Sült, habos meggy hollandi módon

A szezonalitás jegyében választottam ki a következő receptet is az Ínyesmester ’30-as évekbeli szakácskönyvéből.

A könyv tele van valóban csodás receptekkel, egyszerűbbek és munkaigényesebbek egyaránt szép számmal képviseltetik magukat benne. A sült, habos meggy hollandi módon nevet viselő az előbbi kategóriába tartozik. Elképesztően egyszerű megcsinálni, és nagyon kevés alapanyag szükséges hozzá. Némi változtatással – a cukor kiváltásával – sok modern diétába beilleszthető.

A sült, habos meggy hollandi módon receptjéért kattints ide!

Van egyébként a kötetben két nagyon érdekes írás a vitaminokról, tápanyagokról és kalóriákról (hangsúlyozom, az 1930-es években járunk). „A háború alatt kezdett elterjedni az az új megállapítás, hogy a táplálóanyagokon (…) kívül vannak még más olyan anyagok, amelyek az élet fenntartásához nélkülözhetetlenek. Ezeket vitaminoknak nevezték el.” Ezt a jópofa felvezetést az A-, B-, C- és D-vitaminok egészen részletes leírása követi.

Végezetül pedig így fogalmaz Magyar Elek, alias Ínyesmester: „Érdekes, hogy a nyers borjúmáj mind a négy vitamint tartalmazza. Ha tehát valaki meg tudja enni a széjjelkapart, sóval, borssal, citrommal ízesített orvosilag megvizsgált nyers borjúmájat, mindenesetre sok hasznot tehet vele a szervezetének.” Jó ötlet, nem? Futás a henteshez!

A sült, habos meggy hollandi módon receptjéért kattints ide!

De más okosságot is megtudhatunk ezekből a szövegrészekből. Azt például, hogy mi is az a kalória. Persze, ki nem tudja manapság, hogy mi az a kalória?! Nap mint számoljuk őket, sakkozunk velük, de vajon meg tudnánk fogalmazni így jelentését? „Egy kalória az a hőmennyiség, amelyre szükségünk van ahhoz, hogy egy liter vizet 0 fokról 1 fokra melegítsünk. Megmérték mármost, hogy 1 gramm fehérje 4 kalóriát, 1 gramm szénhidrát ugyanennyit, egy gramm zsír ellenben 9 kalóriát produkál elégésnél.” Én biztosan nem tudnám. Bár a mindennapokban nem is vagyok az a kalóriaszámlálgatós típus, de azért én is túl vagyok már néhány „most aztán tudományosan lefogyok” életszakaszon. Az is lehet, hogy csak átlagos nő vagyok, akit nem érdekel, hogy hogyan működnek a dolgok, amíg működnek (és sokszor akkor sem, ha nem).

Ennél a desszertnél azonban nem nagyon kell törődnünk a kalóriákkal. Viszont ez sem tartozik a szép édességek közé. Miután megtaláltam a legrondább levest, a kaporlevest, szintén ebben a könyvben, elgondolkodtam azon, hogy talán minden fogásból ki lehetne választani a legkevésbé attraktívat. Azért ez a meggyes süti nem kerülne bele a válogatásba, mert például a hab a tetején gyönyörű egyenletesen megállt, még a fotózás alatt sem zuhant össze, pedig az én konyhámban ez nagyon ritkán fordul elő.

A sült, habos meggy hollandi módon receptjéért kattints ide!

Az eredeti recept így szól: „1 kiló magjától megtisztított meggyet 25 deka cukorral, csipet fahéjjal és reszelt citromhéjjal 4-5 deci jó fehérborral puhára párolunk. A megpárolt gyümölcsöt lapos, kerek tálra halmozzuk. Bevonjuk 5-6 tojás kemény habbá vert, vaníliás cukorral ízesített fehérjével, és langyos sütőben 15-20 percig sütjük. Melegen tálaljuk.”

Frissítő, könnyű nyári desszert. Ráadásul a sütőt is csak rövid ideig és alacsony hőfokon kell hozzá bekapcsolni.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Cannoli pisztáciával

Szicília és az olasz kultúra egyik legfinomabb és legjellemzőbb édessége, isteni tipikus pisztácia szórattal a végén :). Megéri valami különlegeset is kipróbálni az ünnepi ...

Tepertőkrém villámgyorsan

Ha szeretitek a tepertőt és a tepertőkrémes dolgokat, akkor készítsetek házi tepertőkrémet 5 perc alatt. Alig pár dolog kell csak hozzá, a jó minőségű tepertő (legyen az kacsa, liba ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...