Epret ettél és viszket a szád, kapar a torkod? Ez lehet a tüneteid hátterében!

Az eper az egyik legklasszabb gyümölcs, színes, édes, illatos. Sajnos azonban vannak, akik nem fogyaszthatják, mert allergia-szerű panaszokat okoz náluk.

Az eper az egyik legkedveltebb gyümölcs a világon. Ez a kellemes illatú, zamatos bogyóféle az egyik első gyümölcs, amely tavasszal érik. Remek frissítő falat nyersen, és persze sokféle édesség, dzsem is készül belőle. Itt az eperszezon, egyre több boltban vásárolhatunk és már itt vannak a hazai, szabadföldi fajták is.

Az eper nemcsak finom, hanem tápláló is. Gazdag C- és K-vitaminban, remek folsav-, mangán- és káliumforrás. Jótékony hatású antioxidáns vegyületeket és élelmi rostokat is tartalmaz.

Allergiaszerű tünetek?

Vannak azonban, akik nem szívesen esznek epret, mert panaszt okoz. Az eper fogyasztását követő kellemetlenségek sokfélék lehetnek, például:

  • ajak viszketés,
  • kaparó érzés a torokban,
  • ajak-, szájpadlás vagy/és nyelvduzzadás,
  • esetleg fülviszketés,
  • kiütések,
  • ekcéma,
  • légúti tünetek.

Mindezek hátterében lehetséges, hogy az ún. pollen – gyümölcs (PFS, Pollen-Fruit Syndrome) szindróma áll. A pollenek által okozott szénanátha esetén ugyanis előfordulhat, hogy a szervezet összetéveszti egyes gyümölcsök fehérjéit a pollenekben található allergének valamelyikével, ezért az immunrendszer allergiás reakciót indít. Olyan vegyületek szabadulnak a fel a szervezetben, amelyek viszketést, nyálkahártya duzzanatot stb. kialakulását okozzák. Az eper esetében a nyírfapollen-allergia az, amelyhez ilyen ún. keresztreakció kötődhet.

Nemcsak az eper esetében alakulhat ki pollen–gyümölcs szindróma. A nyírfapollen-allergia esetében például jelentkezhet keresztreakció az alma, a barackfélék, a szilva, a kivi vagy a körte fogyasztását követően is. Sőt egyes zöldségek, leggyakrabban a zeller, sárgarépa vagy petrezselyem fogyasztása is okozhat keresztreakciót. A zöldségre, gyümölcsre való érzékenység önmagában nem jellemző, hanem valamilyen pollenallergiához kötődik és általában az azonos botanikai csoporthoz tartozó növények esetében figyelhető meg.

Pollen–gyümölcs szindróma esetében megfigyelték, hogy az allergizáló hatás hő hatására általában csökken, viszont a fagyasztás nem befolyásolja. Lehetséges ezért, hogy akinek frissen panaszt okoz az eper, dzsemnek már meg tudja enni. A reakciók megjelenése függhet az adott gyümölcs fajtájától és érettségétől is. Az eper esetében felmerült például, hogy a nálunk csak ritkán, esetleg egy-egy kertészetben előforduló fehér eper pl. kevéssé okoz panaszokat, azonban a kutatások ezzel kapcsolatosan még nem fejeződtek be. Korai lenne tehát bízni ebben, ezért ha panaszt okoz, tanácsos mindenféle epret kerülni, abban az esetben különösen, ha korábban súlyos reakciók jelentkeztek.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

Címlapról ajánljuk

További cikkek