Drágább lehet a jövőben az egyik kedvenc üdítőitalunk

A II. világháború óta nem látott hiány van narancsból Floridában, a gyümölcs fagyasztott koncentrátumának határidős jegyzése pedig megugrott a tőzsdén.

Az Amerikai Mezőgazdasági Minisztérium (USDA) szerint Floridában a II. világháború vége óta most a legalacsonyabb a narancstermés – hivatkozik a Wall Street Journal hírére a Magyar Konyha.

A minisztérium jelentése szerint a tavalyi évben mindössze 44,5 millió darab, egyenként 90 font (40,8 kilogramm) súlyú láda narancsot takarítottak be, ez a mennyiség pedig majdnem annyi, mint amennyit 1944 és 1945 között termeltek ki a helyi földek (akkor 42,23 millió doboz volt az éves adat). Egy ládányi narancsból átlagosan 1,42 gallonnyi, vagyis nagyjából 5,4 liternyi narancslé-koncentrátum készíthető, mely fő alapanyaga a boltokban is kapható dobozos narancsleveknek.

Ha a világ egyik legnagyobb termelőjénél nincs elég narancs, idővel mi is érezni fogjuk az árváltozást

Mivel nincs elég narancs, a feldolgozóknak, akiknek már így is többet kell fizetniük a csökkent narancskínálat miatt, több gyümölcsöt kell vásárolniuk ahhoz, hogy ugyanannyi gyümölcslé készüljön, ráadásul nem kizárt, hogy más országokból kell behozni hozzá az alapanyagot. Ez viszont magasabb költségeket jelent a fogyasztók számára.

A fagyasztott narancslé-koncentrátum jegyzése a chicagói határidős tőzsdén márciusi szállításra múlt hét csütörtökön 5,1 százalékkal emelkedett, ami rekord a járvány kezdete óta. Hétfőn a jegyzés fontonként (1 font=0,4536 kilogramm) 1,5 dollár körül mozgott, ez nagyjából 50 százalékos drágulást jelent az előző két évhez képest.

A terméskiesés egyik oka a citruszöldítés nevű bakteriális betegség, mely csaknem 17 éve sújtja a helyi ültetvényeket. A hiány nemcsak Floridában jelent majd gondot, a CNN cikke szerint a terméskiesés az egész világon aktuális probléma a termelők körében. Brazíliában a hatalmas aszály miatt szintén jóval kevesebb narancs termett meg a vártnál, így az egyik legnagyobb termelő ország sem fogja tudni az eddig megszokott mennyiséget exportálni.

Érdekesség, hogy miközben az elmúlt 20 évben folyamatosan csökkent a kereslet a legtöbbször cukros, kevéssé egészséges narancslé iránt, addig az elmúlt két évben óriási lett a kereslet az üdítő iránt. Ennek oka, hogy a pandémia és a lezárások ideje alatt az emberek ismét otthon kezdtek el reggelizni.

Forrásaink voltak.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ajánlott videó

Legújabb receptek

Cukormentes baracklekvár

A baracklekvár sokaknak a nyár egyik legjobb emléke: üvegbe zárt, napérlelte gyümölcs, ami télen is visszahozza a forró, ragacsos délutánokat. De miért ne készülhetne úgy, hogy ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Kovászos uborka egyszerűen

Túlmisztifikált receptek helyett a 96 éves Dédimama receptje. Tanyán született, ott nőtt föl, sok hasznos  praktikát hozott magával. Sokszor készítettük már, de legfinomabb akkor ...

Egyszerű tökfőzelék

Van, aki tejjel, van, aki csontlével, megint mások kovászos uborka levével készítik - mi így szeretjük, egy kis fűszerpaprikával és sok sok kaporral.

Édesmama meggyes pitéje

Ebben nem ismerek megalkuvást. Nem, ez lehet, hogy nem klasszikus pitetészta. Mi több, egy egészen más sütinek a tésztája, de amióta édesmama kitalálta, hogy így süti, rá kellett ...