Tudományos oka van, miért hiányozhat az ÖLELÉS a karantén alatt

Különösen az érezheti ennek a hiányát, aki egyedül lakik a karantén alatt. 

Ha te is vállaltad az önkéntes karantént, és netalántán egyedül töltöd a napjaidat jelenleg, akkor biztosan érezted már, milyen jól esne egy ölelés vagy egy másik ember jelenléte. Ez teljesen normális, hiszen az ember társas lény, és rengeteg kutatás is igazolta már, hogy érintés nélkül romlik a pszichés és érzelmi állapotunk.

via GIPHY

Mi az a bőréhség?

A bőréhség az emberi érintés biológiai szükségletét takarja. Emiatt fektetik az újszülötteket az édesanyjuk testére, és ezért számolnak be a magánzárka-tapasztalatok alapján arról, hogy a rabok legalább annyira vágynak valamilyen testi kontaktusra, mint a szabadságra.

„A természet úgy alkotta meg ezt az érintési csatornát, hogy társasági környezetben növelje a kényelemérzetünket. Ez csak olyan társas lényeknél fordul elő, amelyeknek együtt kell lenniük, hogy növeljék túlélési esélyeiket” – mondta a Wirednek Alberto Gallace, a Milánói-Bicoccai Egyetem idegtudósa. Majmoknál, de csecsemőknél is kimutatták már, hogy a fizikai kontaktus megvonása komoly egészségügyi károkat okoz.

Amikor hozzáérsz egy másik ember bőréhez, stimulálod a bőr alatti nyomásérzékelő rendszert, amely jeleket küld az agy bolygóidegének. Ennek során az idegrendszer lelassul, csökken a pulzusszám és a vérnyomás, az agyhullámok pedig nyugodt állapotról árulkodnak. Az olyan stresszhormonok, mint a kortizol szintje is csökkenésnek indul” – mondta a Wired lapnak Tiffany Field, a Miami Egyetem érintéskutató intézetének igazgatója. Hozzáteszi, hogy az érintéssel oxitocin is felszabadul a szervezetünkben, ami többek között szülésnél vagy orgazmuskor bukkan még elő.

Mit tehetsz, ha egyedül karanténozol?

Ha van esetleg háziállatod, akkor gyakran vedd a kezedbe vagyaz öledbe, és simogasd!További módszer lehet, ha mezítláb járkálsz, hiszen ezzel stimulálod a talpadban lévő receptorokat. De még egy kiadós fejmasszázsban is részesítheted magad!

Ezeket olvastad már?

via

Címlapról ajánljuk

További cikkek