Szezonzáró szedres-citromos pite

Várjuk az őszt, csodás ízeivel, de azért nehezünkre esik búcsút venni a nyártól. E heti gasztrobloggerünk, Asztika, egy szezonzáró citromos-szedres pitét készített nektek!

Nem sokáig kellett azon gondolkodnom, hogy mit készítsek, mert egyértelműen a sütemények állnak hozzám közelebb. Különösen szeretem azokat, melyek készítése türelmet, precizitást igényel, vagy az olyanokat, amelyeket sokféleképp lehet variálni. Ezért is kedvelem nagyon a muffinokat vagy a macaronokat, legújabb kedvenceim pedig a piték. Ugyanaz a tészta, töltelékek milliónyi kombinációja. Én még igyekeztem kihasználni a szederszezon utolsó darabjait, de helyettesíthető más gyümölccsel is. Ha pedig kihagyjuk a citromot a tésztából, akkor bármilyen gyümölcshöz alkalmas alapreceptet kapunk.

Hozzávalók

A tésztához

  • 250 g liszt
  • 1 tojás sárgája
  • 125 g enyhén puha vaj
  • fél citrom héja
  • 6 dkg porcukor
  • egy csipet só
  • kevés vaj a forma kikenéséhez
  • száraz bab vagy rizs nehezéknek

A töltelékhez

  • fél citrom leve
  • 150 ml tejszín
  • 3 tojás és még 2 tojás sárgája
  • 150 g cukor
  • 350 g szeder

Elkészítés

  1. A tésztához szitáljuk a lisztet egy közepes méretű tálba, adjuk hozzá a porcukrot, sót, kockázzuk bele a vajat, reszeljük rá a citrom héját és tegyük bele a tojás sárgáját is. Gyors mozdulattal morzsoljuk, majd gyúrjuk össze a hozzávalókat, ha szükséges adjunk hozzá kevés hideg vizet (1-2 teáskanálnyit). Ha összeállt a tészta, csomagoljuk folpackba, és tegyük hűtőbe 15-20 percre (de jobb, ha még tovább tudjuk pihentetni).
  2. Közben melegítsük a sütőt 180 fokra.
  3. Mossuk meg a szedret, facsarjuk ki a citrom levét (csak a fél citrom leve kell!) és készítsük elő a töltelék többi hozzávalóját is. A piteformát vajazzuk ki vékonyan.
  4. A tésztát két sütőpapír között nyújtsuk vékonyra (kb. 3-4 mm), kör alakúra, akkorára, hogy a forma méretét 3-4 cm-el meghaladja. Lazán tekerjük nyújtófára, és fektessük a formára, majd igazgassuk bele. Vágjuk le a felesleges, kilógó tésztát és pótoljuk ezekkel a darabokkal az esetleg üresen maradt részeket. Ismét tegyük hűtőbe pár percre.
  5. A hűtőből kivéve fektessünk a formára egy sütőpapírt (az is jó, amivel nyújtottuk a tésztát), és öntsünk bele nehezéket (pl. száraz bab, rizs), majd süssük az előmelegített sütőben 10 percig. Ezután vegyünk ki a formát, szedjük le a nehezéket és a papírt, majd tegyük vissza sülni további 5 percre. Ha kész, tegyük félre hűlni, a sütőt pedig vegyük vissza 150 fokra.
  6. Közben készítsük el a tölteléket: a tojásokat (és a sárgákat) verjük habosra a cukorral, majd adjuk hozzá a tejszínt és a citrom levét is (folyékony lesz!). Öntsük bele a citromos keveréket a kihűlt tésztába és ismét tegyük a sütőbe 25 percre. Ekkor vegyük ki, sorakoztassuk bele a szederszemeket és együtt süssük még 15 percig. Figyeljük a tésztát, ha nagyon barnulna, akkor fedjük le alufóliával.
  7. Ha kész, hagyjuk kicsit hűlni, mielőtt szeletelni kezdjük. Lehetőség szerint hűtsük le teljesen, mert hidegen finomabb!

Aszitka tippje: Úgy is elkészíthető, hogy a szedret összeturmixoljuk és miután beöntöttük a tésztába a citromos keveréket, belecsorgatjuk a pépet is. Kicsit összekavarjuk, így egy márványos mintázatú pitét kapunk.

Asztika receptjei a NoSaltyn >>

Asztika blogja >>

Asztika a Facebookon >>

Gasztrobloggereink korábbi cikkei itt >>

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?