A szezon húsmentes kedvencei

Télen hajlamosak vagyunk húst-hússal enni, csak mert hiányoznak a piacról a friss zöldségek. Az őszi-téli szezonnak azonban fenséges kincsei vannak - élvezzétek hús nélkül is!

Párszor írtam már róla, hogy próbálom magam visszafogni húsügyben. Egészségügyi és anyagi megfontolásból indult, közben olvastam róla eleget, hogy meggyőzzenek, még a világnak is jobb így - ebbe most nem akarok belemenni, de egyszer majd mesélek a húsevésnek erről az oldaláról is. Nem hinném, hogy valaha lemondanék a húsról, de a heti kettő alkalom mára bőven elég lett - ezeket általában meg is osztom veletek. A kezdet kezdetén megírtam nektek az omlós malacsültet, ami a jutalom a húsos napokon, most olyan recepteket hoztam, ami a húsmenteseket teszi széppé.

A toszkán kelkáposzta leves receptjét itt találod

Nyáron annak is egyszerűbb húst nem enni, aki amúgy imádja - a piacon hetente új zöldséget és gyümölcsöt kapunk, sokszor olyan meleg van, hogy csak valami könnyű salátára vágyunk, és egy szaftosabb cupáknak még a gondolatától is rosszul vagyunk. Ősszel és télen aztán beindul a túlélésgén: többet és nehezebbet eszünk, mint meleg időben. Sokaknak a több pedig egyet jelent a hússal. Arról nem beszélve, hogy a téli zöldségeket sokan unalmasnak találják - novembertől januárig gyökérzöldségek, krumpli, édesburgonya, sütőtök, bab és káposzta. Valójában azonban ezek a zöldségek rengeteg lehetőséget rejtenek magukban, és ha egyszer rákaptunk az ízükre, rájövünk, hogy a szezonnak még két hónappal kéne tovább tartania ahhoz, hogy mindent kipróbáljuk. Lássunk párat a szokásostól eltérő formában - hátha kedvet kaptok a kísérletezésre!

A fehérbabos zöldségfasírt receptjéért ide kattits

A káposzta abszolút szerelem - a múltkor már kifejtettem a levesekkel kapcsolatban. Leggyakrabban azonban rakott kelnek vagy székelykáposztának készítjük ilyenkor ősszel és télen. Mostanában kezdi izgatni a fantáziámat a "szegénykonyha" - azok a régi receptek, amiket évszázadokon á csak a szegények készítettek, és mikor végre megengedhették maguknak a többféle alapanyagot, el is felejtették a receptjeiket. Később azokat a szerencsés konyhákat, amelyeket a gasztronómia felkapott, leporolták, és újra divatba jöttek - mint a múltkor hozott polentám. A toszkán konyha egyébként tele van ilyen darabokkal - ez a káposztás bableves sem szerepelt soha Mediciék lakomáin, mára viszont megint népszerű lett. Ha valaki nagyon ragaszkodik a húshoz, pár kolbászkarikával feldobható, de akkor oda az eredetisége.

Ennek a levesnek a másik fő alapanyaga a káposzta mellett a bab - szintén szezonális kincs. A főzeléken és a csülkös bablevesen túl is van élet, bár kétségtelen, hogy mindkettő nagyon finom. Tavaly télen az összes maradék sütőtököm fasírtként reinkarnálódott, erre a bab is tökéletesen alkalmas. Én most répával dobtam fel - olcsó még télen is - , de bármi mehet bele. Egyébként a zöldségfasírt szerintem ilyenkor az egyik legjobb dolog. Nyáron soha nincs kedvem sütögetni, de télen, sütőben elkészítve sokkal jobban esik!

Az önmagával töltött édesburgonya receptjét itt találjátok

Az édesburgonyát a sütőtök mellett kötelezővé tenném - még akkor is, ha nem hiszek a kötelező dolgokban. Egészséges, tápláló, tápanyagtartalma pedig jóval magasabb, mint a sima burgonyáé, akivel egyébként nem rokon. Sajnos az ára is húzósabb kicsit, viszont elég laktató, így nem kell belőle nagyon sok. Kipróbálhatjuk krémlevesnek, főzeléknek, köretnek, édes íze miatt pedig még desszertekhez is felhasználható. Ezt a darabot vega vacsoravendégeknek készítettem. Ha kicsit faksznisnak tűnik, nyugodtan cseréljük le a hozzávalókat, és legyünk kreatívak - de ha maradunk az eredetinél, garantálom, valami nagyon jót kaptok vacsorára.

Címlapról ajánljuk