Burgonyakisokos - minden a legszéleskörűbben használt alapanyagunkról

Rakottasan, salátába, levesbe, főzelékbe, köretnek és főételnek, édes és sós tészták alapanyagaként, a burgonyának szinte mindenhol használhatjuk nagyszerű tulajdonságait.

Földi körte vagy földi alma - így hívták egykor a Dél-Amerikából Európába, majd német közvetítéssel II. József udvarába kerülő növényt, melynek csak a keményítőben gazdag gumója fogyasztható. A fantasztikusan sokrétűen felhasználható zöldséget gyorsan megszerették és alkalmazták. Napjainkban is egy kedvelt, könnyen hozzáférhető, olcsó alapanyag. Nézzük, melyek a burgonyával kapcsolatos legalapvetőbb tudnivalók!

Ezeket olvastad már?

Tárolás

A burgonya tovább friss marad, és nem kezd el csírázni, ha hűvös, de fagymentes, naptól védett, száraz helyen, például egy kamrában vagy egy jól szigetelt pincében, papírdobozban vagy papírzacskóban, almával együtt tároljuk. Mindig válogassuk ki a hibás, ütődött, puha vagy zöld darabokat, mielőtt beraktározunk belőle. Tároláshoz lehetőleg télálló fajtát vásároljunk, ilyen lehet például a Desiree, az Ella és a Kondor.

Főzés

A burgonya héja kevésbé reped, ha a főzővízbe egy kis sót teszünk. A héjában való főzéshez az apróbb szemű krumplit válogassuk ki, mert gyorsabban megfő. Ha mégis különböző méretű darabokat főzünk, akkor a nagyobb burgonyaszemeket szurkáljuk meg pár helyen villával, így egyszerre fognak megfőni a kisebbekkel.

Ezeket olvastad már?

Még több burgonyás praktikát itt találsz!

Melyiket mire használjuk?

Fajtáját tekintve világszerte és Magyarországon is több ezerféle burgonyát különböztetünk meg. A sárgás héjú Ellához hasonló fajták szétfővős félék, nagyon jók püréhez, kenyér- és pogácsasütéshez, krémlevesbe. A „sima” vagyis rózsaburgonya, alkalmas főzelékhez, levesbe, főtt krumplinak. A kisebb, hosszúkásabb kifliburgonya nem fő szét, jól tartja a formáját, ezért nagyon jó salátába, esetleg rakott krumpliba. A felhasználáshoz útmutatót a csomagoláson található betűjelzések adnak: A-típusúak a salátafélék, B-típusúak a főznivalók és a C-típusúak a sütivaló burgonyák, ilyen pl. Rioja, héjában sütésre és hasábburgonya készítéséhez is nagyszerű.

Ezeket olvastad már?

Élettani hatása

A burgonyáról legtöbben tévesen úgy gondolják, hogy borzasztóan hízlaló. Ez – sok más alapanyaghoz hasonlóan – csak mértéktelen fogyasztás esetén igaz. Ha mértékkel – egy adag burgonyaköret ~200-250 g – és odafigyeléssel készítjük, például nem bő olajban/zsírban, hanem sütőben egy pár csepp olívaolajjal összeforgatva sütjük, vagy amikor főzzük, nem keverünk hozzá sok sót és vajat, akkor az egészséges, kiegyensúlyozott vagy a fogyókúrás étrendbe is beilleszthető. Szénhidrát- és keményítőtartalma mellett magas káliumtartalmú, valamint B1-, B2-, B6- és A-vitamint, folátot, magnéziumot, foszfort és cinket is tartalmaz. C-vitamintartalma is jelentős, de ennek egy részét a főzés/sütés során elveszti, ezért nem tekintjük C-vitaminforrásnak. Izgalmas fűszerezéssel, sok zöldséggel egészséges salátákat, főzelékeket, rakott ételeket, köreteket készíthetünk belőle.

+2 tipp

  • Szinte bármilyen krémlevest besűríthetünk úgy, hogy egy-két szem szétfővős krumplit belefőzünk és átturmixoljuk vele. Az ízét nem befolyásolja nagyban, csak egyfajta tartást, testet ad a levesnek.
  • Ugyanezzel az eljárással (vagyis ha egy-két szem krumplit belefőzünk) a túlsózott levesek, szószok ízén is enyhíthetünk.

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek