Szedd magad: 3 érv amellett, miért érdemes saját kezűleg leszüretelnünk a lekvárnak valót

Összeszedtünk nektek három meggyőző érvet,  miért éri meg melózni egy kicsit azért a finom gyümölcsért, amiből utána még finomabb lekvárt tudunk főzni. 

A zöldségesek pultjai, a szupermarketek polcai rogyadoznak a finomabbnál finomabb gyümölcsöktől. Az eperszezonnak már lassan vége, de már meggy, cseresznye is kapható. Kényelmes és kellemes ez a megoldás, de ha nagy tételben akarunk befőzni, esetleg vágyunk egy kicsit a zöldbe, közös családi programot tervezünk, vagy valóban helyi árut akarunk vásárolni, nézzünk utána, a közelünkben hol szerveznek egy-egy gyümölcsösben "Szedd magad!" akciót.

Ezen események alkalmával a gazdák megnyitják a gyümölcsöst, mindenki besétálhat a kosarával, és teleszedheti azt finomságokkal.

Az árut a boltinál jóval kedvezőbb áron lehet hazavinni. Norbi kollégánk lelkes rajongója ennek a műfajnak, így segítségével összeszedtük, miért érdemes neked is belevágni. Ő leginkább a cseresznyét, az epret és legfőképp a barackot szokta megcélozni.

1. Mert anyagilag megéri!

A jelenleg legaktuálisabb eper kilóját több termelő már 520 Ft-ért is odaadja, de sok helyen a gyümölcs ára a megvásárolt termény mennyiségével fordított arányban csökken. Egy vödörnyi epret már alig 300 forintért is hazavihetünk. Noha kétségtelenül kedvezőbb a gyümölcs ára, ha magunk szedjük - az összeg töredéke a boltinak - Norbi szerint ez a műfaj nem csak az anyagiakról szól. Az élmény is fontos: amikor a fedő lekerül a szilvalekváros üvegről, eszünkbe fog jutni, hogy ezt biza' én szedtem - egyből édesebb lesz az amúgy is finom lekvár.

2. Mert jó program!

Norbi szerint kérdés nincs affelől, hogy megéri-e mondjuk Budapestről lekocsikázni Érdre 25-30 perc alatt. Szedés közben mindig lehet egy jóízűt beszélgetni a többiekkel például arról, miért jó ez a műfaj, ki mit készít a gyümölcsből, milyen helyeket ismer még. Azok, akik családostul jönnek, meg tudják tanítani a gyerekeknek, hogy az a legfinomabb csemege, amiben a saját munkánk is benne van. Sokan talán azt gondolják, hogy egy gyerek nem élvezi ezt a műfajt, de Norbi azt tapasztalta, hogy mindig a legkisebbek voltak azok, akik kérlelték a szüleiket: "Anya, ezt még szedjük le, nézd, milyen szép nagy, ezt nem hagyhatjuk ott". Lehet a kicsik elfáradnak a végére, de amikor meglátják, hogy mennyi gyümölcsöt szedtek össze egy nagy-nagy tálba, akkor a mosolyok sem maradnak el!

3. Mert a minőség szinte garantált!

A saját magunk által szedett gyümölcsnél értelemszerűen nehéz frissebbet találni, és például Norbinak volt olyan élménye, ami végképp meggyőzte, érdemes részt venni a "Szedd magad!" akcióban. Íme a sztori a saját szavaival: "Egyszer lekvárnak 3 kiló középkategóriás epret vettem egy eléggé ismert budapesti piacon Szuperül nézett ki, az eladó mondta, hogy ezt ne hagyjam ki, egy szemet meg is kóstoltam. Hazaérve megmostam gyorsan a gyümölcsöt, mert azért egy keveset csemegének szántam magamnak. Gyorsan kiderült, hogy amit kóstoltam, az lehetett az egyetlen finom darab a megvásárolt eperből, mert a többi nem volt ízletes. Még aznap este belefutottam egy helyi termelő hirdetésébe az interneten, ami szamócaszedésre invitált. Odamentem, és kis szemű szamóca fogadott a piaci ár töredékéért, de valami eszméletlen ízzel cserébe - tudod, amikor leszeded a gyümölcsöt, és meleg a napsütéstől, annyira friss. 1-1,5 óra alatt 7 kilót be is gyűjtöttem, és negyedannyit fizettem – ja és mivel az idő szuper volt, barnultam is egy keveset!"

A "Szedd magad!" akcióknak sajnos egy meglehetősen szomorú jelenség is kedvez. A Zoom.hu írt arról, hogy a hazai gyümölcsösökben komoly munkaerőhiány van - számos munkás nem vállalja a munkát azért az órabérért, amit a gazdák tudnak nekik fizetni. Sok helyen az ingyenes "Szedd magad!" akciók jelenthetik a megoldást - így legalább nem marad a gyümölcs a fán. Ez a termelőknek nyilvánvalóan veszteséges, de azoknak, akik lekvárt szeretnének főzni, jó lehetőség.

Ha úgy érzed, meggyőztünk, a Gyümölcsvadászon sok-sok "Szedd magad!" címet találhatsz.

Ezeket olvastad már?

Címlapról ajánljuk

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!

Rosanics Petra

5 kockás abroszos óbudai vendéglő, ahol a Krúdy-nosztalgia ma is...

A Krúdy-év emlékezetes volt. 2013-ban reflektorfénybe került Óbuda vendéglátása, az ihletadó pedig az író születésének 135. és halálának 80. évfordulója volt. Ekkor még több legendás hely működött a Krúdy-negyedben: egy évre rá zárt be a Lajos utcai Régi Sipos Halászkert, aztán a Mókus Söröző, majd a Fő téri Új Sipos is. A kultikus vendéglői negyed fénye mára kissé elhalványult, pedig most is van hová mennünk, ha egy kis vendéglői nosztalgiára vágyunk. 5 jó helyet ajánlunk Óbuda szívében!

Nosalty

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?