halászlé, házi gyufatésztával - recept a képre kattintva elérhető! / Recept és fotók: Hering András

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több recept Hering Andrástól:

Címlapról ajánljuk

Indul a projekt, ami segít jobban átlátni a boltok „fenntartható”...

Ugyan mindannyian törekszünk arra, hogy vásárlásaink során a fenntarthatóbb és egészségesebb termékeket emeljük le a polcról, ez a döntés sajnos nem mindig ilyen egyszerű vagy egyértelmű. Ezen a helyzeten próbál majd javítani a Consumers' Understanding of Eating Sustainably nevet viselő európai uniós projekt, amelyben a Tudatos Vásárlók Egyesülete is résztvesz.

Nosalty

További cikkek