10 hely, ahol autentikus külföldi ételeket kóstolhatsz Budapesten

Fedezd fel a világ legizgalmasabb konyháit anélkül, hogy elhagynád Budapestet! A legjobb nemzetiségi éttermeket szedtük most össze.

Budapestnek saját világtérképe van, már ami a gasztronómiát illeti. Az elmúlt években látványosan fellendült vendéglátóipar nemcsak az éttermek megsokasodását hozta, hanem elképesztő változatosságot is, aminek a legnagyobb nyertesei a tányérba sűrített világ körüli ízutazásra vágyó gourmet-k. Szinte nincsen olyan nemzet, amely ne képviseltetné magát, a nemzetközi gasztronómia összes meghatározó konyháját a villájukra szúrhatják az újdonságra nyitottak, éppen ezért nehéz is minden helyet egy csokorba gyűjteni, nem is szeretnénk a 'legek' kategóriáját használni.Összeszedtük azokat a helyeket, amiket jó szívvel tudunk ajánlani, ha a megszokottól kicsit másra fájna a fogad. Folytatása következik!

Pavillon de Paris – Franciaország

A francia konyha talán az egyik legnagyobb befolyással rendelkező mind közül, ami abban is megnyilvánul, hogy számtalan helyen jelenik meg fúzióban vagy érezteti hatásait egy-egy étterem menüjén, így nehéz tisztán francia helyet találni. Stílusosan a Francia Intézettől karnyújtásnyira található a Pavillon de Paris, egy mágikus kert, ahol megszűnik a forgalmas Fő utca minden zaja, és elhisszük, hogy egy ebéd vagy vacsora erejéig a francia fővárosba teleportáltunk. A könnyed fogásokból összeállított ebédmenü mellett a francia konyha jellegzetes ételei köszönnek vissza à la carte is. Légies tányérokon a hagyományokból építkező, mégis modern ízeket találunk náluk olyan különlegességekkel, mint a burgundi csiga.

Fausto's – Olaszország

Bár azt elején azt mondtuk, nem használunk olyan kizárólagos kategóriákat, mint a „legjobb”, akárhogy is nézzük, a Fausto's Budapest legjobb olasz étterme. Amit az olasz gasztronómiában el lehet érni, azt ők megvalósították Budapest belvárosában, a határ pedig nem a plafon, hanem a csillagos ég, már-már tészta költészet, amit fine dining címén a tányéron megalkotnak. Nem épp a gyors és pénztárcabarát tésztavacsoráért ugrik ide be az ember, de különleges alkalmakkor, ha meg kell adni a módját, tökéletes választás.

Trattoria Pomo D'Oro – Olaszország

Ha olasz konyháról beszélünk, nem hagyhatjuk ki a Pomo D'Oro-t sem, amely 2002 óta a város meghatározó kulináris központja. Tradicionális ételek modern szemlélettel elkészítve, a legjobb alapanyagokból. A Pomo D'Oro mára nemcsak egy éttermet takar, hanem egész birodalommá nőtte ki magát, így az olasz konyha és kamra minden alkotóelemét lefedik: tartozik hozzájuk delikátesz, pékség és cukrászda, valamint borbár és -üzlet is.

Digó – Olaszország

Bár pizzás helyekből egy külön cikkrevalónyi működik Budapesten (írtunk is róluk, itt), mostani összeállításunkba a Digót választottuk a pizza képviseletére, mert ez az étel önmagába sűríti mindazt, amit olasz konyhának nevezhetünk: finom tészta, rengeteg paradicsom, a legjobb sajtok és ínycsiklandó húsok. A pop-up lét után a Kazinczy utcában nyitott állandó székhelyet a Digó, ahol a vendégek pillantásától kísérve nyújtják a tésztakorongokat, hogy a kemencéből aztán nápolyi stílusú pizzák kerüljenek ki ízlés szerinti feltétkombinációval.

Iguana - Mexikó

A város mexikói go-to helye egyértelműen az Iguana, a Zoltán utcai egységben már több mint két évtizede repítik át az Atlanti-óceánon a laktató fűszeres ételekre vágyókat. Barátságos, vidám, zajos és pörgős, így a visszafogott magyar közegből kiszakadva a helyiek abba a hitbe ringathatják magukat, hogy megtapasztalják a 'valódi' mexikói életérzést. Ételek terén azért hozzák azt, amit kell, és még annál többet is, a tacók, enchiladák és quesadillák itt nemcsak mímelik a mexikói gyökereket. Emellett külön érdem a vizezett alkoholok hazájában, hogy a margaritából sem spórolják ki a spirituszt.

MoszkvaTéЯ – Oroszország

Egy időben óriási lelkesedéssel nyitottak sorra az orosz helyek szerte a városban, de végül csak két medve maradt talpon a gasztroversenyben, ami valójában egy: a luxuskategóriás Aranykaviár (szintén ajánlott kipróbálni, ha úgy adódik), és tökéletes ellenpólusaként a streetfood-szegmenst képviselő MoszkaTéЯ összetartoznak. A Hold utcai piacon továbbélő MoszkaTéЯ-ben a népi orosz konyha kap helyet modern igényekre és ízlésre szabva, így az ikonikus pelmenyit hús mellett garnélás töltelékkel is meg lehet kóstolni, de borscs és blini is akad az étlapon.

Gdansk - Bookstore Café– Lengyelország

Elsősorban könyvesbolt és kávézó, de csütörtökön és pénteken orosz eredetű, viszont Lengyelországban épp olyan népszerű és elterjedt pierogit készítenek, általában krumplis-túrós vagy spenótos-túrós töltelékkel.

Padron – Spanyolország

Aprócska étterem a nyolcadik kerület szívében, szinte fel sem tűnik az embernek, de ha feltűnne, és úgy döntene, hogy kipróbálná, valószínűleg kudarcot vallana, mivel a hely befogadóképessége limitált, így az előzetes foglalás elengedhetetlen. A 'Madre' és 'Padre' vezetésével családi vállalkozásként működő étterem gyakorlatilag állandóan tele van, és nem véletlenül – 'tapáik' újra és újra visszacsábítanak, hogy minél többet fedezzen fel belőlük az ember. Tenger gyümölcsei és húsok jelennek meg itt minden mennyiségben és formában, a klasszikusok mellett pedig mindig kreálnak valami újdonságot, decemberben például a citrusokban marinált édesköményes-gránátalmás couscous volt ez. Akiben felmerülne, természetesen padronpaprikát is lehet ropogtatni a Padronban!

Pata Negra – Spanyolország

Szintén Spanyolország és szintén tapas, de megkerülhetetlen név a témában a Pata Negra. A tradicionális tapas fogalmához hűen aprócska tányérokon érkeznek a kirendelt fogások, minden jóból egy pici: vannak húsos, sajtos és halas fogások, így a vegetáriánus étrend mellett sem kell senkinek lemondania az élményről. Borok vonatkozásában tudatosan a kevésbé ismert és kisebb spanyol termelőket hozzák el, nevelő célzattal.

Aragvi – Grúzia

Közel harminc évvel ezelőtt érkezett Magyarországra Tbilisziből Kantaria Bondo azzal a céllal, hogy hazája kulináris kincseit megismertesse velünk. Ennek az elhatározásnak a megtestesülése lett az Aragvi, amely már-már intézménnyé vált a második kerületben a Szépvölgyi út tőszomszédságában. Autentikus enteriőr, ezzel egyidejűleg barátságos, meleg hangulat fogad az étteremben, ahol aztán a vendégek azt várják, hogy kikössenek náluk a tradicionális grúz tésztahajók, a hachapurik. Az étlapot fűszeres fogások, sok padlizsán és nehezebb húsok, így a bárány és a borjú jellemzik, úgyhogy a látogatással érdemes megvárni, amíg alábbhagy a januári diétázós lelkesedés. A fogásokat pedig mi mással, mint a grúz földben termett és grúz Nap által érlelt szőlőből készült borokkal lehet leöblíteni.

Ezeket olvastad már?

Címlapkép:

Címlapról ajánljuk

„Leszámolhatnánk-e azzal, hogy a hortobágyi húsos palacsinta ciki?” – Interjú...

Nagyon sok irányból lehetne hozzá közelíteni, és mindegyik megérne akár egy önálló cikket is. Legyen szó a pályaívéről, a Bocuse d’Or-ról, a Michelin-csillagokról, Szulló Szabina a séfszakma minden fontos állomását megjárta. Mégsem ambicionálja, hogy állandóan szerepeljen, mint mondja, az ő terepe a konyha, ami pedig máig lázban tartja, az a főzés és maguk az ételek. A Nosaltynak adott nagyinterjújában beszélt többek között arról is, hogy mit csinálna a saját pályáján másképp, hogy mi az, amit már neki kell másképp csinálnia az új generáció tagjaival, és hogy min múlt az, hogy máig a nordic cuisine-től hangos a csúcsgasztronómia világa ahelyett, hogy a magyar csodáról beszélnénk.

Kormos Lili

További cikkek